Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.24 20:19

Po audringo savaitgalio – istorinis radinys: bangos atidengė beveik prieš 100-metį nuskendusį krovinį

Po savaitgalį pajūryje siautusios audros Smiltynėje bangos atidengė istoriją. Tai – beveik prieš 100 metų nuskendusio laivo krovinys.

Statinės formos tvarkingai gulintys cemento gabalai po audros pasimatė Kopgalyje.

„Tokio atitikmens aš kaip ir nežinau, kad būtų statinės cemento formos išplautos kaip krovinys, kaip ir tokio regione išvis nežinom, tam tikra prasme yra unikalus eksponatas“, – LRT TELEVIZIJAI sako Jūrų muziejaus Laivybos istorijos skyriaus vedėjas dr. Edvinas Ubis.

1924 metų kovą ties Klaipėda nuskendo laivas, plukdęs cementą.

„Vokiečių burinis motorlaivis „Grisslan“ vardu plaukė su 340 tonų cemento kroviniu iš Gotlando, tas cementas buvo visas supakuotas į medines statines. Įplaukiant į mūsų vartus, deja, buvo nepataikyta“, – teigia Lietuvos jūrų muziejaus istorikas Dainius Elertas.

Tuometei uosto valdybai nuskendęs laivas buvo didelis galvos skausmas, nes trukdė laivybai. Didžiąją dalį laivo liekanų ir cemento pavyko iškelti, svarstyta, kur jį panaudoti.

„Buvo panaudotas įvairiems uosto įrenginiams stiprinti, taip pat ir viena dalis statinaičių arba luitų, primenančių statinaites, buvo panaudota būtent sutvirtinant kopgalį“, – supažindina Lietuvos jūrų muziejaus istorikas.

Šios statinaitės buvo pasirodžiusios po Anatolijaus uragano, kai bangos irgi atidengė istoriją. Paskui vėl buvo užklotos smėliu. Dvi statinaitės paimtos ir eksponuojamos Jūrų muziejuje.

Neabejojama, kad per keletą dienų radiniai vėl bus užnešti smėliu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi