Lietuvoje

2020.03.04 09:48

Karbauskis pranešimą apie VSD vadina provokacija

Gaižauskas teigia pirmą kartą matantis Bako pateiktą informaciją
Milena Andrukaitytė, Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS2020.03.04 09:48

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis provokacija vadina pranešimą, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD) rinko medžiagą apie prezidento Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

„Net nesitiki, kad taip galėtų būti. Kam dabar reikia šią informaciją skleisti? Kažkas nori supriešinti prezidentą su kažkuo, aš nelabai suprantu. Gal čia tos žiežirbos, kurios dabar laksto viešojoje erdvėje tarp buvusios prezidentės ir prezidento? Bet tai, mano asmeniniu įsitikinimu, yra provokacija“, – BNS trečiadienį sakė R. Karbauskis.

R. Karbauskis sako nematantis pagrindo pradėti parlamentinį tyrimą.

„Matau tą tekstą ir aš visiškai sutinku su (valdybos – BNS) sprendimu, kurį parėmė Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, nepradėti tyrimo, nes jie nemato pagrindo. Aš irgi nematau, aš netikiu tuo. Jei darytumėme prielaidą, tada iškart prasideda tyrimas apie aukščiausią valstybės vadovą. Nemanau, kad tai realu, nemanau, kad tai buvo realybėje“, – sakė jis.

R. Karbauskio nuomone, pradėjus tyrimą, tektų daryti prielaidą, kad nurodymai žvalgybai rinkti informaciją apie kai kuriuos asmenis buvo duodami Prezidentūroje Dalios Grybauskaitės valdymo metu.

„Jei neminėtų Ušacko, galima eilė užsakovų, o minint Ušacką, belieka tik konservatoriai, nelieka kitų variantų. Kam jiems to reikėjo – man sunku suprasti. Ir konservatoriai negalėtų patys duoti pavedimo VSD tirti tuos dalykus, reiškia, turėjo aukščiausias valstybės vadovas duoti tokį nurodymą. Tai teoriškai galima kažkaip paaiškinti, nes žinoma apie „tulpių paštą“ ir panašiai. Jei darytumėme prielaidą, kuo aš netikiu“, – svarstė „valstiečių“ lyderis.

„Jei tai nėra provokacija, jei tai iš tikrųjų įmanoma įrodyti, kad tai yra tiesa, visi keliai veda į konservatorius (...), keliai veda ir aukštyn, į Prezidentūrą. Tik aš nemanau, kad tai realu, kad prezidentūra galėjo duoti tokius pavedimus“, – tvirtino politikas.

Gaižauskas teigia pirmą kartą matantis Bako pateiktą informaciją

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas „valstietis“ Dainius Gaižauskas sako pirmą kartą matantis tokią informaciją.

„Aš galiu pasakyt, tai, ką perskaičiau, pirmą sykį matau. Bet aš, kiek supratau pagal vizas, kurios uždėtos, kad tai ta pati informacija, apie kurią pateikė STT ir Generalinė prokuratūra, kad nei nusikaltimo, nei užsakymų nebuvo“, – BNS trečiadienį sakė D. Gaižauskas.

Komiteto vadovas teigė nekomentuosiantis turinio, kokią informaciją uždarame posėdyje anksčiau komitetui pateikė Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Generalinė prokuratūra, tik pažymėjo, kad teisėsauga pateiktą medžiagą tyrė dešimt mėnesių, ir „nei nusikaltimo, nei susidomėjimo, nei užsakymo nenustatė“.

„Man nekyla abejonių jokių, kad ta visa informacija buvo patikrinta laikantis visų įstatyminių normų“, – pažymėjo D. Gaižauskas.

Valstybės saugumo departamentas trečiadienį griežtai paneigė žvalgybos pareigūno pateiktą informaciją, esą žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą V. Ušacką.

Su pateikta informacija susipažinęs D. Gaižauskas kelia klausimą, ar ją paviešinęs V. Bakas nepažeidė Pranešėjų apsaugos įstatymo. NSGK vadovas teigia, kad medžiagą paskelbęs V. Bakas prisiima visą atsakomybę, ar nesukėlė grėsmės pranešėjui.

„Kyla klausimas, ar šitokiu savo elgesiu V. Bakas nepadarė pažeidimo, nes jis išdalino informaciją Seimo nariams, kiek aš suprantu, jis žinojo, kad pranešėjui suteiktas Pranešėjo apsaugos įstatymo nuostatomis pranešėjo statusas. Ar nepažeistas Pranešėjų apsaugos įstatymas, turės vertinti greičiausiai Generalinė prokuratūra“, – teigė komiteto vadovas.

D. Gaižauskas teigė, kad medžiagą komitetui V. Bakas pateikė trečiadienio rytą.

„V. Bakas atnešė papkę su kažkokiais dokumentais, sekretoriatas užregistravo ir padalins visiems komiteto nariams. Aš jau pasiėmiau, perskaičiau, matau, kad tai buvo dokumentas, 2019 metų balandžio 25 dienos rašytas Seimo NSGK pirmininkui V. Bakui. Komitetas nieko apie tai nežinojo“, – sakė komiteto vadovas.

D. Gaižauskas patvirtino trečiadienį popiet dėl galimai pažeisto Pranešėjų apsaugos įstatymo susitinkantis su Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovais.

Seimo NSGK narys konservatorius Gabrielius Landsbergis sako, kad V. Bako pateiktą informaciją komentuoti sunku, nes jis jos anksčiau posėdžiuose nepristatė.

„Kaip suprantu iš generalinio prokuroro paaiškinimo, teisinis vertinimas jau buvo atliktas ir informacija nepasitvirtino“, – BNS perduotame komentare teigia Landsbergis.

Komiteto narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė sako, jog šiuo metu sunku spręsti dėl paviešintos informacijos tikrumo, todėl kreipsis į STT ir prokuratūrą prašydama atsakyti, ką konkrečiai jie atrado tikrindami gautą medžiagą.

„Kyla keli klausimai, ar iš tiesų taip yra, kaip nurodyta rašte, nes tai kažkokio asmens kreipimasis ir jo situacijos matymo išsakymas. Teisėsaugos institucijos tikrino pateiktą informaciją ir komitetui pasakė, kad nenustatyta galima nusikaltimo sudėtis“, – BNS sakė D. Šakalienė.

„Jei iš tiesų yra taip, kaip parašyta, kyla klausimas dėl tos patikros teisėtumo, nes iš to rašto nėra iki galo aišku, kas yra iniciatorius tos patikros, pavyzdžiui, kandidatai į prezidentus neturi tokios teisės prašyti, kad kažkas būtų tikrinamas, bet šiuo atveju galima tik spėlioti, nes iš šio rašo, kieno iniciatyva buvo vykdoma patikra, tikrai nėra aišku“, – teigė parlamentarė.

Pavilionis sako jokių duomenų apie Ušacką iš VSD negavęs

Seimo narys konservatorius Žygimantas Pavilionis sako negavęs iš Valstybės saugumo departamento (VSD) jokių duomenų apie diplomatą Vygautą Ušacką.

„Nežinau, tikrai nepasiekė (informacija apie V. Ušacką - red.)“, – BNS trečiadienį sakė politikas.

Tai Ž. Pavilionis sakė komentuodamas aukšto rango žvalgybos pareigūno pranešimą, kad VSD rinko duomenis apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir V. Ušacką.

Konservatorius, anksčiau kritiškai pasisakęs apie partijos atrankoje į kandidatus prezidento rinkimuose dalyvavusį V. Ušacką, teigė iš VSD jokios informacijos apie jį negavęs.

Anot informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno, per pirmąjį pokalbį 2018 metų liepą VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis nurodė surinkti informaciją apie vieno iš kandidato į prezidentus komandos narius ir verslininkus, į kuriuos bus kreipiamasi dėl paramos rinkimuose.

Rašte nurodoma, kad vadovybės nurodymu VSD rinko informaciją apie buvusį diplomatą V. Ušacką, dalyvavusį konservatorių partijos atrankoje dėl kandidato prezidento rinkimuose.

„Net nepažįstu tokio žmogaus“, – paklaustas, ar yra bendravęs su R. Bridikiu, sakė Ž. Pavilionis.

„Net nežinau, net nemanau, kad buvau sutikęs asmeniškai. Paprastai aš atsimenu vardus, pavardes“, – pridūrė jis.

Ž. Pavilionis teigė šiuo metu esantis Moldovoje ir negalintis ilgai kalbėti, bet kelis kartus paneigė bendravęs su VSD atstovais apie V. Ušacką ar apskritai pažįstantis R. Bridikį.

Anot pranešėjo, 2018 metų rugsėjį per pokalbį R. Bridikis nurodė, kad „reikia paremti“ V. Ušacko politinį oponentą, Seimo narį Žygimantą Pavilionį „informacija, kuri įrodytų, kad V. Ušackas yra prorusiškas“.

