Lietuvoje

2020.03.02 12:34

Veryga galutinį sprendimą dėl dezinfekcinio skysčio gamybos žada rasti per dieną

atnaujinta 13.26
Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.03.02 12:34

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paskelbė, kad iki antradienio turėtų būti rastas galutinis sprendimas su verslu dėl dezinfekcinio skysčio gamybos. Verslas teigia pasirengęs gaminti šį skystį šalyje tęsiantis nerimui dėl koronaviruso grėsmės.

Naujienų portalas 15min.lt praeitą savaitę skelbė, kad „Vilniaus degtinė“ siekia pradėti masinę dezinfekcinio skysčio gamybą, bet Sveikatos apsaugos ministerija leidimą siūlė suteikti tik nekomerciniams poreikiams.

Pirmadienį A. Veryga žurnalistams sakė, kad ministerija artimiausiu metu turėtų išsiaiškinti dezinfekcinio skysčio formules, pagal kurias ir formuos gamybos užsakymą.

„Supraskime, kad etilo alkoholis yra tik viena sudedamoji tų dezinfekcinių skysčių dalis“, – kalbėjo A. Veryga, susitikęs su verslo atstovais.

Jis taip pat pažadėjo kiek įmanoma pagreitinti procesus dėl leidimų gaminti skystį išdavimo.

„Manome, kad mes visus šitus dalykus jau žinosime rytoj, tai yra žinosime ir formules, ir būsime išsiaiškinę, kiek pagal tas formules skysčio būtų galima pagaminti“, – sakė ministras.

Įmonės „BIOK laboratorija“ vadovė Romualda Stragienė teigė, kad bendrovei reikia greitesnių leidimo ir žaliavos tiekimo skysčiui gaminti, tai daryti ji jau yra pasiruošusi.

„Formules turime. Jeigu jų reikės kitokių, esame labai greiti tą sutvarkyti“, – tvirtino R. Stragienė.

„Vilniaus degtinės“ vadovas Rokas Mituzas sakė, kad įmonė norėjo atsakymų, koks bus valstybės poreikis, kada būtų galima gauti licenzijas ir pradėti gamybą.

„Šiandien į daug klausimų gavome atsakymus. Dar liko klausimų neatsakytų, bet sutarėme, kad artimiausiu metu juos gausime“, – kalbėjo verslininkas.

A. Veryga sakė, kad sveikatos ir švietimo įstaigoms reikia maždaug 200 tonų skysčio per mėnesį, kol kas jo netrūksta.

Ministras pabrėžė suprantantis, kad kur kas didesnio skysčio reikės dėl koronaviruso nerimaujančiai visuomenei, taip pat jo rekomenduojama turėti vietose, kur lankosi daug žmonių.

„Tą skaičių galima dauginti kartais, bet mes išgirdome ir apie kartais didesnius gamybos pajėgumus.

Peršokti staiga nuo muilo prie kitų priemonių galimybės yra“, – teigė A. Veryga.

Jis tvirtino, kad aprūpinus Lietuvos rinkos poreikius, ministerija turėtų leisti dezinfekcinį skystį ir eksportuoti.

Naujų koronaviruso atvejų nėra

Lietuvoje praėjusią savaitę buvo patvirtintas pirmasis iš Kinijos kilusio koronaviruso atvejis – jis diagnozuotas iš Italijos grįžusiai 39-erių šiaulietei. Naujų ligos atvejų šalyje kol kas nefiksuota.

Institucijos teigia, kad moteris jaučiasi gerai. Po pietų paaiškės, ar ji bus paleidžiama namo.

A. Veryga sakė, kad institucijos nori galutinai susiderinti, kas laikoma pasveikimu nuo koronaviruso.

„Pagal tarptautines rekomendacijas, kiek aš dabar žinau paskutines, yra du kartus atliktas tyrimas ir jis yra neigiamas. Tai šiandien yra paimtas mėginys, tas tyriams bus atliktas, bet čia yra pirmas mėginys. Jeigu niekas nesikeis, turėsime sulaukti to 24 valandų intervalo ir tų dviejų neigiamų mėginių“, – teigė A. Veryga.

Baiminantis koronaviruso, Vyriausybė praėjusią savaitę paskelbė ekstremalią situaciją šalies mastu.

Sveikatos apsaugos ministerijos skelbiamais duomenimis, tyrimai dėl koronaviruso buvo atlikti dar beveik 200 žmonių. Ši liga jiems nepatvirtinta.

Pirmadienį popiet planuojama pradėti tirti dar 7 mėginius.

Koronavirusu visame pasaulyje užsikrėtė beveik 90 tūkst. žmonių, mirė daugiau nei 3 tūkst. asmenų, daugiausia – Kinijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.