Lietuvoje

2020.02.28 07:02

Paskelbus apie pirmąjį koronaviruso atvejį, Šimašius pateikė žingsnius, kurių toliau bus imamasi Vilniuje

jaučiant riziką, rekomenduoja dirbti iš namų
LRT.lt2020.02.28 07:02

Reaguodamas į pirmą koronaviruso užsikrėtimo patvirtinimą Lietuvoje, Vilniaus meras Remigijus Šimašius socialiniame tinkle pasidalino rekomendacijomis kaip elgtis.

R. Šimašius taip pat pažadėjo nuolat informuoti visuomenę apie koronaviruso situaciją Lietuvoje bei priimamus sprendimus.

„Prašau supratimo ir dėl neatsakytų klausimų, kurie skirti man ar institucijoms – galbūt ne visada spėsime, o galbūt tiesiog žmogiškai nežinosime ir tikrai neapsimesime kurdami nebūtus faktus“, – rašė sostinės meras.

Savo įraše jis nurodė ir kokių higienos priemonių imsis savivaldybė, bandydama užtikrinti miestiečių saugumą.

R. Šimašiaus teigimu, penkktadienį šaukiamas savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, kurio metu bus aptariama daugiau detalių dėl koronaviruso situacijos.

Pateikiame visą R. Šimašiaus įrašą:

Kaip ir buvo galima tikėtis, koronavirusas neužtruko pasiekti ir Lietuvą – turime pirmąjį patvirtintą atvejį Šiauliuose. Noriu nuraminti, kadangi nebuvome pirmoji šalis šio viruso kelionėje, institucijos turėjo laiko pasiruošti. Nors iššūkių turėsime, neabejoju, visi kartu juos įveiksime.

Pirmiausiai priminsiu, kaip neprisidėti prie viruso sklaidos: dažnai plaukite rankas su muilu, nelieskite veido, dažnai vėdinkite patalpas. Kaip minėjau anksčiau, nesirūpinkite neturėdami kaukių – jos viruso nestabdo, o profesionalių kaukių, naudojamų medicinoje ir kurias matote per televiziją, ir nebus didelio kiekio, kad užtektų visiems - jos skirtos siaurai grupei, dirbantiems viruso epicentre. Ekspertai sako, kad virusas sklinda panašiai kaip gripas, tai ir apsisaugojimui veiksmingos analogiškos priemonės.

Šiuo metu, žinoma, niekas nesupyks, jei nepaduosite rankos sveikindamiesi. Jei jaučiate riziką, įvertinkite galimybes artimiausiu metu dirbti iš namų, tačiau visiškai izoliuotis nuo miesto gyvenimo neskatinu – atidžiai seksime, kaip plis virusas, ir esant reikalui imsimės kitų būtinų veiksmų. Viešieji renginiai Vilniuje, ugdymo įstaigų veikla kol kas nėra stabdoma, bet jei matysime, kad toks sprendimas yra būtinas, nedelsiant jį priimsime.

Šiandien koronaviruso situaciją aptarsime savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centre, kuriame nuolat dirba mūsų specialistai. Nuolat informuosiu apie visus miestiečiams aktualius sprendimus iškart, kai tik jie bus priimti. Visą mūsų turimą informaciją platinsime iškart, ir užtikrinsime, kad jokia kita institucija jos negalėtų dozuoti.

Ką Vilnius daro ir planuoja toliau daryti?

- Ir toliau kiek įmanoma dažniau dezinfekuojame viešąjį transportą, viešąsias įstaigas ir kt. Kviečiame tai daryti visus – ir verslus, ir kiekvieną gyventoją.
- Bendradarbiausime su visomis institucijomis, jei reikės nustatyti galimus viruso plitimo kelius ir kuo labiau sumažinti jo plėtrą bei galimus padarinius.
- Ruošiame galimas patalpas tiems, kuriuos reikės laikinai karantinuoti.

Dar kartą primenu, kad pajutę įtartinus simptomus – atsirado į gripą panašūs simptomai, kvėpavimo sutrikimai arba turėjote kontaktą su galimais viruso nešiotojais – neikite pas gydytoją, nevykite nei taksi nei viešuoju transportu, o skambinkite 112 arba savo šeimos gydytojui ir laukite tolimesnių instrukcijų.

Kas dabar labai svarbu – pažeidžiamiausi virusui yra vyresni žmonės, ypač nuo 70 ir 80 metų (detalesnė statistika čia: http://bit.ly/384mQxo). Kviečiu būti atsakingiems – pasirūpinkite ne tik savo tėvais ir seneliais, bet ir kaimynais, kurie galbūt neturi artimųjų. Pasidomėkite, ar jiems nereikalinga pagalba, galbūt reikia maisto iš parduotuvės ar yra kitokių poreikių.

Šis virusas – ne tik iššūkis, bet ir galimybė susitelkti, parodyti savo empatiją bei rūpestį. Sudėtingų situacijų per savo istoriją Lietuva turėjo daugybę, o ši tikrai nėra ta, kurios nepajėgtume įveikti. Todėl išlikime žmogiški, išmintingi ir pagarbūs aplinkiniams.

Prašau supratimo ir dėl neatsakytų klausimų, kurie skirti man ar institucijoms - galbūt ne visada spėsime, o galbūt tiesiog žmogiškai nežinosime ir tikrai neapsimesime kurdami nebūtus faktus. Situacija nėra eilinė, ji nauja ir kiekvienam miestiečiui, ir daugumai institucijų, todėl ir ne visi klausimai lengvai atsakomi. Bet pažadu, kad anksčiau ar vėliau ir mes, ir jūs žinosite viską, ir ši situacija bus išspręsta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.