Pagal raštą, šis pokalbis įvyko tą pačią dieną, kai Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų priežiūros komitetas rinkose svarstyti Ž. Pavilionio pasisakymus apie V. Ušacką. Tuo metu Ž. Pavilionis jau buvo paskelbęs, kad atsisako dalyvauti pirminiuose partijos rinkimuose.

Ž. Pavilionis sako, kad jo kritiški pasisakymai apie V. Ušacką buvo politinis vertinimas, paremtas asmenine patirtimi, o ne gauta informacija iš VSD.

„Tai buvo mano politinis vertinimas ir mano patirtis darbo su juo kaip diplomato, kaip politiko, bet aš tikrai nesirėmiau jokiais VSD duomenimis“, – sakė jis.

„Ne, tikrai ne. Būtų įdomu, jeigu gaučiau, bet tikrai ne“, – paklaustas, ar yra gavęs kokios nors neoficialios informacijos iš VSD, sakė Ž. Pavilionis.

Su V. Ušacku BNS kol kas nepavyko susisiekti.

BNS gauti duomenys rodo, kad aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs Seimo ir teisėsaugos atstovus, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą V. Ušacką.

Informaciją apie tai pareigūnas 2019 metų balandį pateikė tuometiniam Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Vytautui Bakui. Informaciją taip pat yra gavę generalinis prokuroras Evaldas Pašilis ir Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius Žydrūnas Bartkus.

Informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno tapatybė jo paties prašymu nėra atskleista. Dokumentai rodo, kad jam gali būti suteiktas pranešėjo statusas.

Pranešėjas yra pateikęs informaciją apie tris epizodus. Jis teigė, kad informacija buvo renkama apie G. Nausėdos aplinkoje rinkimų kampanijos metu buvusius politikos, verslo ir kultūros žmones, įskaitant dabartinius G. Nausėdos komandos narius.

Valstybės saugumo departamentas trečiadienį griežtai paneigė žvalgybos pareigūno pateiktą informaciją, esą žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą V. Ušacką.

„Griežtai paneigiame žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją. VSD tikrai nerinko ir neteikė jokios informacijos apie minimus asmenis“, – BNS sakė VSD atstovė Aurelija Katkuvienė.

Seimo narys V. Bakas vasario mėnesį paprašė Seimo valdybos inicijuoti laikinąją tyrimo komisiją dėl „galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir panaudojimo“. Valdyba tyrimą inicijuoti atsisakė.

Anot informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno, per pirmąjį pokalbį 2018 metų liepą VSD direktoriaus pavaduotojas Remigijus Bridikis nurodė surinkti informaciją apie vieno iš kandidato į prezidentus komandos narius ir verslininkus, į kuriuos bus kreipiamasi dėl paramos rinkimuose.

Anot pranešėjo, jam buvo nurodyta asmenis patikrinti VSD duomenų bazėse ir surinktą informaciją asmeniškai perduoti VSD direktoriui Dariui Jauniškiui.

Sąraše be kitų yra G. Nausėdos štabo vadovė, dabartinė Prezidentūros kanclerė Algė Budrytė, politologai Linas Kojala ir Mindaugas Jurkynas, kompozitorius Giedrius Kuprevičius, režisierius Arūnas Matelis, muzikantas Jurgis Didžiulis, verslininkas ir politikas Aivaras Abromavičius, filosofai Vytautas Rubavičius ir Mindaugas Kubilius, verslininkai Ilja Laursas ir Vladas Lašas.

Į kitą sąrašą įtraukta per 40 verslininkų, tarp jų – įmonių grupės „Girteka Logistics“ valdybos pirmininkas Mindaugas Raila, „Norfos“ įmonių grupės pagrindinis akcininkas Dainius Dundulis, „Rokiškio sūrio“ vadovas Dalius Trumpa, „Grigeo“ savininkas Gintautas Pangonis, „KG Group“ valdybos pirmininkas Tautvydas Barštys.

Anot pareigūno, R. Bridikis nurodė, kad tai „itin slaptas pavedimas“, o po kelių dienų surinkta informacija buvo pateikta D. Jauniškiui.

„Direktorius pokalbio pabaigoje man pasakė, kad jis pateiktos informacijos pilnoje apimtyje „Jam“ nepasakos, o tik įvardins asmenis, kurie yra blogi“, – rašoma kreipimesi, neįvardijant pavardžių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.