Lietuvoje

2020.03.02 15:21

Šiltas oras sukuria palankias sąlygas miškų kenkėjams

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.02 15:21

Dzūkijos miškuose daugėja kenkėjų, graužiančių spyglius. Židiniai šiemet nustatyti šešiose šalies girininkijose – Dzūkijos ir pajūrio pušynuose. Pavasarį biologiniu preparatu planuojama nupurkšti apie 6 tūkst. hektarų pažeistų miškų, tam skirta beveik pusė milijono eurų – dvigubai daugiau nei pernai.

Marcinkonių miške kenkėjai – verpikai vienuoliai, graužiantys pušų spyglius, išplitę beveik 2 tūkst. hektarų plote.

Nauji židiniai fiksuojami ir Perlojos girininkijos miškuose. Spėjama, kad dėl karštos ir sausos vasaros bei šiltos žiemos kenkėjai plinta sparčiau.

„Jeigu vidutiniškai ant medžio randame dvi pateles, tai šitoj vietoj gresia nugraužimas medžio šimtu procentų, sekančiais metais. Židinio kilimo pradžioje jos gali iki 600 kiaušinėlių padėti ir iš tų kiaušinėlių išsiritusių vikšrų pakaks, kad nugraužtų visus medžio spyglius“, – pasakoja Valstybinės miškų tarnybos atstovas Tomas Balkus.

Vienintelis būdas apsaugoti miškus nuo verpikų vienuolių – iš oro nupurkšti medžių lajas. Pernai biologinis preparatas naudotas Kuršių Nerijoje ir Lazdijų rajone.

Stalų girininkijoje biologinis preparatas bus naudojamas antrus metus iš eilės, nes kenkėjai išplito į gretimus miškus.

„Efektyvumas buvo apie 90 procentų, reiškia mes su tomis priemonėmis sunaikinom virš 90 procentų kenkėjų. Kai kuriose vietose, kur to kenkėjo labai daug, net ir tie likę kenkėjai vis dar kelia grėsmę. Ir kai kuriuose atskiruose plotuose planuojama purkšti pakartotinai“, – teigia Valstybinės miškų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Paulius Zolubas.

Miškai bus purškiami insekticidu „Foray 76B“, jis nekenksmingas žmonėms, kitiems vabzdžiams, gyvūnams bei augalams.

„Mes vertinam, kokios tai teritorijos, kokios vertybės ten yra, toje vietoje yra geomorfoliginis draustinis, aplinkui ūkiniai miškai, ten saugomos kopos, o iš tų svarbesnių augalų – vėjalangės šilagėlės, smiltinis gvazdikas, kuriems biologinis preparatas poveikio neturės“, – teigia Dzūkijos nacionalinio parko direktorius Eimutis Gudelevičius.

Verpikai vienuoliai greičiausiai bus naikinami gegužę. Tam skirta beveik pusė milijono eurų, dvigubai daugiau nei pernai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.