Lietuvoje

2013.02.05 19:38

Kauno meras sieks, kad A. Smetonos palaikai grįžtų į Lietuvą

ELTA 2013.02.05 19:38

Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas ragina visuomenę palaikyti iniciatyvą 2014 metais parvežti į Lietuvą bei Kaune perlaidoti pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos palaikus. 

Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas ragina visuomenę palaikyti iniciatyvą 2014 metais parvežti į Lietuvą bei Kaune perlaidoti pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos palaikus.

1944-aisiais JAV per gaisrą žuvęs A. Smetona buvo palaidotas Klyvlendo kapinėse. Tuomet numatyta jo palaikus grąžinti į Lietuvą iškart atgavus nepriklausomybę. 1975 metais prezidento palaikai buvo perkelti į Čerdono miestelį, kur gyvena jo giminaičiai. Šie bent kol kas palaikų perkėlimo idėjai pritarimo nėra pareiškę.

Ateinančiais metais sukaks 140 metų, kai gimė pirmasis nepriklausomos Lietuvos prezidentas, 1918 m. vasario 16-osios akto signataras, vienas žymiausių tarpukario Lietuvos valstybės ir visuomenės veikėjų A. Smetona. Tais pačiais metais Lietuva minės ir tragiškos prezidento žūties 70-ąsias metines. 2014-aisiais taip pat bus pažymima dar viena svarbi data – prieš 95 metus A. Smetona buvo išrinktas pirmuoju Lietuvos prezidentu.

„Artėjant šioms reikšmingoms istorinėms sukaktims, turėtume ryžtis grąžinti į Tėvynę Lietuvos prezidento A. Smetonos palaikus. Jau daugiau nei dvidešimt metų Lietuva yra nepriklausoma valstybė. Manau, kad laikas su derama pagarba palaidoti A. Smetoną Tėvynėje jau atėjo“, – įsitikinęs Kauno meras.

Pernai Kaune, Kristaus Prisikėlimo bažnyčios šventoriuje, buvo perlaidoti 1941 metų Lietuvos laikinosios vyriausybės vadovo Juozo Brazaičio palaikai.

Kaune, Panemunėje, yra A. Smetonos vardu pavadinta alėja, kuria prezidentas mėgo jodinėti. Kaune taip pat veikia A. Smetonos gimnazija, o laikinojoje sostinėje esančios Lietuvos istorinės prezidentūros kiemelyje 1996 metais pastatytas vienintelis A. Smetonos paminklas šalyje.