Lietuvoje

2020.03.03 08:37

Veryga apie medicininių priemonių trūkumą: kai kurios įstaigos kaukes siuvasi

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga LRT RADIJUI sako, kad dezinfekcinio skysčio greitu metu turėtų atsirasti ne tik viešosiose įstaigose, bet ir vaistinėse. Trūksta ne tik dezinfekcinio skysčio, bet ir medicininių kaukių. Anot ministro, kai kurios gydymo įstaigos jas net ėmė siūtis.

Iki šiol iš viso atlikti 191 tyrimai dėl įtariamo koronaviruso. Mėginiai atkeliauja iš 5 infekcinių ligoninių: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio.

LRT.lt primena, kad šiuo metu Lietuvoje yra patvirtintas tik vienas užsikrėtimo koronavirusu atvejis ir jis yra įvežtinis. COVID-19 nustatytas 39 metų šiaulietei, kuri lankėsi konferencijoje Veronoje, Italijoje. Su ja kontaktavusiems šeimos nariams bei kitiems asmenims koronavirusas nėra nustatytas.

Kaip bebūtų, anot A. Verygos, ėminiai dėl koronaviruso yra nuolat tiriami ir kol jie nėra baigti, nusiraminti nereikėtų.

„Tai nėra pretekstas nusiraminti ir sakyti, kad pas mus tikrai negali atsitikti panašių situacijų, kaip nutiko Šiaurės Italijoje. Turime tam ruoštis, bet panikuoti nereikia“, – sako A. Veryga.

Šiuo metu mėginiai dėl koronaviruso tiriami Vilniuje. Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas Vincas Janušonis paimtų mėginių tyrimus siūlė atlikti visose penkiose ligoninėse, kad į situaciją būtų galima reaguoti greičiau. Sveikatos apsaugos ministro aiškinimu, jeigu bus poreikis, ir kitos laboratorijos, turinčios įrangą, mėginius galės tirti, tačiau dabartiniame kontekste tai tebūtų išteklių švaistymas.

„Mes dabar neišnaudojame vienos laboratorijos. Jeigu bus protrūkis, tada nebūtų net klausimo“, – akcentuoja A. Veryga.

Vertindamas situaciją dėl dezinfekcinio skysčio trūkumo Lietuvoje, sveikatos apsaugos ministras patikina, kad Lietuvos gamintojai žino formulę, pagal kurią galima jį pagaminti, tačiau būtina gauti reikalingų medžiagų.

„Šiandien turėtume sužinoti, kiek jie gali gauti ir pagaminti. [...] Iš preliminarių pokalbių jie gali pagaminti daugiau nei Lietuvai reikia. [...] Aš tikiuosi, kad per savaitę jie galės tenkinti šį poreikį, viskas priklausys nuo galimybės įsigyti reikiamų medžiagų“, – kalba A. Veryga.

Anot ministro, pirmiausia dezinfekciniu skysčiu bus aprūpintos viešosios įstaigos – ligoninės, mokyklos, darželiai. Jeigu dezinfekcinis skystis bus intensyviai gaminamas, pasak A. Verygos, vaistinės taip pat galės jo įsigyti ir prekiauti.

„Dabar gyventojai išpirko, jaučiamas trūkumas, bet muilo neišpirko – jo yra. Čia yra fenomenas, kai išperka tie, kuriems nereikia, ir nelieka tiems, kam reikia. Čia taip atsitiko ir su kaukėmis. Žmonės jas išpirko, jų nenaudoja, nežinau, ką su jomis veikia, ir jų ėmė trūkti tiems, kam reikia. Gydymo įstaigos sugalvoja būdų – viena netgi siuvasi kaukes, nes jų reikia ne dėl koronaviruso. Anksčiau jos buvo siuvamos, kol nebuvo vienkartinių. Prisimena senus laikus ir sukasi iš situacijos. [...]

Jeigu gamintojai maksimaliai paleis linijas, skysčio turėtų užtekti ir vaistinėms, ir kitiems“, – tikina A. Veryga.

Vejami neapmokamų atostogų

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos tvirtinimu, dėl koronaviruso atidėtų planinių operacijų dalis specialistų yra varomi priverstinių neapmokamų atostogų. A. Veryga tikinia, kad ši situacija jam nėra žinoma ir apgailestauja, jog apie atitinkamus atvejus tenka sužinoti iš viešosios erdvės.

„Mes sužinome paskutiniai iš feisbuko ar paskelbus viešojoje erdvėje. Nežinau, apie kokią gydymo įstaiga čia yra kalbama. Įstaigos turi pasiruošti tam tikrus planus, joms dabar nėra reikalo ką nors atšaukti, nes nėra pacientų antplūdžio. [...]

Profesinė sąjunga yra skirta tam, kad kalbėtų su darbdaviu ir ieškotų sprendimo. Mes kiekvienoje įstaigoje nesuderinsime visų problemų ir tikrai neturime techninių galimybių su kiekvienu darbdaviu susėsti. Jeigu jos mato problemas, turėtų sėstis su įstaigos vadovu“, – pažymi A. Veryga.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.