Lietuvoje

2020.03.01 10:16

Tyrimai dėl koronaviruso atliekami ne visiems grįžusiems iš „karštų taškų“, tačiau specialistai ramina

Vilniuje gyvenanti Rasa piktinasi, kad ketvirtadienį iš Milano grįžusiam broliui iš karto nebuvo atlikti tyrimai dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu, nors jis kreipėsi į kliniką. Vis dėlto Nacionalinio visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovai sako, kad tyrimai atliekami tik įvertinus klinikinius ir epidemiologinius požymius, leidžiančius įtarti koronaviruso atvejį.

Į LRT.lt portalą kreipėsi skaitytoja Rasa. Jos brolis Vytautas (vardas pakeistas – LRT.lt) ketvirtadienį grįžo iš Šiaurės Italijoje esančio Milano, kuriame praleido pastarąją savaitę. Rasa pasakoja, kad brolis nerimavo, jog viešėdamas Milane galėjo užsikrėsti koronavirusu.

Šiuo metu Italijoje užfiksuoti 655 koronaviruso atvejai.

Anot Rasos, dėl savo sveikatos brolis rūpinosi dar neatvykęs į Lietuvą – kreipėsi į Kauno klinikinės ligoninės infekcinių ligų korpusą. Tačiau, piktinasi moteris, ligoninė atsisakė brolį priimti ir padaryti tyrimus.

Tai sužinojusi Rasa paskambino į Sveikatos apsaugos ministeriją, kuri, sako pašnekovė, tvirtino, kad niekuo padėti negali ir pasiūlė susirasti vietą, kurioje brolis galėtų būti vienas, be pašalinių žmonių.

„Sakė į jokias parduotuves, niekur neiti. Sakau: ką daryti, jei žmogus neturi, kur būti vienas? Sakė, kad tegu susiranda. Tai klausimas, žmogui eiti į viešbutį? Pas mus buvo laisvas tėvų butas, bet brolis perėjo per kiemą, per daugiabutį iki penkto aukšto. (...) Kiek žmonių jis sutiko, nežinau, bet net jei ir nesutiko, tu bet kokiu atveju jau esi tas žmogus, kuris galbūt yra viruso nešiotojas“, – svarsto Rasa.

Moteris kreipėsi ir į šeimos gydytoją, tačiau, apgailestauja ji, detalesnės informacijos gydytojai suteikti negalėjo. Galiausiai sugrįžęs į Lietuvą Vytautas pasiliko tuščiame tėvų bute. Anot Rasos, ketvirtadienio vakarą broliui pakilo 37,2 laipsnių temperatūra, todėl jis išsikvietė greitąją medicinos pagalbą. Su apsaugos priemonėmis atvykę medikai Vytautą išvežė į Kauno klinikinę ligoninę.

Kaune Vytautui buvo atlikti tyrimai, tačiau penktadienio rytą jų rezultatai dar buvo neaiškūs. Vis dėlto Rasa sako, kad ryte broliui atnešę maistą darbuotojai jau nevilkėjo specialios aprangos.

Kritikos Rasa negaili ir Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai: „Su pašaipa ministras per televiziją kalba, kad jie yra pasiruošę ir viskas valdoma. Niekas nėra valdoma, jie nėra tam pasiruošę. (...)

Nukreipė skambinti į visuomenės sveikatos centrą, galbūt jie pasirūpins apsaugos priemonėmis. Nežinau, gal į prezervatyvą žmogui įsimauti, kad jis tikrai būtų saugus. Sako, gal duos kokių priemonių. Tam, kad prie tavęs kažkas prieitų, tu vis tiek turi kontaktuoti su žmonėmis, jie nėra apsaugoti“, – kalba Rasa.

Sveikatos apsaugos ministerija: gydytojai yra pasiruošę

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Nacionalinis visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) atstovai LRT.lt tikina, kad gydytojai tokiems atvejams visiškai pasiruošę.

