Lietuvoje

2020.02.26 22:31

Mokyklų tinklo pertvarkoje – iečių surėmimas: Kėdainių valdžia įžvelgia Seimo narių priešrinkiminį politikavimą

Jūratė Anilionytė, Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.26 22:31

Dalyje savivaldybių tęsiantis mokyklų tinklo pertvarkai, Seimo nariai gauna skundų, esą pertvarkant mokymo įstaigas, savivaldybių valdininkai nepaiso bendruomenių nuomonių. Seime siūloma keisti Švietimo įstatymą ir mokyklas, darželius savivaldybėms leisti pertvarkyti ar uždaryti tik gavus tų įstaigų tarybos pritarimą. Mažėjant vaikų, dalį ugdymo įstaigų nuo rugsėjo pertvarkyti planuojanti Kėdainių valdžia, sako, kad parlamentarai politikuoja prieš rinkimus.

Josvainių gimnazijos Pernaravos skyriaus pastate visai netoli Kėdainių dabar mokosi 40 mokinių, šeši iš jų lanko parengiamąją klasę.

Nuo rugsėjo mokykloje bus tyliau ne tik per mokinių atostogas - planuojama, kad čia neliks penktų–aštuntų klasių, kurios dabar yra jungtinės.

Pernaravos skyriaus vedėja sako, planuojama pertvarka pedagogų nenustebino, trys išeina į pensiją, du mokytojai lieka be darbo.

„Skaičiuoti kaip ir mokam, mokinių nedaugėja, šiais metais iš mūsų mokyklos išeina pakankamai didelė dešimta klasė ir lieka tik 16 vaikų viduriniam. Mes šito ir tikėjomės. Aišku, nesmagu, kai tai vyksta, liūdna, kai matai griūtį mokyklos“, – sako Pernaravos skyriaus vedėja Ramunė Matulienė.

Bus pertvarkytas ir kitas Josvainių gimnazijos skyrius Skaistgiriuose - čia liks tik priešmokyklinukai, o Truskavos pagrindinė mokykla bus prijungta prie Šėtos gimnazijos.

Dalis vaikų iš pertvarkytų skyrių lankys Josvainių gimnaziją už maždaug 13 kilometrų, kiti važiuos į Ariogalą, Krakes ar Čekiškę. Savivaldybės vadovai tikina, kad mokinių pavežėjimas į toliau nuo namų esančias mokyklas išspręstas, pertvarka aptarta su bendruomene.

„Buvo žvelgiama žmogiškai ir kas dėl pedagogų darbo, tačiau tiesiog atėjo laikas ir žmonės supranta, ir mokytojai, ir tėvai, kad na, kito kelio kaip ir nėra“, – teigia Josvainių gimnazijos direktorius Ramūnas Zigmantavičius.

Seimo nariai, „valstiečiai“ siūlo keisti Švietimo įstatymą ir mokyklas, darželius savivaldybėms leisti pertvarkyti ar uždaryti tik gavus tų įstaigų tarybos pritarimą, nes esą gauta daug bendruomenių skundų

„Žinoma, tai užima daugiau laiko, žmonėms reikia įnešti aiškumą ir kaip bus viskas vykdoma ir daroma, bet kiekvienas savivaldybės žmogus yra mokesčių mokėtojas, kuris daugiau - apie pusę savo gyventojų mokesčių sumoka savivaldybei ir savivaldybė už tai jam turi suteikti paslaugas“, – tvirtina Seimo narys Valius Ąžuolas.

Mokyklų tinklo pertvarką dar ketveriems metams planuojantis Kėdainių rajono meras sako, Seimo nariai politikuoja prieš rinkimus.

„Savivaldybės turi skaičiuoti pinigus ir mokiniams mokymosi kokybę suteikti. Vienareikšmiškai pasakyti, kad jeigu bendruomenė priešinsis prieš įstaigos uždarymą, tai savivaldybė negalės nieko pertvarkyti, tai prie ko tai veda? Tai bus neracionalus pinigų naudojimas ir mokymosi kokybė nebus užtikrinama“, – teigia Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis.

Švietimo ministerija sutinka, kad mokyklų tinklo pertvarka vyktų remiantis bendruomenių susitarimais, tačiau jie esą turi būti paremti analize ir ekspertų išvadomis. Kaimuose patariama išlaikyti mažas mokyklas su jungtinėmis pradinukų klasėmis, o vyresniuosius pavežėti iki didesnės mokyklos. Ministerijos duomenimis, per beveik šešerius metus pertvarkyta ir uždaryta daugiau kaip pusantro šimto mokyklų.

Kėdainių rajono mokykloms – savivaldybių valdininkų pertvarkų išbandymas: gaunama skundų, kad šie nepaiso bendruomenės nuomonių

Populiariausi