Lietuvoje

2020.03.01 12:00

Malinauskas: sekmadienį tiriama 10 naujų mėginių dėl koronaviruso

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.03.01 12:00

Nors Vyriausybės svetainėje turėtų būti pateikiami naujausi duomenys, susiję su koronavirusu Lietuvoje, iki sekmadienio pietų buvo skelbiama šeštadienio 22 val. informacija. Tik pasiteiravus telefonu premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas patikino, kad Nacionalinėje visuomenės sveikatos laboratorijoje sekmadienį 8 val. ryto pradėtas 10 naujų mėginių tyrimas. 

Kada bus mėginių rezultatai, patarėjas atsakyti tiksliai negalėjo. Pparastai tyrimas trunka 5–6 valandas, reiškia, pirmieji rezultatai turėtų paaiškėti apie 13–14 val. Mėginiai laboratorijoje savaitgaliais tiriami du kartus, antras užkrovimas planuojamas 18 val.

„Mes paskutinį kartą pateikėme informaciją apie berods 6 mėginius ir buvo nulis mėginių tuo metu, kai buvo pabaigtas paskutinis tyrimas naktį. Per naktį atvažiavo 10 mėginių, bet mes neraportuosime, negalime tokių smulkių dalykų raportuoti. Kai tik bus baigta, per 5–10 minučių visa žiniasklaida sužinos“, – sakė S. Malinauskas.

Iš kokių Lietuvos vietų atvyksta mėginiai – Vyriausybė nusprendusi neviešinti. Mėginiai atkeliauja iš 5 infekcinių ligoninių: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio. Ar yra didesnis besikreipiančiųjų skaičius dėl tyrimo iš Kauno po penktadienį vykusių Eurolygos rungtynių, S. Malinauskas neatsakė. Jo tikinimu, vertinti galimus rungtynių padarinius gerokai per anksti.

„Dėl Kaune penktadienį vykusių varžybų kol kas padidėjusio tiriamų atvejų skaičiausi pastebėti neįmanoma, nes inkubacinis laikotarpis siekia apie 2 savaites. Jeigu dabar atsirastų didesnis (mėginių) kiekis iš Kauno, šiandien ar rytoj, tai nieko bendro negalėtų turėti su jokiomis varžybomis. Mes esame apsisprendę, kad geografijos duomenų dabar detaliai neskleidžiame tam, kad nebūtų panikos. Šiauliuose mes duomenis skleidėme detaliai, kai buvo pirmas atvejis fiksuotas“, – sakė premjero patarėjas.

Šiuo metu Lietuvoje yra patvirtintas tik vienas užsikrėtimo koronavirusu atvejis ir jis yra įvežtinis. COVID-19 nustatytas 39 metų šiaulietei, kuri lankėsi konferencijoje Veronoje, Italijoje. Moteris vis dar laikoma Šiaulių Respublikinėje ligoninėje. S. Malinausko teigimu, nors moters sveikatos būklė yra gera, ten ji tikrai liks iki pirmadienio. Vėliau jai tyrimas dėl koronaviruso bus kartojamas.

„Yra Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijos, kada galima išleisti asmenį, kada jis laikomas pasveikusiu. Ar pirmadienį, ar vėliau – čia jau gydytojų apsisprendimas, kada yra daromas pakartotinis tyrimas, kuris turėtų parodyti, ar asmenį jau galima išleisti karantinuotis namuose arba tiesiog jam leisti grįžti į darbą ir visuomenę. Bet tam reikia įsitikinti, ar jis nėra viruso nešiotojas, o tai gali parodyti pakartotiniai tyrimai“, – tikino premjero patarėjas.

Su šiauliete į konferenciją Italijoje vyko dar keturi asmenys. Dalies jų, anot S. Malinausko, neigiami tyrimų rezultatai fiksuoti dar iki pirmojo užsikrėtimo koronavirusu patvirtinimo. Atlikti ne tik kolegų iš konferencijos, bet ir su moterimi skridusių asmenų mėginių tyrimai. Nė vienas nepasitvirtino. Ar patikrinti visi asmenys, turėję kontaktą su užsikrėtusiąją – premjeras negalėjo užtikrintai atsakyti.

„Taip, visi artimiausi kontaktai yra patikrinti, jeigu kažkas dar nėra patikrintas, tai bus patikrintas artimiausiu metu. Niekada negalima atsakyti, ar visi kontaktai yra patvirtinti, nes tų kontaktų skaičius gali keistis, gali atsirasti naujos informacijos. Bet šiuo metu mes galime pasakyti, kad tikrai svarbiausi kontaktai yra patikrinti, ir akivaizdu, kad nerimo nėra jokio, nes nė vienas iš jų nepasitvirtino kaip viruso nešiotojas“, – ramino S. Malinauskas.