Anot NVSPL, yra priimtas sprendimas, kad tyrimai atliekami tik įvertinus klinikinius ir epidemiologinius požymius, leidžiančius įtarti koronaviruso atvejį.

„Nesant simptomų ar epidemiologinių kriterijų neatitinkantiems žmonėms, tyrimai dėl naujojo koronaviruso neatliekami”, – pabrėžia NVSPL atstovė Elinga Šukienė.

Kaip informuoja SAM, neseniai iš Kinijos ar Šiaurės Italijos (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų), Honkongo, Irano, Japonijos, Pietų Korėjos, Singapūro sugrįžusieji 14 dienų nuo paskutinės buvimo šiose šalyse dienos turėtų likti namuose ir stebėti savo sveikatą. Tuo metu, pajutę į gripą panašius simptomus, tokie žmonės nedelsdami turėtų skambinti bendruoju pagalbos tarnybų telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas.

„Tai reiškia, kad tokie pacientai jokiu būdu neturėtų savarankiškai vykti į gydymo įstaigas, juos į atitinkamas ligonines nugabens greitoji medicinos pagalba, kur medikai atliks visus reikiamus veiksmus, įskaitant ir visus reikalingus tyrimus.

Tuo pacientams tikrai nereikėtų rūpintis, kadangi gydytojai yra pasiruošę, laboratorija turi reikiamus reagentus, kurie leidžia kokybiškai ir greitai (per 6-8 valandas nuo tyrimo pradžios) nustatyti koronaviruso infekciją“, – aiškina SAM Sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Pakalniškienė.

Jei žmogus nekeliavo į Kiniją ar Šiaurės Italiją (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionai), Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją, Singapūrą, neturėjo sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus peršalimo simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) rekomendacijos iš koronaviruso apimtų kraštų atvykusiems Lietuvos gyventojams:

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) rekomendacijos iš koronaviruso apimtų kraštų atvykusiems Lietuvos gyventojams:

Atvykę iš Kinijos, Šiaurės Italijos ar Tegu ir Cheongdo miestų Pietų Korėjoje gyventojai prašomi NVSC interneto svetainėje užpildyti pateikiamą anketą ir nurodyti kontaktinius duomenis, kad NVSC specialistai galėtų susisiekti, pateikti rekomendacijas ir stebėti atvykusiųjų sveikatos pokyčius.

Atvykusiems iš koronaviruso židinių rekomenduojama 14 dienų vengti socialinių kontaktų, likti namuose, dirbti nuotoliniu būdu, nelankyti ugdymo įstaigų. Jeigu darbdavys nesudaro galimybės dirbti nuotoliniu būdu – gyventojai gali kreiptis į NVSC, kuris organizuoja nedarbingumo suteikimą 2 savaitėms.

Pajutus peršalimo simptomus, primenančius gripą, būtina nedelsiant skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112. Siekiant neplatinti galimo užkrato pačiam asmeniui vykti į gydymo įstaigą nerekomenduojama.

NVSC rekomendacijos visiems Lietuvos gyventojams:

– Dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu;

– Neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę);

– Laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius);

– Vėdinti patalpas;

– Vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Medicininės kaukės rekomenduojamos pacientams, kurie kosėja ir čiaudi, kad sulaikytų su lašeliais viruso plitimą aplinkoje. Atkreipiame dėmesį, kad jos viruso nesulaiko ir tuo pačiu neapsaugo nuo užsikrėtimo, jei yra artimas kontaktas.

Rankų plovimas yra svarbiausia profilaktinė priemonė, norint išvengti susirgimo. Rankas reikėtų plauti dažnai ir kruopščiai su vandeniu ir muilu bent 20 sekundžių. Jei muilo ir vandens nėra, taip pat galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60 proc. alkoholio. Virusas į organizmą gali patekti per akis, nosį ir burną, todėl nerekomenduojama liesti veidą neplautomis rankomis.