Lietuvoje

2020.02.28 10:22

Ligoninės ruošiasi galimam koronaviruso antplūdžiui: paguldyti galėtų 782 pacientus

atnaujinta 10.34
Gytis Pankūnas, Saulius Jakučionis, LRT.lt2020.02.28 10:22

Lietuvoje patvirtinus pirmąjį susirgimo nauju koronavirusu atvejį, ligoninių atstovai penktadienį išdėstė, kaip pasiruošė galimam ligos protrūkiui. Penkių gydymo įstaigų infekcinių ligų padaliniuose iš viso galės būti paguldyti 782 asmenys, susirgę nauja iš Kinijos išplitusia liga.

Penktadienio naktį pranešta apie pirmąjį koronaviruso atvejį Lietuvoje. Koronavirusu užsikrėtusi moteris į Lietuvą iš Veronos miesto Italijoje grįžo vasario 24 dieną. Ji Italijoje keliavo su bendradarbiais.

39-erių moteris izoliuotai gydoma Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Į šią gydymo įstaigą tyrimams atvežtas ir jos vyras. Ligoninėje taip pat izoliuoti ir kiti moters artimieji.

Penktadienio rytą Seime surengtas neeilinis Sveikatos reikalų komiteto posėdis.

Jame sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis patikino, kad šiuo metu Nacionalinės visuomenės sveikatos centro (NVSC) darbuotojai susisiekė su 2787 asmenimis, kurie galėjo grįžti iš Europos regionų, kuriuose fiksuoti koronaviruso atvejai.

Pasak jo, panašu, kad NVSC darbuotojų skaičiaus, siekiant vykdyti koronaviruso prevenciją, nepakanka, tad Valstybės ekstremalių situacijų komisija nusprendė į pagalbą pasikviesti kariuomenę.

„Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbuotojai susisiekė su 2787 asmenimis. Šitie skaičiai didėja. Šiandien galiu pasakyti, kad pajėgumai matyt yra jau per maži. [...] Dėl to nuspręsta pasitelkti kariuomenės pajėgas“, – kalbėjo A. Šešelgis.

Anot jo, šiuo metu penkiose Lietuvos ligoninėse paruoštos 782 lovos, kurios būtų skirtos koronavirusu susirgusių žmonių hospitalizavimui.

Viceministras sakė, kad šiuo metu iš gydymo įstaigų atnaujinamas medikams skirtų apsaugos priemonių poreikis. Jis galės būti įgyvendintas, nes medicininių kaukių, respiratorių ir kitų priemonių yra dar nepradėtame eikvoti valstybės rezerve.

Ligoninės pasiruošusios skirtingai

Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė teigė, kad šiame centre yra paruoštos šimtas lovų, kur galėtų būti gydomi užsikrėtę koronavirusu.

Jos turimais duomenimis, 80 proc. ligos atvejų būna nesunkūs, 15 proc. vidutinio sunkumo, o 5 proc – itin sunkūs ar net mirtini.

Remiantis šia statistika, Infekcinių ligų centre paruoštos keturios reanimacinės lovos.

L. Jančorienė teigė, kad įstaiga dėl pastangas užtikrinti simptominį užsikrėtusiųjų gydymą ir reanimacinę pagalbą.

„Pacientų izoliacijai mes esame pasiruošę“, – sakė medikė.

Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis nerimavo, kad išplitus virusui visiškai sustojo apsauginių priemonių tiekimas į įstaigą.

Jis taip pat kritikavo sprendimą, kad visi tyrimai dėl koronaviruso būtų atliekami vienoje laboratorijoje Vilniuje.

„Šičia bus bus esminis dalykas. Pavyzdžiui, kada buvo tymai, mes išsprendėme problemą mūsų regione tik tada, kai įsivedėme skubą tvarką tymų diagnostikos pas save“, – kalbėjo V. Janušonis.

Pasak jo, valstybė galėtų finansuoti diagnostinių priemonių įdiegimą visose penkiose ligoninėse, kur bus padaliniai, galintys priimti infekuotuosius koronavirusu.

Kauno klinikų vadovas Renaldas Jurkevičius teigė, kad jo įstaiga taip pat ruošiasi galimiems netikėtumams, jeigu šiame mieste esanti klinikinė ligonininė negebėtų priimti visų susirgusiųjų.

„Mes ruošiamės ir planui A, ir planui B. Esame numatę, kuris korpusas, jeigu Kauno klinikinė ligoninę nepajėgų, taptų infekcinių ligų korpusu“, – sakė R. Jurkevičius.

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas tvirtino, kad jo įstaiga apsirūpinusi apsauginėmis priemonėmis mėnesiui į priekį, o ne dviem savaitėms, kaip reikėtų daryti įprastu darbo režimu.

Šioje ligoninėje taip pat bus patalpų pacientų izoliavimui, atskirtos ir trys reanimacinės lovos.

„Taip pat ruošiamės, kad bus pacientų, kurie serga tradicinėmis ligomis plius koronavirusu. Tai paruošta ir atskira operacinė, ir atskira gimdykla“, – teigė A. Skorupskas.

Išgyveno mokytojų streiką, išgyvens ir virusą

Švietimo ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento vadovas Aidas Aldakauskas tvirtino, kad situacija mokyklose yra valdoma, į ugdymo įstaigas mokiniai toliau eina, joms dalijamos rekomendacijos.

„Esame ekstremaliom situacijom įpratę dirbti, ar kalbame apie gripą, ar kalbame apie streiką“, – sakė A. Aldakauskas.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė, kad ekstremalių situacijų centras kiekvieną parą teiks informaciją žiniasklaidai, susijusią su koronaviruso grėsme.

Visgi jis skundėsi, kad specialistams sunkiai pavyksta susisiekti su kontaktą su susirgusia šiauliete galimai palaikiusiais asmenimis.

„Šiandien kai kuriems žmonėms, kurie galbūt turėjo kontaktą, neįmanoma prisiskambinti, nes jiems skambina žurnalistai“, – kalbėjo A. Veryga.

Iš viso Lietuvoje buvo atlikti 76 tyrimai dėl įtariamų koronaviruso atvejų. Atsakymų laukiama dėl 6 mėginių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.