Lietuvoje

2020.02.25 21:36

Konstitucinis Teismas ėmė nagrinėti pirmąjį individualų skundą: galimi pokyčiai Baudžiamajame kodekse

Augustinas Šemelis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.25 21:36

Konstitucinis Teismas pradėjo nagrinėti pirmąjį individualų skundą. Apskųsta Baudžiamojo kodekso nuostata, pagal kurią už labai sunkius nusikaltimus teismai bausmės atidėti negali. Jei skundas būtų patenkintas ir išaiškinimas pareiškėjui būtų palankus, Seimas privalėtų keisti Baudžiamąjį kodeksą.

Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas pastaruoju metu darbo turi gerokai daugiau. Nuo rugsėjo į Konstitucinį Teismą dėl teisių ir laisvių pažeidimo gali kreiptis kiekvienas. Pateikta jau daugiau nei 140 skundų. Kreiptis galima kad ir be advokato.

Panorama. Narkevičiui patikinus, kad Klaipėdos uosto nuotekos – švaresnės nei vanduo, Mažeika siūlo jo paragauti (su vertimu į gestų k.)

Vis dėlto didžioji dalis skundų esą nesusipratimai: teismas imasi nagrinėti tik 4–5 procentus pareiškimų.

„Žmonės, reikia pripažinti, nepasiskaito, neįvertina savo galimybių ir dažnai parašo tokius skundus, kurie akivaizdžiai nepriimtini. Jie skundžiasi dėl teismų sprendimų, ar kartais ir ministrų įsakymų, o tai nei vienu, nei antru atveju tai nėra Konstitucinio Teismo kompetencija“, – teigia D. Žalimas.

Pradėtas nagrinėti pirmasis skundas, kurio pareiškėjas šiuo metu kalėjime. Jis nuteistas už disponavimą narkotikais ir kontrabandą. Jis pasiskundė, nes Lietuvoje už sunkius nusikaltimus negalima atidėti bausmės, taigi, esą, teismai netenka teisės spręsti individualiai.

Skundas priimtas nagrinėti, nes nuo teismo sprendimo nepraėjo keturi mėnesiai, visos kitos gynybos priemonės išnaudotos, o skundo objektas – ne pats teismo sprendimas, o Seimo priimtas teisės aktas – Baudžiamasis kodeksas.

„Kas svarbiausia – skundas pagrįstas teisiniais argumentais, pareiškėjas argumentų turi, ar jo argumentai pagrįsti, teismas ir išaiškins įvertinęs šią bylą“, – sako D. Žalimas.

Jei sprendimas ir išaiškinimas pareiškėjui bus palankūs, Seimas privalės keisti Baudžiamąjį kodeksą. Taip individualūs skundai gali keisti visą šalies teisinę sistemą. Nagrinėjimas negali užtrukti ilgiau nei 30 dienų.

„Mes turime dar vieną žmogaus teisių ir laisvių apsaugos priemonę: Lietuva buvo viena iš nedaugelio Europos Sąjungos valstybių, kur asmuo pats negalėjo kreiptis į Konstitucinį Teismą“, – teigia Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius.

Su tokia nuomone sutinka ir Seimo teisės ir teisėtvarkos komiteto narė Agnė Širinskienė: „Mes istoriškai jau Europoje buvome pradėję atrodyti keistai, nes net Ukraina, nauja demokratija, tokį institutą turi.“

Nagrinėjimo laukia dar trys Konstitucinio Teismo taip pat priimti individualūs skundai.

Populiariausi

Stasys Skauminas
18