Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.04 11:06

Opozicijos lyderis: valdyba turėtų iš naujo svarstyti klausimą dėl Bako siūlyto tyrimo

atnaujinta 12.22

Seimo valdyba turėtų iš naujo svarstyti klausimą dėl Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nario Vytauto Bako siūlyto tyrimo pagal pranešimą apie Valstybės saugumo departamente (VSD) galimai neteisėtai rinktą informaciją, sako opozicijos lyderis socialdemokratas Julius Sabatauskas.

„Manau, kad dabar tikrai reikia atnaujinti tą klausimą ir svarstyti dėl laikinosios komisijos steigimo. Nelabai suprantu, kodėl kolega (V. Bakas – BNS) slėpė bent tyrimo objektą, menamą ar ne menamą, jei mes būtume turėję panašią informaciją tuo metu, kai valdyba svarstė siūlymą pradėti tyrimą, manau, kad valdyba būtų priėmusi kitą sprendimą“, – BNS sakė J. Sabatauskas.

„Kadangi šiuo metu NSGK yra išvažiuojamajame posėdyje VSD, turbūt po posėdžio bus pasitarta su komitetu ir valdyba kitam posėdyje, tikiuosi, svarstys tą klausimą“, – teigė J. Sabatauskas.

Seimo valdybos narys, Socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas sako, kad valdyba kol kas nemato pagrindo klausimo pervarstyti, tuo labiau, kad „tas liudytojas yra užslaptintas“.

Anot jo, sprendimą dėl politikų tyrimo vis viena turėtų priimti Seimas, kuris kitą savaitę renkasi į pavasario sesiją. „Seimas greit susirinks, spręs, aš manau, tą klausimą“, – BNS sakė G. Kirkilas.

Jis taip pat teigė, kad pasirodžiusi informacija jo nenustebino: „Manęs jau seniai nieks nestebina“.

Čmilytė-Nielsen kviečia NSGK ir Seimo valdybą darkart įvertinti pranešimą apie VSD

Opozicinių liberalų frakcijos vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) bei valdyba dar kartą turėtų įvertinti pranešimą, jog Valstybės saugumo departamentas (VSD) rinko medžiagą apie prezidento Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

„Kaip suprantu, teisinis kelias jau buvo praeitas Vytauto Bako – kreipimasis buvo, jis gavo atsakymus iš institucijų. Bet Seime yra NSGK, yra valdyba – yra įrankiai inicijuoti tyrimą. Man iš tos pateiktos viešojoje erdvėje, žinoma, kyla klaustukų“, – BNS sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Jos teigimu, pagrindinis klausimas, kurį turėtų išsiaiškinti komitetas – ar VSD buvo suformuotos užduotys rinkti informaciją apie konkrečius asmenis.

„Yra toks įrankis, kuris yra prieinamas, manau, kad tą informaciją dar kartą turėtų įvertinti komitetas ir valdyba“, – tvirtino parlamentarė.

V. Bakas prieš porą savaičių siūlė Seimo valdybai inicijuoti parlamentinį tyrimą dėl galimai neteisėtai rinktos informacijos vienoje iš saugumą užtikrinančių institucijų. Daugiau informacijos apie praneštą situaciją V. Bakas tuomet valdybai nepateikė.

Valdyba nusprendė tyrimo neinicijuoti, remdamasi Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto rekomendacija. Komitetui išklausius teisėsaugos vadovų informaciją, komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas paskelbė, kad pranešimas dėl galimai neteisėtai rinktos informacijos nepasitvirtino, „nusikaltimo greičiausiai nebuvo“.

BNS gauti duomenys rodo, kad aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs Seimo ir teisėsaugos atstovus, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G.itano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

Informaciją apie tai pareigūnas 2019 metų balandį pateikė tuometiniam Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Vytautui Bakui. Informaciją taip pat yra gavę generalinis prokuroras Evaldas Pašilis ir Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus.

Informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno tapatybė jo paties prašymu nėra atskleista. Dokumentai rodo, kad jam gali būti suteiktas pranešėjo statusas.

Valstybės saugumo departamentas trečiadienį griežtai paneigė žvalgybos pareigūno pateiktą informaciją, esą žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą V. Ušacką.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi