Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.26 15:25

Mirė teisės ekspertė Ona Danutė Dambrauskaitė

LRT.lt 2020.02.26 15:25

Trečiadienį eidama 92 metus po sunkios ligos mirė žinoma Lietuvos teisininkė, pirmoji Respublikoje teismo ekspertė ir socialinių mokslų daktarė Ona Danutė Dambrauskaitė. Tai LRT.lt patvirtino O. D. Dambrauskaitę pažinojusios Rasa Kuprijanovienė ir Nijolė Janulaitienė.

O. D. Dambrauskaitė gimė ir augo Suvalkijoje, Lobiškių kaime, Vilkaviškio rajone. Ji baigė Paežerių pradinę mokyklą, vėliau mokėsi žemės ūkio mokykloje, įsikūrusioje Paežerių dvare. Po karo įstojo į Vilkaviškio gimnaziją, garsėjančią literatūrinėmis tradicijomis, ją baigė 1950 m.

Baigusi gimnaziją, O. D. Dambrauskaitė įsidarbino mokytoja Alvito septynmetėje mokykloje, tačiau jau 1951 m. O. D. Dambrauskaitė pradėjo studijuoti Vilniaus universiteto Teisės fakultete, kurį baigė 1956 m. Jai fakulteto dekanas pasiūlė važiuoti dirbti į Rygą, į Pabaltijo kriminalistikos mokslinio tyrimo laboratoriją, kuri tyrimus atlikdavo Baltijos šalims ir Kaliningrado sričiai. Dvejus metus lietuvė dirbo Rygos mokslinio tyrimo kriminalistikos laboratorijoje dokumentų tyrimo eksperte.

O. D. Dambrauskaitė tapo pirmąja teismo eksperte sovietinėje Lietuvoje, jai 1958 m. buvo pasiūlyta sugrįžti į Vilnių ir čia įkurti laboratoriją, ji buvo įkurta Lvovo gatvėje. Nuolat plečiantis tyrimų sritims ir pradėjus daryti autotechnines, balistines, chemines ekspertizes, laboratorija 1961 m. buvo reorganizuota į Teismo ekspertizės mokslinio tyrimo institutą. Jame iki 1980 m. teisininkė dirbo vyresniąja eksperte ir Rašysenos ekspertizių laboratorijos vedėja.

O. D. Dambrauskaitė pirmoji sovietinėje Lietuvoje pradėjo autorystės tyrimus. Po eksperimentinio įdirbio – eksperimentinių tyrimų ir duomenų banko sudarymo – ji 1972 m. Sankt-Peterburgo universitete apgynė disertaciją „Kriminalistinis lietuvių rašto kalbos tyrimas”.

Šiuo darbu buvo padėti moksliniai ir metodiniai pagrindai autorystės ekspertizei Lietuvoje. Institute mokslininkė sukūrė identifikacinių rašto kalbos požymių kvalifikaciją ekspertinei praktikai ir parengė metodiką praktiniam taikymui. Šios metodikos siekis ir esmė – anoniminio teksto autoriaus charakteristika, kurioje išryškėtų išsimokslinimas, veiklos sritys, profesija, interesų ratas, gimtosios kalbos formavimosi vietovė, tarmė, dialektas.

Kadangi institute buvo atliekami tyrimai ir mokslo reikalams, O. D. Dambrauskaitei buvo pavestas ištirti Kristijono Donelaičio poemos „Metai“ ir kitų jo rankraščių autentiškumą. Panaudojusi įvairias tyrimo metodikas ir technines priemones, ji Lietuvių kalbos ir literatūros institutui 1985 m. parengė ir perdavė 227 puslapių tyrimo medžiagą apie K. Donelaitį su ekspertinėmis išvadomis ir iliustracijomis. Buvo nustatyta, kad pats K. Donelaitis kruopščiai, beveik juvelyriškai redagavo savuosius tekstus, kad jie būtų aiškesni ir įskaitomi ateities kartoms. Lietuvos kalbininkai šį darbą įvertino kaip svarbų mokslinį atradimą ir žinių apie poeto kūrybinę laboratoriją pagausėjimą.

1980 m. mokslininkė buvo pakviesta į Vilniaus inžinerinį statybos institutą dėstyti naujai įvestą teisės pagrindų kursą. 1984 m. jai suteiktas docentės vardas. Čia O.D. Dambrauskaitė dirbo ir mokslinį darbą, dalyvavo ir rengė metodines priemones studentams, pranešimus mokslinėse konferencijose Tartu, Kijeve, Minske, Sankt-Peterburge, Maskvoje, Taškente.

1993 m. O. D. Dambrauskaitei vėl buvo pasiūlyta grįžti į Ekspertizės mokslinio tyrimo institutą. Ji įsijungė į mokslo tiriamąją veiklą. Vienas svarbiausiųjų šio laikotarpio darbų – „Kriminalistikos žinynas“, parengtas drauge su P. Danisevičiumi, išleistas 2006 metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi