Lietuvoje

2020.02.28 03:06

Lietuvoje patvirtintas pirmas koronaviruso atvejis: teigiamas 39 metų moters mėginys

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2020.02.28 03:06

Penktadienį paryčiais Lietuvoje buvo patvirtintas pirmas koronaviruso COVID-19 atvejis. Anot Ekstremalių situacijų koordinavimo centro, koranavirusas nustatytas 39 metų moteriai.

Apie tai patvirtino šalies Vyriausybė, plačiau komentarus pateikusi nedelsiant, 3 val. ryto.

Pirminiais duomenimis, moteris į Lietuvą atskrido į Kauną, o prieš tai lankėsi Veronos mieste Italijoje.

Pacientė iš Veronos grįžo vasario 24 dieną.

Ekstremalių situacijų koordinavimo centro vadovo Aurelijaus Verygos teigimu, moteris iš Italijos grįžo su bendradarbiais, dalyvavo konferencijoje šioje šalyje.

„Visi šie dalykai yra aiškinamasi, renkami artimi kontaktai tikrinami ir tikrai tą informaciją gaus tiek žiniasklaida, tiek visuomenė“, – sakė A. Veryga.

Anot Ekstremalių situacijų koordinavimo centro tyrimo laboratorijos vadovo Vytauto Zimnicko, įtarimų sukėlęs mėginys buvo tiriamas pakartotinai, o patvirtinus koronavirusą – informacija paskelbta viešai.

„Tai buvo ketvirtadienio popietiniai mėginiai. Buvo 9 mėginiai, iš jų 8 buvo neigiami. Vienas buvo įtartinas, buvo padarytas pakartotinis. Ir radome tai, ką radome“, – Vyriausybėje komentavo tyrimo laboratorijos vadovas V. Zimnickas.

Ekstremalių situacijų koordinavimo centro atstovai taip pat paryčiais nedetalizavo, kokia moters sveikatos būklė, tiesa, tą plačiau pakomentuoti žadėta penktadienį kiek vėlesniu laiku.

Koronavirusas pasiekė Lietuvą – jis diagnozuotas į Kauną iš Italijos parskridusiai moteriai

Tiesa, vėliau Sveikatos apsaugos ministerija paviešino informacija, kad moteris šiuo metu yra izoliuota Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kur yra tokiems susirgimams gydyti pritaikyta infrastruktūra.

Premjero patarėjas: moteris yra neatsitiktinė pacientė

Premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas LRT RADIJUI sakė, kad moteris, kuriai buvo nustatytas koronavirusas, nebuvo atsitiktinė. Ji buvo patekusi į rizikos grupę ir stebima pagal visas monotoringo programas.

„Pirminė versija, kad moteris buvo Veronoje ir renginyje buvo ne viena. Šiuo atveju tikslinami visi kontaktai ir atliekamos visos numatytos procedūros. Tik norėčiau pabrėžti, ta moteris yra neatsitiktinė pacientė, moteris buvo stebima pagal visas monotoringo programas. Mes turėjome aiškius kontaktus, ji pakliuvo į rizikos grupę ir t.t. Trumpai tariant, visa sistema suveikė, o toliau visos kitos procedūros yra atliekamos, aš dar jų tiksliai pasakyti negaliu tam, kad nebūtų sutrukdyta ar pakenkta. Specialistai atlieka savo dabą“, – LRT RADIJUI sakė S. Malinauskas.

Vyriausybės vadovo patarėjas nedetalizavo, ar moteris buvo skubiai izoliuota iki tol, kol paaiškėjo, kad jos koronaviruso mėginys yra teigiamas.

Ragina nepanikuoti

Ekstremalių situacijų koordinavimo centras, paskelbę žinią apie pirmą koronaviruso teigiamą atvejį Lietuvoje, ragino visuomenę nepanikuoti, į situacija pažvelgti šaltu protu, nes užfiksuotas atvejis rodo, kad stebėjimo ir tikrinimo mechanizmai veikia, situacija, pasak štabo atstovų – kontroliuojama.

„Nereiškia, kad reikia pulti panikuoti. Visa ši informacija rodo, kad mechanizmas suveikė. Tai yra tiesiog virusinis suisrgimas ir panikos nereikia kelti. Mes informuojame, atvirai sakome, kiek galime. Žmonės turi eiti į darbą, niekur nereikia slėptis, bėgioti ir nieko pirkti. Tai yra virusinis susirgimas ir panikos nereikia kelti. Tiesiog informuojame tam, kad nebūtų baimės ar panikos, kad yra kažkas slepiama“, – 03.17 val. ryte kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Pasak štabo vadovo A. Verygos, visuomenei pranešti apie šį atvejį ankstyvą rytą nuspręsta nedelsiant, nes norima paneigti pastaruoju metu viešojoje erdvėje pasirodančias abejones apie neva slepiamus koronavirus atvejus Lietuvoje.

„Mes buvome žadėję, kad sužinosite, tai bus padaryta iš mūsų, nes prisiminkite ir vakar visas istorijas, kad atvejai slepiami. Mes savo pažadą vykdome ir jūs sužinote iš karto“, – žurnalistams sakė štabo vadovas A. Veryga.

Šią savaitę Lietuvos vyriausybė dėl koronaviruso paskelbė ekstremalią situaciją visoje šalyje. Anot jos, tai leidžia lengviau koordinuoti prevencinius pasirengimo virusui veiksmus, organizuoti institucijų darbą, panaudoti valstybės medicinos materialinių išteklių rezervą, greičiau ir lengviau vykdyti kitas procedūras.

Epidemija pradėjo plisti ir Europoje

Epidemija prasidėjo pernai gruodį Kinijos vidurio regiono mieste Uhane. Per kelis mėnesius virusas išplito dešimtyse kitų šalių, o pastaruoju metu didesni židiniai fiksuojami Europos valstybėse.

Nuo koronaviruso Kinijoje jau mirė daugiau nei 2,7 tūkst. žmonių, užsikrėtė apie 80 tūkstančių.

Kitur pasaulyje COVID-19 jau pareikalavo daugiau nei 40 gyvybių, užregistruota beveik 3 tūkst. užsikrėtimo atvejų.

Daug nerimo Lietuvoje kilo dėl viruso išplitimo šiaurinėje Italijos dalyje, populiarioje tarp keliautojų ir žiemos sporto entuziastų. Trečiadienį pirmasis užsikrėtimo koronaviruso atvejis patvirtintas Estijoje.

Šiuo metu teritorijoms, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje, priskiriamos Kinija, šiaurinė Italija, Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja ir Singapūras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt