Lietuvoje

2020.02.26 14:22

Baiminantis koronaviruso, Vyriausybė paskelbė ekstremalią situaciją šalies mastu

atnaujinta 17.17

Vyriausybė trečiadienį nusprendė paskelbti ekstremalią situaciją visos šalies mastu, baiminantis sparčiai plintančio koronaviruso.

Anot Vyriausybės, tai leis lengviau koordinuoti prevencinius pasirengimo virusui veiksmus, organizuoti institucijų darbą, panaudoti valstybės medicinos materialinių išteklių rezervą, greičiau ir lengviau vykdyti kitas procedūras.

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis posėdyje sakė, kad Lietuva situaciją šiuo metu visiškai kontroliuoja, bet kartais reikia papildomų ir operatyvesnių priemonių.

„Situacija Europoje sparčiai keičiasi, didėja nustatytų viruso atvejų skaičius, šio viruso paveiktų teritorijų sąrašas, jis gali greitai plėstis“, – sakė viceministras.

Pasak jo, paskelbus ekstremalią situaciją bus peržiūrėtos visos rekomendacijos piliečiams, o dalis jų taps privalomais nurodymais.

Finansų ministras Vilius Šapoka teigė, kad ekstremali situacija leis valstybės institucijoms nuosekliai komunikuoti bei staigiai ir lanksčiai reaguoti į situaciją.

Vyriausybė taip pat paskyrė 150 tūkst. eurų Sveikatos apsaugos ministerijai, kad ši galėtų įsigyti papildomų apsaugos priemonių kovai su koronaviruso epidemijos plėtra.

Nuo koronaviruso jo židinyje Kinijoje jau mirė daugiau nei 2,7 tūkst. žmonių, užsikrėtė apie 80 tūkstančių. Vyriausybė nusprendė skirti Kinijai 100 tūkst. eurų humanitarinės pagalbos. Pinigai bus pervesti Tarptautinei Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacijai.

Prieš porą savaičių ministras pirmininkas Saulius Skvernelis savo laiške Kinijos premjerui Li Keqiangui pabrėžė, kad Lietuva kartu su savo partnerėmis ir tarptautinėmis organizacijomis yra pasirengusi pasiūlyti humanitarinę pagalbą ir užtikrinti glaudesnį bendradarbiavimą su atitinkamomis Kinijos institucijomis siekiant užkirsti kelią epidemijos plitimui pasaulyje.

Kitur pasaulyje COVID-19 jau pareikalavo daugiau nei 40 gyvybių, užregistruota 2 700 užsikrėtimo atvejų. Daug nerimo Lietuvoje kilo dėl viruso išplitimo šiaurinėje Italijos dalyje, populiarioje tarp keliautojų ir žiemos sporto entuziastų.

Iš viso liga išplito į dešimtis valstybių. Austrija, Kroatija ir Šveicarija, Graikija yra naujausios šalys, paskelbusios, kad jas taip pat jau pasiekė koronavirusas.

Dėl epidemijos įvedami kelionių suvaržymai, atšaukiami sporto renginiai, o nerimas dėl viruso plitimo toliau smukdo akcijų indeksus ir daro kitokią žalą ekonomikai.

Kas yra ekstremali situacija?

Nors Lietuvoje nėra patvirtinto nė vieno užsikrėtimo koronavirusu atveju, Vyriausybė trečiadienį nusprendė skelbti valstybės lygio ekstremaliąją situaciją. Ką tai reiškia?

Ekstremaliosios situacijos paskelbimas leidžia atsakingoms institucijoms veikti netrukdomai, naudoti papildomus išteklius, kad būtų maksimaliai užtikrintas visuomenės saugumas.

Pavyzdžiui, bus supaprastintas valstybės medicinos materialinių išteklių naudojimas, esant reikalingų priemonių trūkumui, ekstremaliosios situacijos paskelbimas leidžia jas įsigyti paprastesniu būdu, neorganizuojant viešųjų pirkimų.

Taip pat valstybė gali, peržiūrėjusi visas su koronavirusu susijusias rekomendacijas, kai kurių jų vykdymą paskelbti privalomu.

Paskutinį kartą valstybės lygio ekstremalioji situacija visoje šalyje paskelbta praėjusių metų liepos 3 d. dėl sausros padarinių žemės ūkio sektoriuje.