Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.27 12:12

Paskelbus ekstremalią situaciją, VPT ramina: kritiniu atveju bus svarbiau žmonės, o ne dokumentai

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.02.27 12:12

Ministrų kabinetui trečiadienį paskelbus valstybės lygio ekstremalią situaciją dėl koronaviruso grėsmės, Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) išplatino informaciją dėl viešųjų pirkimų vykdymo esant ekstremaliai situacijai. Nors kai kuriems tai sukėlė klausimų, laikinoji VPT vadovė ramina, kad esant kritinei situacijai, svarbiausia bus žmonės, o ne dokumentai.

VPT išplatintoje informacijoje nurodoma, kad įstatymuose nenumatoma išimtis, kurią taikant būtų galima įsigyti priemones koronaviruso grėsmei suvaldyti, nevykdant viešųjų pirkimų. Tokia nuostata iššaukė kritiką socialiniuose tinkluose, pasipylė nuogąstavimai, kad vykdant viešųjų pirkimų procedūras taip, kaip numatyta, būtinų priemonių gali tekti laukti ir kelis mėnesius.

VPT informaciją galima rasti čia.

Tiesiog gali būti taikomos tam tikros išimtys arba supaprastintos procedūros, jeigu yra ypatinga skuba.

Tačiau kaip portalui LRT.lt aiškino laikinai VPT vadovaujanti Jovita Petkuvienė, taip užtikrinama, kad esant ekstremaliai situacijai nebūtų piktnaudžiaujama viešaisiais pirkimais.

„Viešųjų pirkimų reglamentavimas nenumato, kad būtų nevykdomi viešieji pirkimai. Esant tam tikroms situacijoms gali būti taikoma skuba, tuomet truputį paprastėja procedūros, nebūtina naudotis elektroninėmis priemonėmis“, – sakė J. Petkuvienė.

Ji kalbėjo, kad VPT pateikė rekomendacijas, kaip galima įsigyti reikiamų prekių, jei jų vertė yra nedidelė, nes tikėtina, kad gydymo įstaigos bus priverstos tokiomis priemonėmis, kaip medicininės kaukės ar respiratoriai, pasirūpinti pačios.

„Bet sakyti, kad viešieji pirkimai tiesiog nevykdomi tokiu atveju, yra neteisinga. Tiesiog gali būti taikomos tam tikros išimtys arba supaprastintos procedūros, jeigu yra ypatinga skuba. Mes įžvelgiame tam tikras rizikas, turime nerimo, kad naudojantis šia situacija neatsirastų piktnaudžiavimo atvejai, ne visai susiję su, tarkime, šios ekstremalios situacijos suvaldymu“, – komentavo laikinoji VPT vadovė.

J. Petkuvienė kalbėjo, kad atsižvelgti į galimą piktnaudžiavimo riziką reikėtų ir organizuojant apsirūpinimą, kad nenutiktų taip, jog ekstremalios situacijos paskelbimo kontekste perkamos prekės, kurios visiškai nesusijusios su koronaviruso suvaldymu, prevencija ar gydymu.

Ne apie dokumentus tada yra kalba.

Paklausta, kiek laiko gali trukti skubos tvarka vykdoma viešųjų pirkimų procedūra, laikinoji VPT vadovė prisiminė Alytaus gaisro atvejį. Tuomet, anot jos, kai gaisro metu tarnyboms prireikė degalų, jie galėjo iš karto vykti ir juos pirkti.

„Ne apie dokumentus tada yra kalba. Ten, kur yra tikrai skubos atvejis, visų pirma, yra teikiamas užsakymas ir kaip greitai tiekėjas gali jį pateikti, taip ir pateikia. Dokumentai tikrai nėra aukščiau esminio tikslo. Tada kai yra tikroji skuba, kai iš tikro yra nelaimė, ekstremali situacija, tikrai ne apie dokumentus tais atvejais kalbame.

Bet šioje vietoje dar nėra situacijos, kad mes sakytume, jog mums reikia staigiai, reikia šiandien ir mes visiškai neturime kažko. Tikėtina, kad tos gydymo įstaigos, kurios Lietuvoje galėtų tokius ligonius priimti, reikia manyti, kad jos turėdamos infekcinius skyrius, turi reikiamų priemonių. Koronavirusas neturi specifinių medicininių priemonių poreikio, lyginant su kitomis infekcinėmis ligomis“, – komentavo J. Petkuvienė.

Ji pabrėžė, kad išimties nevykdyti viešųjų pirkimų nenumato teisinis reglamentavimas, priimtas įstatymų leidėjų. J. Petkuvienė kalbėjo, kad Vyriausybė turėtų bendrame kontekste įvertinti, ką duoda ekstremalios situacijos paskelbimas, nes dabartinis reglamentavimas smarkiai situacijos nepalengvina.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi