Lietuvoje

2020.02.27 17:52

Signataras Vagnorius apie kovą už laisvę: sėdėdavau Vyriausybės pastate, o sovietai į mus šaudydavo

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.02.27 17:52

Signataras Gediminas Vagnorius sako, kad Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas ir jos trisdešimties metų kelias – stebuklas ir neįtikėtinos sėkmės istorija. Tiesa, tikrąja nepriklausomybės pradžia signataras vadina Sausio 13-ąja, kai Kovo 11-osios Aktą apgynė žmonės.

„Kovo 11-osios išvakarėse, kai mes atėjome prie žmonių, kurie mus sveikino, šventė buvo netikra, nes netikėjome, kad mums pavyks viską iki galo įgyvendinti. Tai, kas įvyko, yra stebuklas, neįtikėtinos sėkmės istorija. Įsivaizduoti, kad maža valstybė galėtų išeiti iš tokios imperijos po tiek metų okupacijos, teoriškai nebuvo jokių šansų. Nepriklausomybė buvo iškovota ne Kovo 11-ąją – tai buvo tik deklaracija, kurią reikėjo įgyvendinti. Manau, kad nepriklausomybę laimėjome Sausio 13-ąją, kai žmonės apgynė nepriklausomybę. [...]

Valstybė kūrėsi ant griuvėsių. Sovietai siekė bet kokiu būdu mus išprovokuoti. Jų strategija buvo mus socialiai pasmaugti ir sukelti ginkluotą pasipriešinimą. Pamenu, kai jie specialiai sulipdavo į troleibusus ir su automatais šaudydavo. Atsimenu, kai sėdėdavau Vyriausybės rūmuose, važiuodavo sovietų karinė mašina ir jie leisdavo šūvius į mūsų pastatą“, – prisiminimais su LRT TELEVIZIJA dalijasi signataras.

Susitikimas su signataru G. Vagnoriumi – laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Šis bei visi kiti reportažai – ir portale LRT.lt.

Signataras Gediminas Vagnorius: Lietuvos nepriklausomybės atkūrimas – stebuklas ir neįtikėtinos sėkmės istorija

Po sausio įvykių G. Vagnorius tapo ministru pirmininku ir Vyriausybei vadovavo pusantrų metų.

„Mums nereikėjo įsivaizduoti, kokia bus valstybė – mes tiesiog ją kopijavome pagal vakarietišką modelį. Žinoma, pritaikydami mūsų sąlygoms. Sunkumų buvo“, – tikina signataras.

G. Vagnorių džiugina, kad Lietuva tampa vakarietiška ir šiuolaikiška valstybe, tačiau pasigenda konkrečių tikslų.

„Ji tapo pilnateise Europos Sąjungos (ES) ir NATO nare. 1992-aisiais negalėjau patikėti, kad mes tokiais tapsime. [...] Po įstojimo į ES Lietuva pasimetė, nežino, ko siekia, plaukia pasroviui. Viskas eina teisinga linkme, bet nebėra jokio strateginio tikslo. Palinkėčiau visiems piliečiams tapti Lietuvos šeimininkais“, – kalba signataras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt