Lietuvoje

2020.02.26 13:18

Nausėda: Veryga turėtų atšaukti savo komandiruotę

įvertino ir kitų ministrų darbą; atnaujinta 14.20
Malvina Baužytė, Gailė Jaruševičiūtė, ELTA2020.02.26 13:18

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda nurodė, kad ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, šiuo metu viešintis JAV, esant tokiai situacijai turėtų atšaukti savo komandiruotes. Prezidentas taip pat įvertino aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos ir švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus darbą.

„Aš manau, kad tokioje situacijoje pareigūnas, ypač vadovaujantis šiai ministerijai, privalo atšaukti savo komandiruotes, nes jis kur kas labiau reikalingas čia“, – pridūrė G. Nausėda.

Vertindamas K. Mažeikos darbą, G. Nausėda sako, kad kol kas jam ne viskas gerai sekasi. Pasak prezidento, Aplinkos apsaugos departamento veikla turi būti reformuojama iš pagrindo, norint, kad ateityje nepasitaikytų didelio masto aplinkosaugos tragedijų.

„Aš nenoriu sakyti, kad šitas ministras (aplinkos ministras K. Mažeika – ELTA) nesistengia, nieko nedaro (...). Ne, mėgina daryti. Kol kas ne viskas gerai sekasi, kol kas mėginama spręsti tik tam tikrų asmenų klausimus, aš kalbu apie Aplinkos apsaugos (departamento – ELTA) vadovą. To yra per maža“, – Kazlų Rūdoje žurnalistams sakė prezidentas.

Pasak jo, su aplinkos ministru jau buvo kalbėta, kad Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) turi būti reformuojamas. Pasak prezidento, netoleruotini ryšiai tarp departamento pareigūnų ir vietos verslo turi nustoti egzistavę.

„Mes su juo, paskutinį kartą susitikę, kalbėjome apie tai, kad turbūt šita institucija – AAD – turi būti reformuojama iš principo, turi trūkinėti tie ryšiai, kurie yra šiuo metu susiformavę tarp jo pareigūnų ir vietos verslo, kurie leidžia, suteikia galimybę atsirasti labai blogiems ir labai netoleruotiniems dalykams kaip „Grigeo“ skandalas Klaipėdoje“, – sakė jis.

Jo teigimu, nėra jokių garantijų, kad panašių atvejų kaip, pavyzdžiui, „Grigeo“, nepasitaikys Lietuvoje ateityje.

„Deja, neturiu jokių garantijų, kad tokių užslėptų bombų mes neturime daugiau Lietuvoje. Veikiausiai jų yra ir daugiau, tik ne tokio masto“, – teigė jis.

Visgi konkretizuoti prezidentas nesiryžo.

„Negaliu teigti konkrečiai apie tai, kol neturiu 100 proc. įrodymų“. – pridūrė G. Nausėda.

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia negalįs švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus darbo turint omenyje Nacionalinę švietimo agentūrą vertinti labai gerai.

Pasak šalies vadovo, situacija, kad Nacionalinė švietimo agentūra dirba be vadovo – yra tikrai netenkinanti.

„Negalėčiau pasakyti, kad vertinu labai gerai, nes klausimas ir jo problema išryškėjo labai seniai. Su ponu A. Monkevičiumi buvome susitikę, kai buvo pateiktos audito išvados dėl situacijos būtent šitame sektoriuje. Situacija yra prasta, ponas A. Monkevičius pripažino, kad ji yra prasta, ir ėmėsi tam tikrų žingsnių, žygių mechaniškai šitas institucijas sujungti. Bet šiuo metu, kaip mes matome, ir dėl viešųjų pirkimų, ir dėl vadovo nebuvimo situacija tikrai netenkina“, – teigė G. Nausėda.

Pasak prezidento, norėdamas įrodyti, kad valdo situaciją, švietimo, sporto ir mokslo ministras turėtų kuo greičiau demonstruoti teigiamą rezultatą.

„Aš manau, kad ponas A. Monkevičius, norėdamas įrodyti, kad jis geba valdyti situaciją turėtų kuo greičiau demonstruoti tam tikrus rezultatus. Priešingu atveju sudėtinga tikėtis, kad švietimo sistemoje mes spręsime problemas, jeigu ministras gali tik jas konstatuoti, bet negeba pasiūlyti sprendimų“, – kalbėjo šalies vadovas.

ELTA primena, kad rugsėjo 2 dieną pradėjo veikti Nacionalinė švietimo agentūra. Ji įsteigta sujungus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldžias įstaigas: Ugdymo plėtotės centrą, Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centrą, Švietimo aprūpinimo centrą, Nacionalinį egzaminų centrą, Švietimo informacinių technologijų centrą ir Nacionalinę mokyklų vertinimo agentūrą.

G. Nausėda taip pat pakomentavo susidariusią situaciją Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje. Valdantiesiems teigiant, kad naujo ministro kandidatūra tikriausiai nebus teikiama, G. Nausėda atsargiai vertina ministerijų jungimo idėją.

Jo teigimu, būtina išspręsti klausimą, kuriai ministerijai pavesti žaliosios ekonomikos klausimus, dėl to, sako G. Nausėda, Ekonomikos ir inovacijų bei Energetikos ministerijų jungimo idėją reikia apsvarstyti labai racionaliai, nes tai, anot jo, nėra paprasčiausia išeitis.

„Yra du keliai iš esmės. Galima padaryti taip, kad patyręs žmogus ir gebantis iškart tęsti darbus bus paskirtas ekonomikos ir inovacijų ministru. Kitas kelias yra, žinoma, jungti ministerijas, tačiau šiuo atveju mes šiek tiek suprimityviname arba supaprastiname ir sakome, kad imkime ir sujunkime vėl Ekonomikos ir inovacijų ministeriją su Energetikos ministerija“, – lankydamasis Kazlų Rūdoje žurnalistams sakė G. Nausėda.

„Aš manau, kad žaliosios ekonomikos (...) atsiradimas ES dienotvarkėje suteikia mums puikią progą visą failą aplinkosaugos ir žaliosios ekonomikos paimti iš tų ministerijų, kuriose jis dabar yra išsimėtęs ir sukoncentruoti vienoje vietoje – galbūt toje pačioje Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje“, – tęsė prezidentas.

Reikia taip pat pakalbėti, G. Nausėdos požiūriu, ne tik apie žaliąją ekonomiką, bet ir apie ministerijų atsakomybę regioninės politikos atžvilgiu.

„Manau, kad po rinkimų tektų (...) galbūt pakalbėti ir apie tai, ar regioninės politikos failas vis dar turėtų būti Vidaus reikalų ministerijoje, ar turėtų pereiti į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją. Svarstytini klausimai ir, jeigu šiandien pasirengę per tuos likusius keletą mėnesių iki rinkimų išspręsti tokio pobūdžio klausimus, ką gi, galime tai daryti. Bet laiko yra tikrai nedaug, o reikėtų labai racionaliai apgalvoti, kad paskui vėl nereikėtų pešioti šitų funkcijų ir dalinti vėl ministerijoms. Užteks jau tų nepamatuotų reformų ir tiesiog darykime tai, ką esame pajėgūs daryti“, – pridūrė G. Nausėda.

ELTA primena, kad prezidentui nepatvirtinus į ekonomikos ir inovacijų ministrus teikto Vyriausybės vadovo patarėjo Luko Savicko kandidatūros, „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kad vargu, ar valdantiesiems pavyks savo gretose surasti labiau kompetentingą žmogų nei prezidento filtrų nepraėjęs L. Savickas.

Nausėda: kandidatų į VSD vadovus yra ne vienas

G. Nausėda sako, kad kandidatų, galinčių pakeisti kadenciją baigiantį Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovą Darių Jauniškį, yra ne vienas ir, suderinus tai su kitomis institucijomis, apie tai bus paskelbta artimiausiu metu.

Kartu šalies vadovas pažymi, kad vadovai, kurių kadencijų skaičiaus neriboja įstatymai, turi galimybę eiti pareigas ir toliau.

„Kandidatūras svarstome, tačiau šiandien paskelbti jų dar nenorėčiau, nes renkamasi tarp daugiau kandidatų. Manau, kad tai padarysime pačioje artimiausioje ateityje ir, žinoma, derinsime su kitomis valdžios institucijomis“, – lankydamasis Kazlų Rūdoje žurnalistams trečiadienį sakė G. Nausėda.

Paklaustas, ar D. Jauniškis gali toliau dirbti VSD vadovu, G. Nausėda atsakė, kad tokią galimybę turi visi pareigūnai, jei to neriboja įstatymai.

„Yra tokia galimybė, kaip ir bet kokiam kitam pareigūnui, jei neriboja įstatymai arba teisės aktai jo galimybės eiti dar vieną kadenciją. Lygiai tokią pačią galimybę turi ir ponas Darius Jauniškis“, – pridūrė šalies vadovas.

ELTA primena, kad VSD vadovo D. Jauniškio kadencija baigiasi šių metų balandį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.