Lietuvoje

2020.02.26 09:56

Atleistas Kauno policijos viršininkas Žukauskas

atnaujinta 12.44
LRT.lt, BNS, Austėja Masiokaitė-Liubinienė2020.02.26 09:56

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla priėmė sprendimą, kuriuo panaikino D. Žukauskui leidimą dirbti su įslaptinta informacija ir atleido jį iš Kauno apskr. vyriausiojo policijos komisariato viršininko pareigų, rašoma pranešime.

Sprendimas priimtas atsižvelgiant į Centrinės specialiosios ekspertų komisijos protokolą, kuriame įvertinta papildomo tikrinimo metu surinkta informacija. Atėmus leidimą dirbti su įslaptinta informacija, D. Žukauskas nuo šios dienos atleistas iš tarnybos policijoje.

Patikrinimo metu surinkta daug informacijos ir medžiagos, apimančios skirtingus laikotarpius, kurią įvertinus ir buvo priimtas toks sprendimas.

Patikrinimo metu konstatuota, kad D. Žukausko asmeninės savybės, elgesys, ryšiai su tam tikrais asmenimis kelia pagrįstų abejonių dėl jo patikimumo ir galimybės jam toliau dirbti su įslaptinta informacija.

Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis BNS sakė negalintis detalizuoti konkrečių atvejų ar asmenų, dėl kurių priimtas toks sprendimas.

„Detalių nebus, nes dalis informacijos yra su grifu „slaptai“, riboto naudojimo, tad ją nelabai galima atskleisti“, – sakė jis.

Šio patikrinimo metu nebuvo sprendžiama dėl jo kaltės padarius kažkokį nusikaltimą ar pažeidimą, buvo vertinamos asmens dalykinės savybės, elgesys ir jo patikimumas – t. y. ar jis gali toliau dirbti su įslaptinta informacija.

Šį sprendimą D. Žukauskas gali skųsti teismui.

Policijos departamente tęsiamas pradėtas tarnybinis patikrinimas dėl jo ir kito buvusio pareigūno veiksmų Tenerifėje. Patikrinimas bus baigtas, nepaisant to, kad abu pareigūnai jau nebedirba policijoje.

Žukauskas žada teismui skųsti atleidimą iš Kauno policijos vadovo pareigų

Iš Kauno apskrities policijos viršininko pareigų atleistas D. Žukauskas žada šį generalinio komisaro sprendimą skųsti teisme.

D. Žukauskas teigia, kad jokių įstatymų nepažeidė, o tyrimas jo atžvilgiu atliktas netinkamai.

„Jokiose neteisėtose veiklose nedalyvavau, įstatymų nepažeidžiau. Tikiu teisingumu ir ginsiu savo teises teisme. 29-eri metai tarnybos žmonėms – geriausi mano gyvenimo metai“, – BNS atsiųstame komentare teigė D. Žukauskas.

Jis tvirtina, jog atleidimas grindžiamas jam atimta teise dirbti su įslaptinta informacija, nes jis esą nesutiko tikrintis poligrafu, tačiau tai nėra tiesa.

„Mano pozicija vienareikšmė – atleidimas neteisėtas. Užtikrinu, kad sutikau atlikti tyrimą poligrafu, bendradarbiavau su jį atliekančiu specialistu“, – teigia D. Žukauskas.

Atleistas Kauno policijos vadas taip pat nurodo patikimumo tyrimo metu prašęs rinkti ir remtis informacija dėl jo profesinės veiklos iš Valstybės saugumo departamento, Specialiųjų tyrimų, Valstybės sienos apsaugos tarnybų, muitinės, Valstybinės mokesčių inspekcijos.

„Į mano prašymus nebuvo atsižvelgta, tyrimas atliktas vienašališkai“, – tikina jis.

Laikraštis „Lietuvos rytas“ skelbė, kad 2019 metų liepą tuometinis Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos vadovas Giedrius Skladas ir D. Žukauskas, kuris buvo išėjęs tėvystės atostogų, drauge su advokatu iš Lietuvos atvyko į verslininko Raimondo Karpavičiaus vilą Tenerifėje Ispanijoje ir pareikalavo, kad name poilsiavę žmonės per dvi valandas išsikraustytų. Leidinio duomenimis, tuomet jau vyko kova dėl sergančio verslininko palikimo. Atvykėliams buvo iškviesta policija.

Pasak R. Matonio, be šiuo metu atliekamo patikrinimo ir ikiteisminio tyrimo, kuriame įtarimai pareikšti D. Karalukui, jokių kitų tyrimų po šio D. Žukausko patikrinimo atlikti nėra planuojama.

„Kurie duomenys buvo, tie tyrimai ir vyksta šiuo metu. Kažkokių naujų tyrimų tikrai neplanuojame po šio patikrinimo pradėti“, – sakė jis.

R. Matonis sakė negalintis pasakyti, ar D. Žukauskas galės pretenduoti į pareigūnams skiriamą pensiją ir kitas garantijas, nes šį sprendimą priima „Sodra“, tačiau, pasak jo, kadangi jis atleistas ne dėl nusikaltimo, šios turėtų likti.

Išeitinės kompensacijos, pasak policijos atstovo, atleistas viršininkas negavo.

D. Žukauskas praeityje yra ne kartą apdovanotas už gerą tarnybą, be to, du kartus tapo „Metų sekliu“ už sėkmingą rezonansinių nužudymų tyrimą.

Kauno apskrities policijai šiuo metu laikinai vadovauja Lietuvos policijos Imuniteto valdybos viršininkas Elanas Jablonskas.

D. Žukauskas anksčiau yra sakęs, jog policijos vadovybės jam mesti kaltinimai yra neadekvatūs ir nepagrįsti.

Patikrinimas dėl šio policijos pareigūno leidimo dirbti su įslaptinta informacija pradėtas pernai rudenį, kai teisėsauga paskelbė vykdanti ikiteisminį tyrimą, kuriame Kauno policininkas Donatas Karalukas įtariamas paėmęs kyšių už daugiau nei 10 tūkst. eurų. Nuo tada D. Žukauskas buvo nušalintas nuo pareigų.

Policijos departamentas: D. Žukauskas tyrimą poligrafu nutraukė

Policijos departamento atstovas sako, jog atleisto Kauno apskrities policijos viršininko Dariaus Žukausko teiginiai apie esą vienašališką tyrimą nėra teisingi, o tyrimą poligrafu jis atlikti sutiko, bet vėliau nutraukė.

„Jam buvo pasiūlyta pasitikrinti poligrafu, jis kaip ir sutiko, tačiau pradėjus apklausą jis ją nutraukė ir ji nebuvo baigta“, – BNS sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

„Uždavus pirmus klausimus, jis pasakė, kad jis į tuos klausimus neatsakinės. Tai dar kartą įrodo, kad žmogus nenorėjo bendradarbiauti“, – teigė jis.

Tačiau policijos atstovas pabrėžė, jog tai nebuvo pagrindinė Kauno apskrities policijos viršininko atleidimo priežastis.

R. Matonis taip pat patvirtino, kad kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą, Specialiųjų tyrimų, Valstybės sienos apsaugos tarnybas, muitines, Valstybinę mokesčių inspekciją.

„Čia yra neteisybė. Buvo kreiptasi į visas jo išvardytas institucijas ir iš jų buvo gauta medžiaga irgi, kuria buvo remtasi“, – BNS sakė jis.

Vidinis patikrinimas dėl įtartinų D. Žukausko ryšių pradėtas gavus informacijos atliekant ikiteisminį tyrimą, kuriame Kauno policininkas Donatas Karalukas įtariamas paėmęs kyšių už daugiau nei 10 tūkst. eurų. Įtariama, kad jis galėjo dengti nelegalų verslą.

Departamentas taip pat tęsia tarnybinį patikrinimą dėl jo ir buvusio Kauno kriminalinės policijos vieno iš vadovų Giedriaus Sklado veiksmų Tenerifėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.