Lietuvoje

2020.03.03 13:04

Medikė dėl koronaviruso: turime ruoštis blogiausiam scenarijui, nors tikimės, kad jis neįvyks

atnaujinta 14.16
Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.03.03 13:04

Iš šalies medikų ir ekspertų sudaryta komisija parengė vidines rekomendacijas dėl koronaviruso gydymo Lietuvoje. Spaudos konferencijoje Sveikatos apsaugos ministerijoje susirinkę medikai sakė, kad įstaigos rengsis ir blogiausiam scenarijui, jeigu liga pradės plisti tarp po rizikingas šalis nekeliavusių lietuvių.

„Visi puikiai suprantame, kad tai yra naujas virusas, nauja problema, tai viską reikia labai greitai ruošti ir gydymo planus, ir rekomendacijas“, – žurnalistams sakė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Pasak jo, medikų rekomendacijos ir algoritmai antradienį baigti ruošti. Jie bus išplatinti medikų bendruomenei artimiausiu metu.

A. Veryga sakė, kad šios formulės yra skirtos gydymo įstaigų darbuotojams, kaip reikėtų elgtis tam tikrose situacijose.

Anot SAM, Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją dėl viruso, tikslingam efektyviam medikų darbui užtikrinti būtina turėti naujaisiais moksliniais tyrimais pagrįstą gydymo algoritmą suaugusiesiems ir vaikams, taip pat sergantiesiems gretutinėmis ligomis.

„Kaip rodo dabartinė situacija, nustatant ir gydant užsikrėtusiuosius COVID-19, svarbi kiekviena diena ir valanda. Visame pasauliui yra didžiulis iššūkis, kaip „perprasti“ ir suvaldyti koronavirusą. Susisteminta, moksliniais tyrimais paremta informacija leis mūsų šalies gydymo įstaigoms būti pasirengus, pasinaudoti gerąja savo ir kitų šalių gerąja patirtimi“, – kalbėjo A. Veryga.

Lietuvoje kol kas išlieka patvirtintas vienintelis koronaviruso atvejis. Jis diagnozuotas 39 metų šiaulietei, praėjusią savaitę grįžusiai iš šiaurinėje Italijoje esančios Veronos.

Dar 200 Lietuvoje atliktų tyrimų dėl koronaviruso buvo neigiami.

Medikė: turime ruoštis blogiausiam

Kauno klinikinės ligoninės Infekcinių ligų klinikos vadovė Auksė Mickienė sakė, kad koronaviruso epidemija turi dvi stadijas. Pirma yra tada, kai serga tie, kurie grįžo iš ligos židinių užsienyje. Antra, kai liga pradeda nekontroliuojamai plisti visoje visuomenėje.

„Kritinis momentas, kad <...> liga neišplistų visuomenėje, yra saviizoliacija namuose pagal labai aiškiai įvardintas 14 dienų rekomendacijas. Labai noriu paprašyti žmonių, kad jie laikytųsi šių rekomendacijų“, – teigė medikė.

Pasak jos, visi šiuo metu dėliojami scenarijai skirti tai stadijai, kai liga yra tik įvežtinė.

„Paraleliai turime ruošti planą B, nors ir labai norime, kad jo neprireiktų. Darbo apimtys ir ligonių srautai būtų ženkliai didesni, žmonės nenustotų sirgti ir įprastinėmis ligomis, <...> o visi resursai, įskaitant medicinos ir žmogiškuosius resursus, nėra begaliniai“, – kalbėjo A. Mickienė.

Lietuvos greitosios medicinos įstaigų asociacijos valdybos pirmininkas Nerijus Mikelionis taip pat perspėjo, kad sau virusą įtarę žmonės neskubėtų kviestis medikų, nes šalyje yra ir kitų ligonių. Jis ragino gyventojus pasinaudoti suteiktomis galimybėmis karštąja linija pasikonsultuoti su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistais ir įsitikinti dėl pagalbos reikalingumo.

„Greitoji medicinos pagalba, kaip ir visa sveikatos sistema, turi ir kitų užduočių. Mes turime teikti būtinąją pagalbą nukentėjusiems, susirgusiems žmonėms, darbo apimtys tikrai yra pakankamai didelės“, – sakė N. Mikelionis.

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė ragino žmones atsižvelgti, kad tyrimai dėl koronaviruso gali užtrukti 12 ar net 24 valandas.

Pasaulyje užfiksuota daugiau kaip 90,9 tūkst. COVID-19 atvejų, mirė per 3 tūkst. žmonių, 48 tūkst. pasveiko.

Rekomendacijos keliaujantiems į Egiptą nesikeičia

A. Veryga taip pat paskelbė, kad rekomendacijos keliaujantiems į tarp lietuvių turistų populiarų Egiptą, kur nustatytas antrasis koronaviruso atvejis, kol kas nesikeičia.

„Kol tai nėra infekcijos plitimo židinys, kol nėra nustatyta, kad infekcija plinta <...> nuo žmogaus žmogui viduje, tol rekomendacijos nėra teikiamos“, – teigė ministras.

Jis taip pat sakė, kad Lietuva tinkamai pasiruošė suvaldyti ligą. Pasak ministro, paskelbta ekstremali situacija valstybės mastu, budėjimas oro uostuose ir keleivių kontaktinės informacijos rinkimas leido anksti identifikuoti pirmą koronaviruso atvejį, juo susirgusią moterį izoliuoti ir sustabdyti plitimą.

„Lietuva padarė iš esmės viską, ką Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras rekomenduoja pagal scenarijus, kurie numatyti. Elgiamės taip, kaip reikia, darome tą, ką reikia, ir tai tikrai nėra perteklinės priemonės. Net jeigu ir būtų, geriau padaryti per daug, o ne per mažai, nes jeigu išplis liga, tai bus problema visai šaliai“ – kalbėjo A. Veryga.

Jis taip pat pranešė, kad ministerija dar antradienį gali pabaigti formuluoti valstybinį užsakymą verslui dėl dezinfekcinio skysčio gamybos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.