Lietuvoje

2020.03.03 19:31

Partijų vedliai rinkimuose: ką keičia Šimonytės „taip“ konservatoriams ir „valstiečių“ nerimas dėl Skvernelio tylos

Trys šiuo metu reitingų viršūnėje įsitaisiusios partijos pamažu rikiuoja kandidatus būsimiems Seimo rinkimams.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) šiame mūšyje sutiko vesti Ingrida Šimonytė. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) viliasi išgirsti „taip“ iš premjero Sauliaus Skvernelio, o Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) savo sąraše žada daugiau jaunimo ir naujų veidų.

Politologai pabrėžia, kad visos trys lyderės turi silpnų vietų, todėl mūšis dėl mandatų bus aršus.

„Mano svarstymas buvo tarp to, ar apskritai dalyvauti Seimo rinkimuose, ar nedalyvauti. Jokių svarstymų dalyvauti su kitomis politinėmis jėgomis ar ten kurti kažkokias savo alternatyvias partijas ir taip toliau. Tai čia toks pasirinkimas ir buvo“, – teigia I. Šimonytė.

„Manau reikia žiūrėti apskritai, kad tai yra ta jos partija. Ingridos partija. Tai yra beveik pusė milijono žmonių, kuriuos vienija bendras požiūris į Lietuvą, bendras požiūris į atsakomybę, vertybes ir kitus daugelį dalykų. Kartais yra daugiau nei partijos bilietas“, – sako G. Landsbergis.

„Konservatoriai“ ypatingą dėmesį būsimuose Seimo rinkimuose skirs Kaunui. Čia laimėti vienmandatėse tikisi partijos pirmininkas G. Landsbergis, Arvydas Anušauskas, Vytautas Juozapaitis, nors šie politikai gyvena Vilniuje.

Politologai sako, „konservatoriams“ į kovą reikia mesti visus geriausius politikus.

Pasak politologės Rimos Urbonaitės, TS-LKD bandant atgauti ankstesniuose rinkimuose prarasta, bastionu laikytą Kauną gali kilti rūpesčių.

„Yra dar vienas nežinomasis. Tai – Visvaldas Matijošaitis, kuris partijos neturi, bet jeigu jis pasakytų, kad su jo, pavyzdžiui, judėjimo vėliava kai kurie kandidatai keliasi patys, labai būtų įdomu, kas tada nutiktų. Taip, Visvaldo Matijošaičio reitingas kritęs, bet jis nėra kritęs tiek, kad Matijošaitis ar jo remiami kandidatai nebūtų įvardijami kaip labai rimti konkurentai“, – sako R. Urbonaitė.

Susikaupimo nuotaikos „valstiečių“ gretose. Kandidatus vienmandatėse partija tvirtinti žada penktadienį. Atsakymo ar „valstiečius“ į pergalę ves Saulius Skvernelis partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako vis dar neturįs.

„Jis [S. Skvernelis] tikrai geidžiamas kaip politikas Lietuvos žmonių tarpe, tikriausiai geidžiamiausias iš visų, kurie dalyvaus rinkimuose. Bet šnekant apie rinkimus, tai dar sykį pakartosiu, kol Sauliaus [Skvernelis] neduos galutinio atsakymo ar jis dalyvauja rinkimuose bendrai, tai nėra aišku, ar jis bus sąraše“, – teigia LVŽS pirmininkas.

Pasak R. Karbauskio, rinkimų strategiją valstiečiai derina ir su koalicijos partneriais Socialdemokratų darbo partija ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS). Esą tariamasi dėl apygardų, tačiau pabrėžia, kad sąrašų jungti nenorėtų su jokia kita partija.

„Partijoms turėtų būti toks rimtas signalas, kad partinių žmonių tarsi ir nėra, kurie galėtų būti tie vėliavnešiai, o reikia maldauti, kad ateitų kažkas, kas yra nepartinis ir imtųsi tą vėliavą nešti. Partijoms, beje, tai nėra geras ženklas“, – teigia R. Urbonaitė.

Sugrįžti į viršūnę pasiruošę ir „socialdemokratai“. Partija atsigavusi po įvykusio skilimo pernai laimėjo savivaldos rinkimus. Partijos vėliavą rinkimuose nešiantis pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad rinkėjams siūlys ne tik partijos narius, bet ir nepartinių kairiųjų pažiūrų publicistų, ekonomistų.

„Preliminariai pasižiūrėjom pagal keliamų kandidatų amžiaus vidurkį bent jau 10 metų atjaunėjimas bus. Ir be abejo, bus naujų veidų, kurie galbūt daugiau žinomi regionuose arba anksčiau nebuvo siejami su socialdemokratais, nepaisant to, kad jie buvo LSDP nariais“, – nurodo LSDP primininkas.

„Socialdemokratus“ palikęs buvęs premjeras Algirdas Butkevičius Seimo rinkimuose dalyvaus Vilkaviškio rajono apygardoje viename sąraše su Lietuvos žaliųjų partija.

„Jie suvokia ir supranta šiuo metu pasaulyje egzistuojančias ekologines, globalias problemas, bet reikia suvokt tai, kad norint išspręsti tas problemas, reikia spręsti ne vien galvojant apie aplinkosaugą. Turi būti susieta ir su socialine politika, ekonomika, kas pareikalaus pinigų. Man kaip ekonomistui yra galimybė“, – atskleidė A. Butkevičius.

Politologai sako, kad spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose balsų iš lyderiaujančių partijų gali nugnybti ne tik vadinamieji „naujieji gelbėtojai“, bet ir rinkimų komitetai jėgas išbandę ankstesniuose mūšiuose dėl balsų.