Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.26 10:50

Seimo valdyba nepritarė Bako iniciatyvai, jis tai vadina klaida

atnaujinta 12.27

Seimo valdyba trečiadienį nusprendė nepritarti buvusio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Vytauto Bako iniciatyvai pradėti parlamentinį tyrimą dėl galimo neteisėto kišimosi į rinkimus, neteisėtos informacijos rinkimo ir panaudojimo.

Antradienį V. Bako iniciatyvai nepritarė ir NSGK. Apie tokią komiteto nuomonę po uždaro NSGK posėdžio žurnalistams pranešė komiteto vadovas, „valstietis“ Dainius Gaižauskas. Uždarame komiteto posėdyje antradienį buvo išklaustyti Generalinės prokuratūros ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vadovai.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis po parlamento valdybos posėdžio sakė, kad valdyba atsižvelgė į NSGK nuomonę dėl V. Bako siūlomo parlamentino tyrimo.

„Tai yra Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto kompetencija, jie nusprendė, kad tyrimo pradėti neverta. Kitaip sakant, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas prisiėmė sprendimo atsakomybę“, – patikino V. Pranckietis ir pridūrė, kad Seimo valdyba pasitiki NSGK nuomone.

Seimo pirmininkas priminė, kad parlamentinį tyrimą gali inicijuoti vienas ketvirtadalis parlamento narių.

V. Bakas praėjusią savaitę kreipėsi į Seimo valdybą, siūlydamas inicijuoti parlamentinį tyrimą dėl „galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir panaudojimo“.

Bako iniciatyva Seimo valdybos palaikymo nesulaukė: politikas tai vadina klaida

Buvęs NSGK pirmininkas tikina, kad 2019 metų pradžioje, jam vadovaujant komitetui, buvo pranešta, jog esą vienoje iš nacionalinį saugumą užtikrinančių vykdomųjų institucijų, nesant įstatymais numatyto pagrindo, renkama informacija apie asmenis, naudojantis institucijai suteiktomis galimybėmis bei daromas galimai neteisėtas poveikis šalies vidaus politiniams procesams.

Anot V. Bako, jis šią informaciją gavo, kai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir STT dėl galimos nusikalstamos veikos, o šių metų sausį gavo atsakymus iš minėtų institucijų, kad ikiteisminis tyrimas nėra pradėtas.

Detalesnės informacijos apie siūlomo tyrimo objektą neatskleidžia nei V. Bakas, nei teisėsaugos atstovai, nei NSGK nariai.

V. Bakas: iki šiol buvusi vieša informacija tapo įslaptinta

Pats V. Bakas vėliau surengė spaudos konferenciją. Joje jis kalbėjo, kad buvo ir tebėra įsitikinęs, kad tam tikru periodu buvo kišamasi į nemažos dalies šalies piliečių privatų gyvenimą. Taip pat jis teigė, kad atskiri asmenys stengėsi daryti įtaką demokratinių rinkimų procesui.

„Seimo valdyba yra aukščiausia Seimo institucija ir jos nariai šiandien balsavo už tai, kad duomenys apie galimą neteisėtą asmens duomenų rinkimą, taip pat kišimąsi į rinkimų procesą, nebūtų viešai prieinami. Informacija, kurią pateikiau kaip viešą, praėjusiais metais mūsų teisėsaugos institucijoms <...> dabar yra įslaptinta ir šitas faktas kalba pats už save“, – teigė V. Bakas.

Jis sakė gerbiantis Seimo valdybos sprendimą, nes tai yra piliečių išrinkti žmonės, Seimo vadovai. Tačiau, anot V. Bako, tai nereiškia, kad priimtas galutinis sprendimas. Pasak politiko, priimdama tokį sprendimą Seimo valdyba suklydo, o sprendimą grindė klaidinga antrine ar net tretine informacija.

„Iš tiesų vakar, priešingai nei spaudoje teigė NSGK pirmininkas Dainius Gaižauskas, uždarame posėdyje jokių sprendimų nebuvo priimta ir dėl jų nebuvo balsuota, buvo tik išklausyta STT ir Generalinės prokuratūros informacija. Tai nesunku patikrinti, nes posėdis buvo įrašomas“, – komentavo V. Bakas.

Jis sakė padaręs viską, kas nuo jo priklauso ir ką įpareigoja įstatymai, kad pažeidę įstatymus asmenys būtų įvertinti.

Pasak V. Bako, šią savaitę NSGK posėdyje generalinis prokuroras ir STT vadovas pateikė informaciją, apie tai, kokie rinkimai ir kokios institucijos minimos, visiems komitete dirbantiems ir Seimo valdybos nariams. Jo teigimu, pateiktoje informacijoje matyti, apie kokius konkrečius rinkimus kalbama ir apie tai, kokios institucijos pareigūnai rinko informaciją.

„Nors, kaip teigia dabartinis NSGK pirmininkas, informacija nepasitvirtino, viskas, kas susiję su šiuo įvykiu, tapo įslaptinta, nors prieš tai buvo vieša. Tai gali reikšti tik vieną – kad siekiama, jog duomenys apie galimai neteisėtą asmens duomenų rinkimą, kišimąsi į rinkimų procesą, nebūtų viešai prieinami visuomenei“, – kalbėjo politikas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi