Lietuvoje

2020.03.01 10:32

Profesorius Kasiulevičius: tikėtina, kad koronaviruso protrūkis baigsis iki gegužės mėnesio

LRT.lt2020.03.01 10:32

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius teigia, kad pasaulį krečianti koronaviruso infekcija taps sezoniniu susirgimu, o jo protrūkis baigsis gegužės mėnesį.

„Tikėtina, kad SARS-CoV-2, kaip ir kitų koronavirusų sukeltas infekcijos protrūkis baigsis iki gegužės mėnesio. Didelė tikimybė, kad ši infekcija taps sezoniniu susirgimu, sugrįžtančiu lapkričio mėnesio pradžioje ir vėl pranykstančiu balandžio pabaigoje“, – asmeninėje „Facebook“ paskyroje rašo V. Kasiulevičius.

Taip pat, jo nuomone, vasario 28 d. Lietuvoje registruotas koronaviruso atvejis greičiausiai nėra paskutinis. Mediko nuomone, reali situacija Lietuvoje turėtų paaiškėti po poros savaičių nuo pirmojo atvejo registracijos.

Gydytojas teigia, kad didžiausia infekcijos patekimo rizika Lietuvai šiuo metu kyla iš šiaurės Italijos teritorijų dėl intensyvaus keleivių srauto ir santykinai didesnio COVID-19 atvejų skaičiaus. Mediko duomenimis, šiuo metu Italijoje paimta apie 20 tūkst. mėginių SARS - CoV-2 identifikuoti. Iš 1 049 Italijoje gydomų pacientų, 401 (38 proc.) yra hospitalizuoti į ligonines ir 105 (10 proc.) gydomi intensyvios terapijos skyriuose, 50 pilnai pasveiko, o 29 mirė.

V. Kasiulevičius atkreipia dėmesį, kad mirtingumas nuo koronaviruso COVID-19 yra nepalyginamai didesnis nei nuo gripo. Apie 2-3 mirtis tenka šimtui susirgusių koronavirusu, tiek pat mirčių – 2–3 tūkst. susirgusių gripu. COVID-19 mirtingumas Europoje yra 2,3–2,6 proc.

Nepaisant to, sergamumas gripu yra nepalyginama didesnis nei koronavirusu.

„Europoje šiuo metu registruota apie 1200 COVID-19 infekcijos atvejų, o gripo infekcija kasmet apima iki 20 procentų Europos populiacijos. Kasmet nuo gripo Europoje miršta daugiau kaip 70 tūkstančių žmonių, todėl šiandienos didžiausia grėsmė yra gripas, nebent SARS-CoV-2 sukeltų susirgimų skaičius Europos šalyse padidėtų 1000 kartų“, – teigia V. Kasiulevičius.

Visgi medikas pabrėžia, kad koronaviruso keliamas poveikis viešojo sektoriaus veiklai yra gerokai didesnis nei esant gripo epidemijai.

„Nepamirškime, kad nemažiau kaip 10 procentų pacientų, susirgusių COVID-19, gydomi intensyvios terapijos skyriuose ir tai nemažiau kaip 10 kartų daugiau negu gripo atvejais. Ilgas inkubacinis periodas, ilga ligos trukmė ir sveikimo laikotarpis palyginus su gripu kelia nemažų iššūkių. <...> Sveikatos apsaugos sistema dalį savo pajėgumų, kurie galėtų būti panaudojami planinių susirgimų gydymui, perkelia į pasirengimą infekcijos protrūkiui (rezervuojamos intensyvios terapijos skyrių lovos, perkamos apsaugos priemonės, atidedamos planinės operacijos)“, – sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius.

Medikas atkreipia dėmesį į tai, kad koronavirusas COVID-19. prasideda peršalimo ar gripo simptomais susirgimas, nemažai daliai pacientų komplikuojasi į virusinį plaučių uždegimą. Žinomos ir pacientų rizikos grupės: labiausiai pažeidžiami yra lėtinėmis ligomis sergantys ir vyresni žmonės. Infekcijos suvaldymas šiandien tampa didžiausiu sveikatos sistemos iššūkiu.

„Tikėtina, kad didesnis už gripą COVID-19 mirtingumas kartu su sezoniniu gripu bus ilgalaikis sveikatos apsaugos sistemos galvos skausmas, reikalaujantis nuolat ieškoti naujų diagnostikos, gydymo ir prevencijos galimybių. Labai norisi tikėti, kad kuris nors iš šiuo metu tiriamų vaistų, pavyzdžiui, remdesiviras, taps prieinamas ir mūsų pacientams jau lapkričio mėnesį, o saugi ir efektyvi vakcina jau 2021 metų vasarą“, – vylėsi V. Kasiulevičius.

Iki tol, anot Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus, siekiant sustabdyti COVID-19 plitimą tenka kliautis Europos šalių taikomomis griežtomis prevencijos priemonėmis. Šiuo metu dėl infekcijos Europoje atšaukiami dideli renginiai, rekomenduojama nevykti į endemines zonas, vykdoma patikra oro uostuose, mobilizuojami sveikatos priežiūros sistemos resursai, visuomenė informuojama apie asmens higienos priemonių laikymosi svarbą.

LRT.lt primena, kad paskutiniai duomenys apie koronavirusą Lietuvoje atnaujinti šeštadienį 22 val. Naujų susirgimo atvejų koronavirusu nenustatyta. Per šeštadienį buvo tirti 46 mėginiai, visų atsakymai neigiami.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt