Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.25 11:11

Bako idėja bliūkšta: NSGK nepritaria tyrimui dėl kišimosi į rinkimus

atnaujinta 11.49
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.02.25 11:11

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), išklausęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Generalinės prokuratūros vadovus, nusprendė nepritarti buvusio NSGK vadovo Vytauto Bako idėjai pradėti parlamentinį tyrimą dėl galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir panaudojimo.

Apie tai žurnalistams po uždaro NSGK posėdžio antradienį pranešė komiteto vadovas, „valstietis“ Dainius Gaižauskas.

„Be abejonės, informacijos turinio neatskleisiu, tačiau, atsižvelgdamas į tą informaciją, kurią mes gavome, galiu pasakyti, kad nei nusikaltimo, nei suinteresuotumo, nei užsakymo greičiausiai nebuvo“, – pažymėjo NSGK vadovas.

Anot jo, informacija, kuria remdamasis V. Bakas siūlė pradėti parlamentinį tyrimą, veikiausiai buvo klaidingai interpretuota arba įvertinta subjektyviai.

Užsiminė apie 2019 m. rinkimus

V. Bakas praėjusią savaitę kreipėsi į Seimo valdybą, siūlydamas inicijuoti parlamentinį tyrimą dėl „galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir panaudojimo“.

Buvęs NSGK pirmininkas tikina, kad 2019 metų pradžioje, jam vadovaujant Komitetui, buvo pranešta, jog esą vienoje iš nacionalinį saugumą užtikrinančių vykdomųjų institucijų, nesant įstatymais numatyto pagrindo, renkama informacija apie asmenis, naudojantis institucijai suteiktomis galimybėmis, ir daromas galimai neteisėtas poveikis šalies vidaus politiniams procesams.

Anot V. Bako, jis šią informaciją gavo, kai kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir STT dėl galimos nusikalstamos veikos, o šių metų sausį gavo atsakymus iš minėtų institucijų, kad ikiteisminis tyrimas nėra pradėtas.

NSGK nepritaria Bako idėjai dėl galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, šis sako tikintis tyrimo reikalingumu

NSGK pirmininkas D. Gaižauskas žurnalistams patvirtino, kad informaciją apie galimas nusikalstamas veikas tikrino STT ir Generalinė prokuratūra. Anot jo, informacija buvo patikrinta profesionaliai, įstatymų nustatyta tvarka.

„Galiu nuraminti, kad šitas skandalas, šitas burbulas subliuško. [...] Informacija buvo tikrinta 9 arba 10 mėnesių, tikrai kruopščiai, laikantis įstatyminių reikalavimų ir nekilo jokių abejonių, ta informacija buvo patikrinta profesionaliai“, – kalbėjo D. Gaižauskas.

NSGK pirmininkas teigė pasitikintis Lietuvos teisėsaugos institucijomis, tačiau užsiminė, kad reikėtų diskutuoti dėl ombudsmeno institucijos įkūrimo, kad politikai negalėtų klaidingai interpretuoti atliktų tyrimų.

D. Gaižauskas teigė negalintis atskleisti, kokią informaciją tyrė teisėsaugos institucijos, nes duomenys, anot jo, yra įslaptinti. NSGK vadovas taip pat neįvardijo, kokius veiksmus atliko teisėsaugos institucijos, analizavusios gautą informaciją. Jis tik užsiminė, kad visuomenė gali pati nuspėti, apie kokius rinkimus buvo kalbama, mat, teigiama, jog minimas laikotarpis nuo 2019 m. balandžio mėnesio pabaigos.

LRT.lt primena, kad minėtu laikotarpiu Lietuvoje vyko prezidento, Europos Parlamento rinkimai ir Seimo rinkimai vienmandatėse Žirmūnų, Gargždų ir Žiemgalos apygardose.

D. Gaižauskas, paklaustas, ar NSGK rekomenduos Seimo valdyba neinicijuoti parlamentinio tyrimo, patikino, kad komitetas tokią nuomonę pateiks, jei reikės. Politikas dar kartą patikino, kad NSGK parlamentinio tyrimo savo ruožtu neinicijuos.

Pats V. Bakas po uždaro NSGK posėdžio nuo platesnių komentarų susilaikė. Jis pažymėjo ir toliau tikintis, kad parlamentinis tyrimas yra reikalingas. Buvęs NSGK vadovas vylėsi, kad Seimo valdyba palaikys jo idėją.

„Mano įspūdžiai tokie, kad laukiu Seimo Valdybos sprendimo dėl tos informacijos, kurią pateikiau. [...] Esu tos pačios nuomonės, kurios laikiausi iki šiol. Manau, Seimo Valdyba turi priimti sprendimą, kad mes apsaugotume teisę į privatumą, asmens duomenų apsaugą“, – sakė V. Bakas.

E. Pašilis: mūsų institucija visuomet atlieka veiksmus pagal kompetenciją

Uždarame NSGK posėdyje dalyvavęs STT direktorius Žydrūnas Bartkus žurnalistams sakė pateikęs komiteto nariams reikalingą informaciją, tačiau pabrėžė, kad jos komentuoti negali.

„Šiuo momentu bet koks mano komentaras būtų neprofesionalu“, – teigė STT vadovas.

Ž. Bartkus neatsakė į klausimą, ar, jo manymu, Seime turėtų būti atliktas parlamentinis tyrimas, kurį siūlo V. Bakas. Jis taip pat neatskleidė, kokius sprendimus dėl tirtos informacijos priėmė pati STT.

NSGK posėdyje informaciją komitetui pateikęs generalinis prokuroras Evaldas Pašilis taip pat susilaikė nuo platesnių komentarų.

„Norėčiau susilaikyti nuo vertinimų“, – į klausimus, ar teisėsaugai perduota informacija sukėlė abejonių, atsakinėjo E. Pašilis.

„Mūsų institucija visuomet atlieka veiksmus pagal kompetenciją“, – pridūrė generalinis prokuroras.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi