Lietuvoje

2020.03.03 10:55

Panevėžyje – atsakas po skundų mobingu: į darbą grįžusi slaugytoja išgirdo įtarimus

Mobingu Panevėžio pataisos namų šeimos gydytoją Rimą Šakėnienę kaltinusi slaugytoja, tik grįžusi į darbą pasibaigus nedarbingumui, buvo apklausta kriminalinės žvalgybos pareigūnų. Moteris LRT RADIJUI sakė, kad jai metami kaltinimai dėl iš kalinės sveikatos kortelės išplėštų lapų ir dėl neva dingusio metadono. Tyrimas dėl metadono esą pradėtas, kai pasiskundė nuo narkomanijos gydoma kalinė. 

Panevėžio moterų kalėjimo slaugytoja Lidija Butėnienė į darbą grįžo po ilgiau nei mėnesį trukusio nedarbingumo. Tik pradėjusi dirbti ji sako išgirdusi ne vieną kaltinimą. „Žinokit, įtarimų man yra daug. Toliau tęsiamas psichologinis smurtas prieš mane, turbūt dėl to, kad esu silpniausia grandis“, – LRT RADIJUI sakė Panevėžio pataisos namų slaugytoja L. Butėnienė.

Ji tvirtina, kad yra kaltinama pagal nuo priklausomybės nuo narkotikų gydomos kalinės skundą, neva dokumente prie išduoto metadono ne jos parašas.

„Vyko apklausa. Bet tie kaltinimai yra neįmanomi, nes nuteistoji visą laiką buvo lydima pareigūno, pasirašydavo prie pareigūno. Pareigūnas stovi, mato, kad žmogus pasirašo, ir tik kai pasirašo, tada atiduodamas metadonas, – kalbėjo Panevėžio pataisos namų slaugytoja L. Butėnienė. – Per apklausą paaiškinau, kokia daug metų vykdoma procedūra, pasakiau, kad aš daug metų dirbu su metadonu ir niekada nebuvo jokių problemų. Ir tvarką, kad parašu turi būti patvirtinta, kad ligonis iš tiesų gavo metadoną, pasiūliau aš, mano pačios iniciatyva tokia tvarka atsirado, nors teisės aktai to nereikalauja. Bet tvarka leidžia apsidrausti ir save apsiginti, kad iš tiesų metadoną atidavėme“.

Išplėšyti lapai

Kai prieš mėnesį mobingu pasiskundė visos tuo metu kalėjime dirbusios slaugytojos, jas užstojo kalinės, viena jų viešai pareiškė, kad dėl esą skirto netinkamo gydymo kalėjime ji turi sveikatos problemų. Teigiama, kad kalinei sveikatos problemos paūmėjo, užsimenama apie galūnės gangreną, o iš jos kortelės buvo išplėšti keli lapai, kuriuose būta įrašų apie gydymo ir vaistų paskyrimą. Slaugytoja L. Butėnienė LRT RADIJUI sakė, kad ir dėl šio galimo nusikaltimo ji buvo apklausta, nors ilgą laiką nebuvo darbe. Tiesa, kalėjimo medikė nedarbingumo metu sako buvo atėjusi į darbą pasiimti chalato kišenėje palikto asmens tapatybės dokumento, be kurio negalėjo gauti kompensuojamųjų vaistų, tačiau trumpam užsukusią į darbą ją lydėjo pareigūnas.

Panevėžio moterų kalėjimo slaugytoja mano, kad lapų išplėšimas gali būti naudingas tik pačiai gydytojai. „Mes į korteles nieko nerašome, nieko nededame, neskaitome net, mes naudojamės tik paskyrimais“, – LRT RADIJUI sakė medikė.

„Į tą sveikatos kortelę rašo tik daktarė, mes nieko nerašome. O aš įsivaizduoju, kad jeigu plėšomi dokumentai, tai norima kažką nuslėpti. Kokiu tikslu plėšti, gal norima kažką nuslėpti, gal ne taip kažką įrašei, – LRT RADIJUI sakė kita Panevėžio pataisos namų slaugytoja Gitana Petrauskienė.

Laisvės vietų atėmimo ligoninės vadovas Ramūnas Šilobritas pripažįsta, kad lapai iš kalinės sveikatos kortelės tikrai buvo išplėšti, tik iki šiol esą nepavyko nustatyti kaltininko. „Tokia situacija buvo, patvirtinu, bet kas tai galėjo padaryti, duomenų nėra“, – sakė R. Šilobritas. Anot jo, kad tokios aplinkybės galėtų būti naudingos gydytojai, kuri kalinės viešai buvo apkaltinta netinkamu gydymu ir netinkamu vaistų pakeitimu, viso labo tik nepagrįstos interpretacijos. Anot jo, dėl išplėštų lapų apklausti visi darbuotojai, visų to paties klausiama. Tačiau penktadienį įkalinimo įstaigoje dirbusi kita slaugytoja LRT RADIJUI sakė, kad ji apklausta nebuvo.

R. Šilobritas tvirtino, kad tyrimas dėl metadono pradėtas po audito, kuris atliktas vasario pabaigoje, prieš slaugytojai L. Butėnienei grįžtant į darbą.

Vadina bandymu susidoroti

Apie mobingą įkalinimo įstaigoje prieš mėnesį prabilusios medikės pradėtus tyrimus vadina bandymu susidoroti ir įbauginti.

„Nori mus išgąsdinti ir išmesti iš darbo. Juk gydytoja mums jau anksčiau, kai dar nebuvome gavusios nedarbingumo, buvo sakiusi: jūs negalvokite, kad čia dirbsite. Tai dabar taip viskas ir vyksta, kito paaiškino nėra, kas galėtų taip elgtis“, – LRT RADIJUI sakė G. Petrauskienė.

Panevėžio pataisos namų slaugytojos anksčiau yra paviešinusios, esą kalėjimo šeimos gydytoja galėjo klastoti dokumentus po to, kai vienos kalinės kūdikis buvo atsidūręs reanimacijoje. Esą gydytoja galėjo pakeisti sveikatos kortelės įrašus, kad apžiūrėjo kūdikį, nors slaugytojos ir vaiko motina tvirtino, kad gydytojos laiku neprisikvietė. Laisvės vietų atėmimo ligoninės vadovybė sako, kad tyrimas dėl galimo dokumentų klastojimo dar nesibaigė. Panevėžio pataisos namų šeimos gydytoja Rima Šakėnienė viešai komentuoti situacijos nesutiko.

Dvi iš trijų nedarbingumą turėjusias Panevėžio pataisos namų slaugytojas tikrino ir „Sodra“, aiškintasi, ar nedarbingumas išduotas pagrįstai. Po patikrinimo konstatuota, kad mobingu pasiskundusios Panevėžio pataisos namų slaugytojos nedarbingumą gavo pagrįstai, vienai iš jų pasiūlyta gultis į ligoninę.

Kad darbe patiria mobingą, skundėsi visos keturios įkalinimo įstaigos slaugytojos, viena iš jų jau išėjo iš darbo. Medikės sako, kad dėl patirto mobingo ir persekiojimo nusprendė kreiptis į teismą. Prie ieškinio prisidės ir darbo vietą kalėjime dėl mobingo jau palikusi slaugytoja.