Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.03 16:25

Veryga: jeigu išmoksime plauti rankas, tai bus istorinis įvykis Lietuvoje

Vos per kelias savaites koronavirusas paplito daugiau nei pusšimtyje šalių. Lietuvoje ekstremali situacija valstybės lygiu buvo paskelbta praėjusią savaitę, netrukus pranešta ir apie pirmąjį viruso atvejį Lietuvoje. Kaip Lietuva pasiruošusi viruso plitimui? Ar pasiduodame panikai? Apie tai kalbėta LRT TELEVIZIJOS laidoje „LRT forumas“.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) koronavirusio grėsmės lygį pakėlė nuo vidutinio iki aukšto. Kaip laidoje kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, dar gerokai iki paskelbiant Lietuvoje buvo aktyvuota aukščiausia lygio, kitaip tariant, ekstremali padėtis.

LRT forumas. Skirmantas Malinauskas rėžė kaukių perpardavinėtojams: jie kaip telefoniniai sukčiai – turi būti baudžiami

„Mes nelaukėme netgi kol bus paskelbta tarptautiniu lygiu tokia situacija ir Europos Sąjunga paskelbė aukštesnį lygį iš esmės dėl to, kad virusas išplito daugelyje šalių, taip pat ir Europos. Dar visai neseniai man teko būti Ministrų taryboje, kur daug ministrų buvo susirinkę, bet nedaugelis šalių turėjo užfiksuotus atvejus. Nedaug laiko praėjo ir tuos atvejus fiksuoja vis daugiau šalių“, – kalbėjo A. Veryga.

Pasak ministro, Lietuva pakankamai anksti ėmėsi agresyvių kovos su virusu priemonių, pavyzdžiui, fiksuoti grįžtančius iš viruso paveiktų šalių, rinkti informaciją.

Ministras taip pat sakė, kad apsauginių kaukių netrūksta, o žmonėms jų nereikėjo masiškai pulti pirkti. Jis pastebėjo ir tai, kad gatvėse nemato žmonių, kurie tokias kaukes dėvėtų. Visgi A. Veryga atkreipė dėmesį, kad šiuo metu siaučia ir gripas, tad žmonės galėtų kaukes pritaikyti pagal paskirtį ir, jei sloguoja, galėtų tokias kaukes dėvėti.

„Tie, kam reikia, yra jomis aprūpinti. Dėl [dezinfekcinių] skysčių – jie irgi yra pervertinami. Tai priemonė, kuri patogesnė negu muilas, bet aš jau ne sykį sakiau – muilo negirdėjome, kad trūktų parduotuvėse. Nei vienas tinklas ar parduotuvė nesiskundė, tai pirkit jį. Jis neturi būti ypatingas, bet koks muilas.

<...> Muilas nužudo mikroorganizmą, reikia tik tinkamai naudoti. Jo yra pakankamai. <...> Manau, kad iš šitos istorijos vieną gerą dalyką tikrai turėsime. Pats virusas ir pasekmės tikrai nėra gerai, bet jei išmoksime galų gale plauti rankas, tai bus istorinis įvykis Lietuvoje“, – komentavo A. Veryga.

Kaip pranešta anksčiau, Lietuvoje nustatytas vienas koronaviruso atvejis. Apie tai pranešta naktį iš ketvirtadienio į penktadienį. Pranešama, kad virusu užsikrėtė iš Italijos grįžusi 39-erių šiaulietė. Pirmadienį jai buvo pakartotinai atlikti tyrimai, kurie parodo, kad moteris vis dar yra užsikrėtusi koronavirusu. Ji toliau laikoma karantine. Tyrimai buvo atlikti dar beveik 200 žmonių, tačiau visi jie buvo neigiami, taip pat ir virusu užsikrėtusios moters artimųjų.

Visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė sakė mananti, kad Lietuva procesus suvaldė tinkamai, viruso atėjimas į Lietuvą nebuvo netikėtas, tam buvo ruošiamasi.

„Tos moters pilietiškumas, visos sveikatos sistemos pasirengimas parodė, kad mes esame pasirengę. Tai buvo toks pavyzdinis atvejis, kai neišplito koronavirusas artimiesiems arba keleiviams, kurie skrido kartu lėktuvu“, – sakė D. Razmuvienė.

Ji kalbėjo, kad grėsmės lygis į aukščiausią lygį buvo pakeltas dėl keleto priežasčių. Pirmiausia, šis virusas yra naujas, kurio anksčiau niekada nebuvo. Taip pat todėl, kad šiuo virusu užsikrėtęs žmogus jį gali perduoti kitam žmogui. D. Razmuvienė spėjo, kad kitose šalyse galėjo būti netinkamai sureaguota, todėl virusas paplito plačiau. Ji sakė, kad iš to Lietuvai reikia mokytis ir imtis būti prevencijos priemonių.

Šalys tikrai neapgaudinėja

Buvęs eurokomisaras sveikatos ir maisto saugos klausimais, dabar PSO specialiojo pasiuntinio Europos regionui pareigas einantis Vytenis Povilas Andriukaitis laidoje tikino, kad nė viena ES valstybė neslepia nė vieno užsikrėtimo koronavirusu atvejo, to padaryti jos, anot jo, tiesiog negali.

„Todėl, kad visos jos yra vieningame skubių mechanizmų bloke. Kita vertus, net nei viena šalis pasaulyje negali nuslėpti, todėl, kad yra pasaulinis reguliacinis mechanizmas, kuris yra įjungtas ir visi žino, kad tas mechanizmas padeda finansuoti šalims finansuoti laboratorijas, tyrimus, diagnostiką ir visas apsaugos priemones, kurių reikia“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis, ragindamas neskleisti baimių ir panikos.

Be to, V. P. Andriukaitis pabrėžė, kad šiuo metu sklindantis virusas SARS-CoV-2 yra naujas, jis priklauso koronavirusų šeimai, apie kurią yra gerai žinoma. Buvęs eurokomisaras kalbėjo, kad šiuo metu situacija yra valdoma, o į viską reikia žiūrėti kompleksiškai. Didžiausia problema, anot jo, šiuo metu yra transportas, žmonių judėjimas, milžiniški žmonių mainai.

Gydytojas infektologas prof. Arvydas Ambrozaitis laidoje kalbėjo, kad šis virusas gali būti palyginamas su virusais, kurie plito 2002-2003 metais bei su kitais virusais. Lyginant mirtingumą, matyti, kad nuo dabar sklindančio viruso miršta gerokai mažiau žmonių, nei nuo tų, kurie sklido seniau.

„Bet gripas yra labiau paplitęs, sergamumas didesnis. Praėjusiais metais nuo gripo ir jo komplikacijų ES mirė 70 tūkst. žmonių. Šį virusą galime gretinti prie 1957 metų gripo viruso mirtingumo ar net 1918 metų pandeminio gripo viruso. Bet kas kelia nerimą, kad mums kol kas nepavyksta jo suvaldyti“, – teigė A. Ambrozaitis.

Psichologas dr. Gintaras Chomentauskas taip pat kalbėjo, kad prekių šlavimas iš lentynų yra informacinio lauko ir dalinai neišprusimo problema. Jis irgi pabrėžė, kad kasmet nuo sezoninio gripo ir jo sukeltų komplikacijų miršta gerokai daugiau žmonių: „Kiekvienam iš mūsų yra didesnė grėsmė mirti nuo sezoninio viruso, negu nuo naujojo koronaviruso. Žmonės pervertina tai, kas yra nauja, kas labiau skamba ir per mažai pasidomi faktinėmis aplinkybėmis.“

Jis taip pat kalbėjo, kad koronavirusui suteikiama gerokai per daug dėmesio.

Žmonės ragina neapsigauti

Kiek anksčiau pasirodė pranešimų, kad prisidengdami patalpų dezinfekcija, sukčiai eina į žmonių namus. Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė paragino žmones būti atidžiais.

„Policija visuomenę įspėjo, kad pasinaudoti situacija gali, ateiti apsirengę apsauginiais rūbais, kaukėmis ir sakyti, kad nori dezinfekuoti jūsų patalpas. Žmonės turėtų saugotis tokių sukčių. Tokių priemonių valstybė kol kas netaiko. Visų namų tikrai nedezinfekuojame, įstaigų taip pat.

Jei tokios priemonės bus taikomos, visuomenė žinos, bus informuota ir bus pasitelktos visos pajėgos, kad gyventojai jaustųsi saugūs. Dabar reikėtų vengti tokių abejotinų pasiūlymų, nes tai gali būti sukčiai, kurie nori pasipelnyti iš šios situacijos“, – teigė R. Tamašunienė.

Tiesa, premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas teigė, kad tam tikros patalpos yra dezinfekuojamos.

Parengė Modesta Gaučaitė.

LRT forumas. Skirmantas Malinauskas rėžė kaukių perpardavinėtojams: jie kaip telefoniniai sukčiai – turi būti baudžiami
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi