Lietuvoje

2020.02.26 16:27

LRT trumpai. Koronavirusas: naujausi duomenys ir rekomendacijos gyventojams

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.02.26 16:27

Koronavirusui COVID-19 sparčiai plintant Europoje, LRT.lt trumpai pateikia svarbiausią su šia infekcija susijusią informaciją: ką turėtų žinoti Lietuvos gyventojai ir kokių rekomendacijų reikėtų laikytis. 

Nors Lietuvoje nėra patvirtinto nė vieno užsikrėtimo koronavirusu atveju, Vyriausybė trečiadienį nusprendė skelbti valstybės lygio ekstremaliąją situaciją. Ką tai reiškia?

Ekstremaliosios situacijos paskelbimas leidžia atsakingoms institucijoms veikti netrukdomai, naudoti papildomus išteklius, kad būtų maksimaliai užtikrintas visuomenės saugumas. Pavyzdžiui, bus supaprastintas valstybės medicinos materialinių išteklių naudojimas, esant reikalingų priemonių trūkumui, ekstremaliosios situacijos paskelbimas leidžia jas įsigyti paprastesniu būdu, neorganizuojant viešųjų pirkimų. Taip pat valstybė gali, peržiūrėjusi visas su koronavirusu susijusias rekomendacijas, kai kurių jų vykdymą paskelbti privalomu.

Paskutinį kartą valstybės lygio ekstremalioji situacija visoje šalyje paskelbta praėjusių metų liepos 3 d. dėl sausros padarinių žemės ūkio sektoriuje.

Didžiausias infekcijos židinys Europoje – Italija. Kiek infekcija arti Lietuvos?

Šiaurės Italijoje registruotas didžiausias užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius Europoje – COVID-19 serga daugiau nei 300 asmenų. Valstybės įmonės Lietuvos oro uostai atstovo žiniasklaidai Tado Vasiliausko teigimu, iš šiaurinės Italijos dalies į Lietuvą vidutiniškai per savaitę atvyksta apie 2 tūkst. asmenų: apie 1,5 tūkst. keleivių į Vilniaus oro uostą, ir dar apie 600 – į Kauno oro uostą.

Apie skrydžių į Italiją nutraukimą nekalbama, tačiau po kiekvieno keleivių srauto iš šios šalies papildomai dezinfekuojami oro uoste dažniausiai liečiami paviršiai, skrydžių bendrovėms rekomenduojama po kiekvieno reiso iš šiaurinės Italijos dezinfekuoti paviršius orlaivio viduje.

Visi iš Šiaurės Italijos atvykę keleiviai specialias anketas su kontaktiniais duomenimis bei kelionės Italijoje trukme užpildo dar būdami lėktuve ir jas perduoda Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistams. Taip pat matuojama atvykusių keleivių temperatūra, jiems oro uostuose skirtos atskiros atvykimo zonos.

Jeigu keleivių srautas iš rizikos zonų yra prižiūrimas, tai atvykstančiųjų žemės kelių transportu kontrolė nevykdoma. Valstybės sienos apsaugos tarnybos duomenimis, ekstremalioji valstybės lygio situacija leistų svarstyti galimybę medikams budėti keliuose kartu su policijos pareigūnais ir taip atlikti žemės keliais vykstančiųjų patikrą.

Užsienio reikalų ministerijos (URM) rekomendacijos Lietuvos gyventojams:

Nepatariama vykti į 12 savivaldybių šiaurės Italijoje. Lombardijoje patariama nevykti į Codogno, Castiglione d'Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano savivaldybes, Veneto regione – į Vo’ Euganeo, Mira. Nusprendusiems vykti rekomenduojama laikytis visų saugumo reikalavimų.

Rekomenduoja laikinai nevykti į du Pietų Korėjos miestus – Tegu ir Cheongdą.

Dėl sparčiai plintančio naujojo koronaviruso rekomenduojama laikinai nevykti ir į Kiniją. Esantiems šalyje rekomenduojama stebėti situaciją ir, padėčiai blogėjant, nelikti šalyje.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) rekomendacijos iš koronaviruso apimtų kraštų atvykusiems Lietuvos gyventojams:

Atvykę iš Kinijos, Šiaurės Italijos ar Tegu ir Cheongdo miestų Pietų Korėjoje gyventojai prašomi NVSC interneto svetainėje užpildyti pateikiamą anketą ir nurodyti kontaktinius duomenis, kad NVSC specialistai galėtų susisiekti, pateikti rekomendacijas ir stebėti atvykusiųjų sveikatos pokyčius.

Atvykusiems iš koronaviruso židinių rekomenduojama 14 dienų vengti socialinių kontaktų, likti namuose, dirbti nuotoliniu būdu, nelankyti ugdymo įstaigų. Jeigu darbdavys nesudaro galimybės dirbti nuotoliniu būdu – gyventojai gali kreiptis į NVSC, kuris organizuoja nedarbingumo suteikimą 2 savaitėms.

Pajutus peršalimo simptomus, primenančius gripą, būtina nedelsiant skambinti bendruoju pagalbos numeriu 112. Siekiant neplatinti galimo užkrato pačiam asmeniui vykti į gydymo įstaigą nerekomenduojama.

NVSC rekomendacijos visiems Lietuvos gyventojams:

– Dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu;

– Neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę);

– Laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius);

– Vėdinti patalpas;

– Vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Medicininės kaukės rekomenduojamos pacientams, kurie kosėja ir čiaudi, kad sulaikytų su lašeliais viruso plitimą aplinkoje. Atkreipiame dėmesį, kad jos viruso nesulaiko ir tuo pačiu neapsaugo nuo užsikrėtimo, jei yra artimas kontaktas.

Rankų plovimas yra svarbiausia profilaktinė priemonė, norint išvengti susirgimo. Rankas reikėtų plauti dažnai ir kruopščiai su vandeniu ir muilu bent 20 sekundžių. Jei muilo ir vandens nėra, taip pat galima naudoti alkoholio pagrindu pagamintą rankų antiseptiką su ne mažiau kaip 60 proc. alkoholio. Virusas į organizmą gali patekti per akis, nosį ir burną, todėl nerekomenduojama liesti veidą neplautomis rankomis.

Koronavirusas Europoje

Iš visų Europos šalių sparčiausiai COVID-19 plinta Šiaurinėje Italijos dalyje: patvirtinti 374 užsikrėtimo koronaviruso atvejai, nuo šios infekcijos mirė 12 žmonių. Visi iki šiol Italijoje mirę žmonės arba buvo pagyvenusio amžiaus arba sirgo dar ir kitomis ligomis, rašo BNS.

Didžiausias infekcijos židinys – šiaurinėje dalyje esantys Lombardijos ir Veneto regionai. Karantinas šiuo metu taikomas 11 Italijos miestelių: 10 Lombardijoje ir viename kaimyniniame Veneto regione. Maždaug 50 tūkst. jų gyventojų draudžiama išvykti.

Ispanijai priklausančioje Tenerifės saloje koronavirusas patvirtintas italui, viešinčiam su šeima. Dėl koronaviruso grėsmės izoliuotas visas viešbutis su 1 tūkst. svečių, kuriame apsistojęs infekuotasis. Tarp viešbučio svečių – 3 lietuviai, atvykę iš Didžiosios Britanijos.

Austrijoje antradienį pranešta apie patvirtintą pirmąjį koronaviruso atvejį, juo užsikrėtęs asmuo gyvena Innsbruke, Tyrolio regione. Infekuotasis dirbo viešbutyje.

Šveicarijoje koronavirusu užsikrėtė apie 70 metų asmuo gyvenantis Ticine, kuris ribojasi su Šiaurės Italija. Asmuo vasario 15-ąją lankėsi Milane.

Kroatijoje registruotas primas susirgimas koronavirusu asmeniui, kuris taip pat atvyko iš Italijos.

Ispanijos Šiaurės rytuose, Barselonoje pranešta apie pirmąjį užsikrėtimo atvejį, infekuotoji – iš Šiaurės Italijos atvykusi moteris. Ispanijoje registruota 10 koronaviruso atvejų, praneša El Mundo.

Dėl sparčiai plintančio koronaviruso, apie naujus užsikrėtimo atvejus praneša ir Prancūzija (14 užsikrėtimo atvejų) bei Vokietija (17 užsikrėtimo atvejų) Trečiadienį pranešta apie antrąją nuo koronaviruso mirtį Prancūzijoje.

Graikija trečiadienį pranešė apie pirmąjį šalyje užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejį – ši liga diagnozuota neseniai Italijos šiaurėje apsilankiusiai moteriai.

Koronavirusas Pasaulyje

Pietų Korėja trečiadienį pranešė apie 115 naujų užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų, kurie bendrą atvejų skaičių padidino iki 1 261. Šiuo metu Pietų Korėja yra didžiausias koronaviruso židinys už Kinijos ribų.

Kinija trečiadienį pranešė apie dar 52 mirusius naujuoju koronavirusu užsikrėtusius pacientus, bet šis skaičius žymi mažiausią aukų pagausėjimą per ilgesnį kaip trijų savaičių laikotarpį. Nuo protrūkio pradžios gruodį šalyje iš viso mirė 2,7 tūkst. koronavirusu užsikrėtusių žmonių.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, iš viso pasaulyje koronavirusu COVID-19 užsikrėtė 81 027 asmuo, iš jų – 381 atvejis registruotas Europos Sąjungoje. Infekcija išplito į daugiau nei 40 pasaulio šalių, daugiausiai Azijos žemyne. Nuo koronaviruso pasaulyje mirė 2763 asmenys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.