Lietuvoje

2020.03.03 17:17

Vilniuje pasitikti keleiviai iš koronaviruso apimto Milano: kaip atrodė sustiprinta patikra oro uoste?

atnaujinta 18.21
Laura Adomavičienė, Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.03.03 17:17

Antradienį Lietuvos oro uostai bei Nacionalinės visuomenės sveikatos centras (NVSC) pristatė, kaip pasitinkami iš koronaviruso rizikos šalių į Lietuvą atvykę keleiviai. Antradienį vakare pasitinkamas reisas iš Milano. 

Vilniaus oro uoste nusileido lėktuvas iš Milano: kaip pasitinkami keleiviai?

Vilniaus oro uoste pasitiktas lėktuvas iš Milano: matuota keleivių temperatūra, kariai rinko duomenis

Įmonės „Lietuvos oro uostai“ duomenimis, vien iš šiaurinės Italijos dalies per savaitę į Lietuvą atvyksta vidutiniškai 2,5 tūkst. keleivių. Per savaitę vykdoma 15 tiesioginių skrydžių iš Italijos šiaurės. Visiems iš koronaviruso rizikos kraštų atskridusiems asmenims jų bagažui oro uostuose skirta atskira zona, kur matuojama asmenų temperatūra, dezinfekuojamos rankos, teikiama visa su koronavirusu ir jo prevencija susijusi informacija. Keleiviams dar lėktuvuose išdalijamos anketos, kuriose būtina nurodyti asmens bei kontaktinius duomenis, rizikos šalyje praleistą tikslų laiką.

Keleiviai stebimi visuose trijuose Lietuvos oro uostuose bei Klaipėdos jūrų uoste.

Pristatyta, kaip pasitinkami iš karštųjų koronaviruso taškų atvykę keleiviai: ruoštasi skrydžiui iš Milano

Iki praėjusios savaitės NVSC specialistams budėti oro uostuose padėjo įvairių organizacijų savanoriai, tačiau po Vilniaus savivaldybės raginimų jie pagalbą teikti atsisakė. Savivaldybės nuomone, savanoriai nebuvo pakankamai aprūpinti apsaugos priemonėmis, tai kėlė grėsmę jų sveikatai.

Nuo pirmadienio NVSC specialistams budėti padeda Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinės pajėgos. Kariai buvo instruktuoti karo medikų, jie aprūpinti apsaugos priemonėmis. Planuojama, kad nuolatinį budėjimą ir darbą su atvykusiais keleiviais visuose keturiuose objektus vienu metu vykdys 35 kariai.

„Kai vyks skrydžiai iš patvirtintų regionų, kariai padės Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovams registruoti atvykstančius mūsų piliečius ar šalies svečius ir atlikti kitas jiems patikėtas užduotis“, – žurnalistams sakė kariuomenės Gynybos štabo atstovas kapitonas Andrius Dilda.

„Kariuomenė yra visuomenės dalis. Mes prisidedame prie bendro valstybės tikslo. Buvome paprašyti prisidėti, pagelbėti valstybės institucijoms. Tą ir darome“, – pridūrė jis.

Anot A. Dildos, karių rengimas dėl budėjimų oro uostuose ir Klaipėdos jūrų uoste nenukentės. Pasak karininko, kariuomenė yra pasiruošusi užduočiai skirti tiek žmonių, kiek reikės.

NVSC Vilniaus departamento vadovė Rolanda Lingienė pasakojo, kad prisijungus kariškiams keleivių patikros procedūra nepasikeis – bus patikrintos jų užpildytos kortelės, suteikiamos rekomendacijos laikinai likti namuose, dirbant nuotoliniu būdu arba pasiėmus nedarbingumą, pamatuota temperatūra. Jiems taip pat bus pateiktos rekomendacijos, ką daryti, jeigu pablogėtų sveikata.

Visi iš koronaviruso rizikos kraštų atvykę asmenys yra registruojami ir 2 savaites stebimi NVSC specialistų. Jiems taip pat rekomenduojama 2 savaičių saviizoliacija. Siūloma dirbti ar mokytis nuotoliniu būdu iš namų, nesant tokios galimybės – kreiptis į NVSC dėl nedarbingumo organizavimo.

R. Lingienė teigė, kad prisijungus kariškiams sumažės NVSC ir ypač oro uoste budinčių nevyriausybininkų darbo krūvis.

„Logistika yra sunki, žmonės turi daug darbų ir negali dirbti kiauromis paromis. <...> Krūviai žmonėms yra pakankamai dideli, jie mums nelabai leido kvėpuoti plačiau ir darbai buvo sustoję“, – sakė specialistė.

Pasak jos, šiuo metu budinčių karių skaičius yra pakankamas – jų gali pritrūkti, jeigu išsiplėstų rizikingų vietų pasaulyje skaičius.

Sveikatos ministerija antradienį paskelbė, kad šiems asmenims, galėjusiems turėti sąlyti su užsikrėtusiuoju COVID-19, nuotoliniu būdu suteikiamas 2 savaičių nedarbingumas. Dėl jo pirmiausia reikia užpildyti NVSC svetainėje anketą ir po to kreiptis telefonu į šeimos gydytoją.

Nedarbingumas žmogui bus suteikiamas dviem savaitėms, skaičiuojant nuo atvykimo į Lietuvą iš paveiktos teritorijos dienos ar nuo turėto sąlyčio su tikėtinu ar patvirtintu COVID-19 atveju dienos.

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas tikino, kad kaimyninės šalys: Estija ir Latvija taiko iš Lietuvos perimtą apsaugos nuo koronaviruso modelį. Keleivių patikra, jų stebėsena leido laiku nustatyti pirmąjį užsikrėtimo atvejį Lietuvoje, nors Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos tikinimo, tokios priemonės laikytos perteklinėmis.

Šiuo metu teritorijoms, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje, priskiriamos šios: Kinija (visos provincijos), Šiaurės Italijos regionas (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionai), Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras.

Dėl sparčiai plintančio naujojo koronaviruso Užsienio reikalų ministerija (URM) rekomenduoja laikinai nevykti į Kiniją, Šiaurės Italijos Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionus. Taip pat rekomenduoja laikinai nevykti į du Pietų Korėjos miestus – Tegu ir Cheongdą.

LRT.lt primena, kad vyriausybei paskelbus valstybinio lygio ekstremaliąją situaciją po poros dienų nustatytas pirmasis koronaviruso atvejis Lietuvoje. Virusas nustatytas 39 metų šiaulietei, kuri lankėsi konferencijoje Veronoje, Italijoje. Ištyrus jos artimųjų ir kitų asmenų, su kuriais kontaktavo moteris, mėginius tyrimų rezultatai buvo neigiami.

Koronavirusas COVID-19 yra virusinė infekcija, kuri plinta oro lašeliniu būdu. Užsikrėsti galima per artimą kontaktą su sergančiuoju, bendraujant ne trumpiau kaip 15 minučių, o inkubacinis laikotarpis siekia iki 2 savaičių. Infekcija pasireiškia peršalimo simptomais, dusuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, raumenų skausmais, pakilusia kūno temperatūra.

Saugantis koronaviruso ir kitų infekcinių ligų, būtina dažnai plauti ir dezinfekuoti rankas, neliesti rankomis veido, akių, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo higienos, vengti masinio susibūrimo vietų, dažnai vėdinti patalpas.

Vilija Blinkevičiūtė
2021.05.09 16:56

Socialdemokratų pirmininke išrinkta Blinkevičiūtė: neatidėliotinas darbas – pergalė savivaldos rinkimuose

pažėrė kritikos opozicijos koalicijai; atnaujinta 18.22