Naujienų srautas

Lietuvoje2020.03.01 14:38

Trečdalis bendrosioms programoms atnaujinti skirtų konkursų mokslininkų nesudomino

atnaujinta 19.23

Maždaug trečdalis Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) skelbtų konkursų, skirtų atnaujinti mokomųjų dalykų bendrąsias programas pirmų-dešimtų klasių moksleiviams, nesulaukė mokslininkų susidomėjimo, pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM).

Penktadienį baigiantis paraiškų priėmimo terminui, neatsirado mokslininkų, norinčių rengti bendrąsias programas geografijos, matematikos pradinukams, baltarusių, lenkų, gestų kalbų, šokio, teatro, socialinio ugdymo, evangelikų liuteronų ir judėjų tikybos mokomiesiems dalykams.

„Tų dalykų, kuriems neatsirado norinčių dalyvauti mokslininkų, konkursą skelbsime dar kartą“, – BNS sakė švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus patarėjas Kęstutis Butvydas.

Maždaug pusei dalykų pateikta po vieną arba dvi paraiškas.

Švietimo ministerijos teigimu, trijų dalykų – istorijos, rusų kalbos, informatikos – programoms parengti mokslininkai pretenduoja susibūrę į komandas po kelis. Jie siūlomą atlygį pasidalytų.

„Tai rodo, o ir patys mokslininkai sakė, kad iš šios veiklos siekiama ne uždirbti, o prisidėti prie ugdymo programų atnaujinimo“, – teigė K. Butvydas.

Iš viso mokslininkų, turinčių ne žemesnį nei daktaro laipsnį, ieškoma 31 bendrajai programai parengti.

Šios savaitės viduryje, Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) kreipėsi į švietimo, mokslo ir sporto ministrą Algirdą Monkevičių bei premjerą Saulių Skvernelį, prašydama peržiūrėti mokyklų bendrųjų programų rengimo konkurso sąlygas.

Anot profsąjungos, į atnaujintų programų kūrimą mokytojai neįtraukiami ir „paliekami už borto“.

Ministerijos teigimu, tokia kritika nepagrįsta, nes konkursas dėl bendrųjų programų rengimo numatytas ir mokytojams.

„Kovo pirmą savaitę bus skelbiami konkursai mokytojams praktikams“, – sakė K. Butvydas.

Planuojama, kad programų rengimas užtruks pusę metų. Mokslininkams ir mokytojams bus mokamas pusės ar ketvirčio etato užmokestis – apie 400 arba 200 eurų per mėnesį.

„Atsižvelgiant į tai, kad darbas yra laikinas, pasirinktas būtent toks įdarbinimo dalimis modelis. Taip patogiau mokslininkams ir mokytojams, jiems nereikės visiškai atsitraukti nuo savo darbų, palikti mokinių. Etato dalys nustatytos atsižvelgiant į dalyko valandų skaičių ugdymo plane, dalyko struktūrą“, – sakė Švietimo ministerijos atstovas.

„Paprastai mokslininkai ir mokytojai praktikai dirba universitetuose, institutuose, mokyklose ir negali būti įdarbinti pilnu etatu“, – pridūrė jis.

Švietimo ministras Algirdas Monkevičius TV3 televizijai sakė, kad numatytas atlygis už programų rengimą „yra adekvatus“.

„Turime ir taupyti, remtis tais ištekliais, kuriuos turime ir, manau, kad pagal tuos darbus, kuriuos turėtų atlikti tyrėjai, apskaičiuota ta suma, kuri reikalinga“, – tikino A. Monkevičius.

Planuojama, kad programų projektas bus parengtas ir pateiktas švietimo bendruomenei svarstyti dar šiais metais.

NŠA veikia nuo praėjusių metų rugsėjo, bet iki šiol skelbus net kelis konkursus neatsirado ir norinčių jai nuolat vadovauti. A. Monkevičius žada naują konkursą skelbti kovą.

Ministro darbas sprendžiant problemas NŠA netenkina ir prezidento Gitano Nausėdos, jis teigia, kad tai padaryta „mechaniškai“, o abejonių kyla ir dėl įstaigos viešųjų pirkimų, ir dėl vadovo nebuvimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi