Lietuvoje

2020.02.29 17:09

Netylant raginimams atnaujinti bylą, Nemcovo atminimas Vilniuje pagerbtas eisena

LRT.lt, LRT RADIJAS 2020.02.29 17:09

Minint penktosioms Rusijos opozicionieriaus Boriso Nemcovo nužudymo metinėms, šeštadienį Vilniuje įvyko eisena skirta jam atminti. Jis nušautas 2015 m. metais šalia Kremliaus.

Nors B. Nemcovo artimieji, tarptautinės organizacijos ir įvairių šalių politikai ne kartą ragino Maskvą atnaujinti opozicionieriaus nužudymo bylą ir nubausti jo užsakovus bei organizatorius, iki šiol teismo nuosprendį yra išgirdę tik nusikaltimo vykdytojai.

Rusijos opozicija šį savaitgalį taip pat rengia demonstraciją B. Nemcovui atminti bei dar kartą paraginti Kremlių ištirti iškiliausiu Rusijos opozicijos atstovu laikyto B. Nemcovo nužudymą.

„B. Nemcovas tikėjo būsima žmoniška Rusija, tai yra, šalimi, kuri sieks žmoniškumo ir turės tokią valdžią. Rusija nebus karo valstybė, ir ją valdys ne karo partija. Jis tikėjo, kad Rusija kurs dvasinį gėrį savo žmonėms ir skleis taiką bendraujant su kaimynais“, – prieš pusantrų metų Vilniuje atidarant Boriso Nemcovo skverą kalbėjo profesorius Vytautas Landsbergis.

Praėjusį ketvirtadienį Čekijos sostinėje taip pat atsirado Boriso Nemcovo aikštė ir Anos Politkovskajos alėja. Tai žurnalistams pranešė Prahos meras Zdenekas Hribas.

B. Nemcovo garbei buvo pervadinta Aikštė po kaštonais, kur įsikūrusi Rusijos ambasada Čekijoje. O A. Politkovskajos alėja atsirado už kelių žingsnių nuo įėjimo į pastatą. Ji yra Stromovkos parke, su kuriuo ribojasi Rusijos diplomatinės atstovybės teritorija.

Spalvingas B. Nemcovo gyvenimas

Praeityje jis buvo Žemutinio Naugardo srities gubernatorius, jį itin gerbė ir su juo gerus santykius palaikė buvęs Rusijos prezidentas Borisas Jelcinas. 1990-aisiais metais netgi buvo prognozuojama, kad B. Nemcovas taps naujuoju šalies prezidentu.

Tačiau Rusijos opozicionieriaus gyvenimą nutraukė šūviai. B. Nemcovas buvo nušautas netoli Kremliaus 2015 m. vasario 27 dieną. 2017-aisiais dėl jo nužudymo teismas kaltu pripažino buvusį saugumo pareigūną iš Čečėnijos ir skyrė jam 20 metų kalėjimo. Dar keturi vyrai pripažinti kaltais dėl vaidmens vykdant nužudymą.

Po B. Nemcovo nužudymo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad tai buvo provokacija, o šalis turi neleisti, kad tokie atvejai pasikartotų.

„Reikia, kad Rusijoje pagaliau išnyktų tokios tragedijos ir gėda, kurią visai neseniai matėme. Kalbu apie žiaurų Boriso Nemcovo nužudymą pačiame Maskvos centre“, – praėjus kelioms dienoms po nužudymo teigė V. Putinas.

Tačiau B. Nemcovo šeima ir bendražygiai mano, kad tikrieji nužudymo organizatoriai iki šiol yra nenubausti. Daugelis pirštu rodo į Maskvos remiamą Čečėnijos vadovą Ramzaną Kadyrovą ir patį Kremlių, nes B. Nemcovas nevengė aštriai kritikuoti Rusijos prezidento V. Putino.

Kaip teigė pats opozicionierius, Kremliaus šeimininkas jo nemėgsta už tai, kad jis sako tiesą. O pats V. Putinas esą pavertė Rusiją savo žaidimų aikštele.

„Žinote, už ką jis manęs nemėgsta? Už mano knygas, nes jose parašyta tiesa. Tiesos, kaip žinia, Putinas nemėgsta. Jam patinka melas, nesibaigiantis melas ir manipuliacijos. Putinas sukūrė aplinką, palankią korupcijai. Sunaikinęs žodžio laisvę, jis uždraudė atlikti žurnalistinius tyrimus. Politkovskajos, Estemirovos, kitų žmogaus teisių gynėjų ir žurnalistų nužudymai padarė žurnalisto profesiją pavojinga gyvybei. Sunaikinęs politinę konkurenciją ir sukūręs vienapartinę sistemą, jis atvėrė duris vagystėms ir visiškam nebaudžiamumui. Sunaikinęs nepriklausomus teismus, jis užkirto keli bausmėms net už didžiausius valdžios kriminalinius nusikaltimus. Negalima ant melo, žiaurumo ir cinizmo pamatų pastatyti valstybę. Tai visiška nesąmonė. Niekada tokiu būdu niekas nesigaus. Viskas supuvę, viskas virtę melu. Viskas yra melas“, – sakė B. Nemcovas.

V. Putinui ne kartą teko atsakyti į klausimą dėl iki galo ir neišaiškinto B. Nemcovo nužudymo. Tačiau Kremliaus šeimininkas visuomet kartojo, kad ištirti nusikaltimą – ne valdžios, o teisėsaugos užduotis, todėl jis laikosi nuošalyje. Neigė V. Putinas ir tai, kad kada nors griežė dantį ant opozicionieriaus. Tačiau B. Nemcovo kritika Rusijos prezidentui su laiku tik stiprėjo. Nors jis pripažino, kad V. Putiną palaiko nemažai rusų, kalbėjo, kad vieną dieną tai pasikeis, nes Kremliaus šeimininko populiarumas šalyje smunka.