Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.25 11:33

Garsiosios medžioklės vadovas: stumbrę tikrai nušovė Slapšinskas

atnaujinta 12.55

Sausio pradžioje stumbrės žūtimi pasibaigusios politikų ir verslininkų medžioklės vadovas sako, kad gyvūną tikrai nušovė Utenos rajono politikas, narystę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje sustabdęs Jonas Slapšinskas. Medžioklės vadovas Jonas Leika dalyvavo šiam klausimui aptarti skirtame neeiliniame Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje. Jo metu paaiškėjo, kad po incidento policija nepatikrino J. Slapšinsko blaivumo, o niekas kitas neturėjo teisės to daryti.

„Tikrai nušovė stumbrę ne kažkoks žmogus iš kitur atklydęs, o šitas žmogus – Jonas Slapšinskas. Iš bokštelių stovėjo flangas, ir taip, (J. Slapšinskas – LRT.lt) flange buvo pirmas žmogus, netoli linijos.

Negalėjo niekas niekur ten būti. Jis atėjęs iš karto prisipažino“, – sakė garsiosios medžioklės vadovas.

Taip jis kalbėjo konservatoriaus Pauliaus Saudargo paprašyti patvirtinti arba paneigti viešus įtarinėjimus, kad J. Slapšinskas galėjo prisiimti kaltę už kitą Panevėžio rajone vykusios medžioklės dalyvį.

„Čia mes turime du visiškai skirtingus scenarijus šio detektyvo: jeigu šovė tas medžiotojas, kaip teigiama, gerbiamas Slapšinskas, <...> čia yra visiškai kita klausimo dinamika – ką mes su tuo darome, kodėl taip atsitiko, ar jis nepatyręs medžiotojas, ar tas stumbras buvo tiek panašus į šerną? Tada mes komitete turėtume galvoti apie tai, kaip prevenciškai taisyti medžioklės sistemą, kad saugomi žvėrys nepatektų po medžiotojų kulkom.

Kitas (scenarijus – LRT.lt) yra detektyvas – <...> žiniasklaidoje pasirodė informacijos, kad būktai šovė ne tas medžiotojas. Tada tai jau yra slėpimas fakto, jau kriminalas tam tikras ir mes visiškai apie kitus klausimus turime kalbėti“, – kalbėjo politikas.

Medžioklės vadovas J. Leika tvirtino nemanantis, jog J. Slapšinskas į stumbrę šovė specialiai.

„Žmogui gal taip pasidarė, pasidarė ne tai, kad bloga, bet taip jau būna. Susišvietė. Kadangi miškas, eglutės... Aš nežinau“, – sakė girininkas.

Praėjus maždaug mėnesiui po šios medžioklės paaiškėjo, kad minėta stumbrė turėjo jauniklį, jis nugaišo vasario viduryje. Stumbras yra įtrauktas į Lietuvos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą kaip saugomas žinduolis.

Dėl to bauda J. Slapšinskui išaugo iki daugiau nei 36 tūkst. eurų.

Klausimas dėl blaivumo

J. Leika sakė, kad J. Slapšinskui nušovus stumbrę medžioklė buvo tęsiama, į įvykio vietą aplinkosaugininkai įvyko po maždaug valandos ir išsivežė politiką pasitikrinti blaivumo ir paimti jo ginklo.

Panevėžio policijos laikinasis vadovas Renaldas Žekonis teigė, kad tik pareigūnai turėjo teisę patikrinti J. Slapšinsko blaivumą, tačiau tam kviesti nebuvo.

„Jie (aplinkosaugininkai – LRT.lt) turėjo teisę mus pasikviesti patikrinti girtumą, bet į tą įvykį pareigūnai nebuvo pakviesti“, – sakė policijos pareigūnas.

Seimo komiteto posėdyje Aplinkos apsaugos departamento atstovai teigė, kad tikrinti medžioklės dalyvių blaivumo įvykus pažeidimui nebūtina. Anot jų, tai reikia padaryti tik kilus įtarimui, jog asmuo yra neblaivus.

Aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojas Vaidas Gricius komiteto posėdyje teigė, kad atlieka vidinį tyrimą dėl aplinkosaugininkų darbą incidento metu ir rengiasi pateikti medžiagą teisėsaugai.

„Mes matome, kad tas (pažeidimo – LRT.lt) patikrinimas buvo atliktas skubotai, žala paskaičiuota neišsiaiškinus visų aplinkybių, nebuvo apklausti visi medžioklės dalyviai“, – sakė V. Gricius.

J. Leika neigė medžioklėje dalyvavusio „Biovela Group“ bendraturčio Virginijaus Kantausko teiginį, kad prieš instruktažą visi medžiotojai buvo įspėti, jog teritorijoje yra ir stumbrė su stumbriuku.

Medžioklės vadovas tvirtino, kad dalyviai buvo įspėti, jog apskritai valstybės nuomojamame profesionaliosios medžioklės plote Panevėžio rajone užklysta stumbrų būriai.

„Man net varovai skambino, sakė, kad gaunasi insinuacijos visokios, neva varovai pasakė ryte, kad planuojama sumedžioti stumbrę“, – kalbėjo medžioklės vadovas.

Ar valstybė turi nuomoti medžioklės plotus?

Seimo narys Linas Balsys klausė, ar prasminga valstybei užsiimti medžioklės plotų nuoma turint omenyje, jog tai yra nuostolinga veikla. Valstybinių miškų urėdija iš viso nuomoja 21 vadinamąjį profesionaliosios medžioklės plotą visoje Lietuvoje.

Urėdijos vadovas Valdas Kaubrė tvirtino, kad pernykščiais duomenimis, medžioklės organizavimo veiklos pelningumas siekia 11 procentų.

„Kalbos apie nuostolingą veiklą ir jos dotavimą yra visiškai nepagrįstos“, – teigė jis ir pridūrė, kad pernai rugpjūtį įkainiai už medžioklės organizavimą buvo dar padidinti, o miškus valdančios valstybės įmonės tokia veikla užsiima ir užsienyje.

Konservatorė Aistė Gedvilienė klausė apie, anot jos, mažus sumedžiotos mėsos įkainius. Pavyzdžiui, kilogramas briedienos, elnienos ar danilienos yra įvertinti 1,94 euro, stirniena – 2,54 euro, o kilogramas šernienos kainuoja 1,57 euro.

„Turguje mes už tokią kainą niekaip nenusipirktume nei stirnienos, nei elnienos, nei šernienos“, – kalbėjo parlamentarė.

V. Kaubrė tikino, kad visi įkainiai nustatomi remiantis kaimyninių šalių rinkų patirtimi.

„Kadangi urėdija nėra turgus ir neturi galimybės išmėsinėti mėsos, tai parduoda visą sumedžiotą mėsą su kailiu. <...> Čia nėra galimybės nusipirkti kilogramo, 200 gramų ar tiek, kiek jūs pageidaujate prekybos vietose“, – sakė Valstybinių miškų urėdijos atstovas.

Minėta stumbrė sausio pradžioje buvo nušauta Krekenavos–Naujamiesčio profesionaliosios medžioklės plote.

Naujienų agentūra BNS praėjusią savaitę paskelbė, kad stumbrės nušovimu pasibaigusioje medžioklėje dalyvavo įtakingi politikos ir verslo atstovai, tokie kaip Seimo narys „socialdarbietis“ Rimantas Sinkevičius, buvęs europarlamentaras socialdemokratas Zigmantas Balčytis, buvęs Seimo narys, kooperatyvo „Agroaves group“ vadovas Jonas Jagminas, įmonės „Grigeo“ didžiausias akcininkas Gintautas Pangonis, „Biovelos“ bendraturtis Virginijus Kantauskas, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas“ įkūrėjas Rolandas Valiūnas, kelių tiesimo įmonės „Fegda“ vienas akcininkų Arvydas Gribulis ir kiti.

Kilus ažiotažui dėl šios medžioklės, aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pažadėjo, kad nuo šių metų spalio medžioklės lapai galės būti viešinami, jų dalyviai turės pateikti dėl to sutikimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi