Lietuvoje

2020.02.25 15:46

Užfiksuoti pirmieji bandymai į Lietuvą nelegaliai įvežti kaitinamojo tabako produktų

Sniegė Balčiūnaitė, BNS2020.02.25 15:46

Muitininkai per šių metų sausio ir vasario mėnesius nelegaliai gabenamų rūkalų sulaikė beveik tiek pat, kaip per pirmąjį 2019-ųjų pusmetį. Šiemet užfiksuoti ir pirmieji bandymai į Lietuvą nelegaliai įvežti kaitinamojo tabako produktų.

„Pagal sulaikymų kiekius per nepilnus du mėnesius, jie viršija pirmąjį ketvirtį 2019 metų ir pasiekė pusės 2019 metų rezultatus“, – Seimo Biudžeto ir finansų komitete (BFK) , aptariant valstybės institucijų veiksmus mažinant šešėlinę ekonomiką, sakė Muitinės kriminalinės tarnybos direktorius Mantas Kaušilas.

Pasak jo, kol kas daugiausia nelegaliai įvežama tradicinių rūkalų – cigarečių.

„Pagrinde vyrauja cigaretės, bet jau šiais metais užfiksuoti sulaikymai taip vadinamų hycų (kaitinamojo tabako produktas „Heets“ – BNS)“, – teigė M. Kaušilas.

Anot jo, didžiausia rizika yra Baltarusijos Gardino fabrikas, nes jame pagaminama produkcijos kelis kartus daugiau negu „gali suvartoti rinka“. M. Kaušilas taip pat sakė, kad cigaretės iš Baltarusijos nelegaliai keliauja nebūtinai iškart per sieną į Lietuvą, kartais jos užsuka į Latviją, Kaliningradą ir tada – į Lietuvą.

Jis pabrėžė, kad iš Kaliningrado kontrabandinės prekės neplūsta: „Matome minimaliai noro ir galimybių įvežti iš ten kontrabandą. Jeigu ji įvežama, vežama dažniausiai baltarusiška produkcija – ji įvairiausiais keliais pakliūna iki Kalingrado ir tada iš Kaliningrado – į Lietuvą“.

Muitinės kriminalinės tarnybos vadovas pabrėžė, kad nuo 2010 metų, kada nelegali rinka labiausiai klestėjo ir buvo pasiekusi 42 proc., keletą metų ji traukėsi. 2018 metais buvo pasiektas „dugnas“ – „16 su trupučiu procentų“.

Tačiau, anot jo, paskutinius pusantrų metų, nelegali rinka šiek tiek auga.

Tačiau parlamentarams nepavyko išsiaiškinti, kiek muitininkų sulaikytų rūkalų galėjo būti skirta Lietuvos rūkaliams, o kiek tranzitu išvežti į kitas valstybes.

„Iš tų sulaikytų kiekį arba iš tų, kurie galima tranzitu keliavo per Lietuvą, pakankamai sunku atsakyti, kokia dalis skirta Lietuvos rinkai. Anksčiau būdavo labai aiškiai buvo galima atskirtri pagal brendą, kurios cigaretės populiarios Lietuvoje, kurios – kitose šalyse, dabar baltarusiškas brendas tiek populiarus Lietuvoje, tiek Vakarų Europoje“, – aiškino M. Kaušilas.

Muitinė pernai sulaikė 172,705 mln. vienetų nelegaliai gabenamų tabako gaminių – 31 proc. daugiau nei 2018 metais. Policija nelegalių rūkalų konfiskavo 5 proc., pasieniečiai – 13 proc. daugiau. Iš viso 2019 metais sulaikyta 246,56 mln. vienetų tabako gaminių – 24 proc. daugiau negu užpernai

Naujausiais bendrovės „Nielsen“ atliekamais „tuščių pakelių“ tyrimo duomenimis šiuo metu nelegalios cigaretės sudaro 21,3 proc. rinkos.

Europos Komisijos užsakymu bendrovės „KPMG“ atliekamo Europos Sąjungos šalių nelegalių tabako rinkų tyrimo duomenimis (įvertinami ir keliautojų legaliai į šalį įvežami kiekiai bei kiti faktoriai), 2018 metais Lietuvos šešėlinė tabako gaminių rinka sudarė 17 procentų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.