Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.26 08:58

Gaižauskas apie subliuškusią Bako idėją: užsižaidė valdžios galia

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Dainius Gaižauskas LRT RADIJUI teigia, kad pagrindo pradėti parlamentinį tyrimą dėl buvusio NSGK pirmininko Vytauto Bako turimos informacijos nebuvo, esą tai tėra jo subjektyvi nuomonė. „Sėdi, įsivaizduoja, kad jis teisiausias“, – sako D. Gaižauskas.

V. Bakas tikina dar 2019-ųjų pradžioje sužinojęs, kad vienoje iš nacionalinį saugumą užtikrinančių institucijų, nesant įstatyme numatytų pagrindų, t. y. be teismo sankcijos, renkama informacija apie asmenis, naudojantis institucijai suteiktomis galimybėmis ir daromas galbūt neteisėtas poveikis šalies vidaus politiniams procesams – rinkimams.

NSGK, išklausęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Generalinės prokuratūros vadovus, nusprendė nepritarti buvusio NSGK vadovo V. Bako idėjai pradėti parlamentinį tyrimą dėl galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir panaudojimo.

Dabartinis Seimo NSGK pirmininkas D. Gaižauskas pabrėžia, jog sužinojus, kaip V. Bakas tikrino paskelbtą informaciją ir kiek laiko visą tai truko, komitetas nepriėmė jokio sprendimo, nes buvo „akivaizdu, kad nėra, ką daryti, kad tai yra vieno žmogaus subjektyvus vertinimas“.

„Burbulas subliuško, nes nėra nei nusikaltimo požymių, nei suinteresuotumo, nei kad buvo vykdomas užsakymas, todėl komitetas nepriėmė jokio sprendimo“, – pažymi D. Gaižauskas.

Anot NSGK pirmininko, atskleisti viso pateiktos informacijos turinio neleidžia įstatymas, tačiau buvo paaiškinta, kiek laiko ir kokios priemonės buvo naudojamos.

„Detalizavo, papildomų klausimų gavo, ne vienas komitete, gal vieninteliam Bakui, kuris buvo gana tylus, nekilo abejonių, kad galėtume abejoti tiek STT, tiek Generaline prokuratūra. Vis dėlto buvo tikrinama gana ilgą laiką – dešimt mėnesių. [...] Jeigu mes pasitikime savo institucijomis – STT, Generaline prokuratūra –, kodėl mes turime abejoti?“, – klausia D. Gaižauskas.

NSGK pirmininkas sako negalintis atskleisti institucijos, apie kurią kalba V. Bakas, tačiau patikina, kad tai nėra nei STT, nei Generalinė prokuratūra.

„Tai, ką padarė Vytautas, gali trukdyti normalų darbą, gali kilti grėsmės tam tikriems asmenims todėl reikia labai atsargiai kalbėti“, – pabrėžia NSGK pirmininkas.

D. Gaižauskas sako, kad V. Bako minima institucija laikosi įstatymų ir tinkamai atlieka savo darbą.

„V. Bakas greičiausiai gavo informaciją iš kokio nors asmens ar asmenų, ją įvertino subjektyviai. Jis turbūt įsitikinęs, kad yra taip ir ne kitaip. Dar nežinia, kaip jis suprato“, – sako D. Gaižauskas.

LRT RADIJO pašnekovo teigimu, tai, jog V. Bakas nori išsaugoti šaltinius, suteikusius minėtą informaciją, jam panašiau į spekuliaciją.

„Jeigu tu norėjai išsaugoti savo šaltinį, turėjai pereiti procedūrinius sprendimus, bet jis to nedarė, iškart išėjo į viešumą ir prašo parlamentinio tyrimo. [...] Mano galva, žmogus užsižaidė kažkokia valdžios galia, nesuvokia, ką daro, metė šešėlį ant visų institucijų, kurios atsakingos už nacionalinį saugumą, sėdi, įsivaizduoja, kad jis teisiausias ir žala dėl to padaryta“, – kalba NSGK pirmininkas.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi