Lietuvoje

2020.02.24 18:07

Italijoje gyvenančios lietuvės: atrodo, kad virusas plinta nekontroliuojamai, o žmones apėmė baimė

Aida Murauskaitė, LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba, LRT RADIJAS2020.02.24 18:07

„Šiuo metu situacija atrodo gana dramatiškai, nes buvo vos keletas atvejų, o dabar – per 200. Atrodo, kad virusas plinta nekontroliuojamai, nes paliečia vis daugiau Italijos regionų“, – LRT pasakoja Italijoje, netoli Florencijos, gyvenanti lietuvė Neringa Budrytė.

Jos teigimu, situacija kelia nerimą, nes koronavirusas plinta į daugiau regionų. Anot jos, jeigu iki šiol buvo kalbama tik apie šiaurinius Italijos regionus, tai šiuo metu pasirodė informacija, kad ir centriniame Italijos regione užfiksuojami užsikrėtę asmenys.

„Darosi neramu, panika yra didžiulė. Nors žmonių su kaukėmis, bent jau mūsų mieste, dar nematyti, bet manau, kad žmonės ruošiasi tikrai blogiausiam scenarijui“, – LRT TELEVIZIJAI sako N. Budrytė.

Italijoje gyvenanti lietuvė: žmonės šluoja viską parduotuvėse bijodami viruso

Kaip teigia N. Budrytė, šiuo metu Italijoje vis dar intensyviai ieškoma pirmojo paciento, kitaip vadinamo pacientu 0.

„Situacija atrodo nevaldoma ir tai labiausiai baugina žmones, nes plinta tokiu greičiu ir po visus regionus. Nors Vyriausybė ir ėmėsi griežtų priemonių, jai sunkiai sekasi suvaldyti viruso plitimą. Mes patys visą savaitgalį ieškojome medicininių kaukių, bet internete, vaistinėje jų tiesiog nėra. Internete galima rasti po kelis šimtus eurų ir atsisiųsti iš Kinijos, kas turbūt nėra pats geriausias sprendimas“, – pasakojo lietuvė.

BBC korespondentas Romoje Markas Lowenas tviteryje pasidalino nuotrauka ir prierašu, kuriame teigia, kad priartėjęs prie koronaviruso epicentro zonos sulaukė pareigūnų perspėjimų – kirtęs liniją žurnalistas bus izoliuotas ir kurį laiką negalės išvykti. Taip pat vienas iš gyventojų jam papasakojo, kad 16 tūkst. gyventojų mieste veikia vos viena daržovių ir vaisių parduotuvė.

Pataria nekeliauti į Italiją

„Aš visiems savo draugams rašau: nevažiuokite, neskriskite, kam to reikia! Kam rizikuoti?“ – portalui LRT.lt sakė Italijoje gyvenanti Rima Ditkevičiūtė.

Ligūrijos regionas, kuriame ji su šeima įsikūrusi, nuo raudonųjų zonų (taip vadinami infekcijos židiniai) nutolęs apie 200 kilometrų.

„Pas mus uždarė mokyklas, teatrus, muziejus. Kai atėjo toks mero nurodymas, išmušė vidinis šaltis“, – patyrimu dalijosi R. Ditkevičiūtė.

Lietuvė pasakojo, kad išplatintuose pranešimuose rekomenduojama neiti į žmonių susibūrimo vietas.

„Visus labai gąsdina tai, kad sparčiai didėja užsikrėtusiųjų skaičius. Atšaukiamos futbolo rungtynės, neleidžiama žmonių kviesti į televizijos laidų filmavimus“, – pasakojo moteris.

Jos gyvenamame regione dar veikia barai. Nestinga ir maisto produktų parduotuvėse. Tačiau, kaip pasakojo R. Ditkevičiūtė, maisto prekių parduotuvių lentynos buvo iššluotos Lombardijos regione.

R. Ditkevičiūtė, pažiūrėjusi televizijos žinias, planuoja važiuoti prisipirkti maisto produktų.

„Bet maistas – ne problema. Problema, kad užsikrėtusieji turėjo daug kontaktų su kitais žmonėmis. Mano kolegė prieš porą savaičių buvo karnavale. Žinoma, dabar visiems nejauku, bet tikimės, kad viskas bus gerai“, – sakė Rima.

Ji pasakojo, kad Lombardijos miesteliuose – ekstremali padėtis, mat į juos žmonės negali įvažiuoti, negali ir išvažiuoti.

Į Lietuvą neplanuoja parvykti

„Klausiau vyro ir ar darbe turime kaukių, sakė, kad turime, jei darbuotojai dar nepavogė“, – mėgino juokauti R. Ditkevičiūtė.

Jiedu su vyru turi perdirbimo įmonę ir joje darbuotojai kartais naudoja kaukes.

„Draugė sakė, kad sėstume į mašiną ir važiuotume į Lietuvą, bet tai atrodo absurdiška. Išvis nesitiki, kad visa tai čia vyksta.

Tikrai niekur nevažiuosiu, tikiu, viskas kažkaip bus išspręsta. Be to, kas gali būti garantuotas, kad Lietuvoje nebus viruso atvejų? Ir šiaip jau susitaikėme, kad jei ir užsikrėsime, kaip nors nugalėsime tą virusą. Regione, kur aš gyvenu, iki panikos dar tikrai toli“, – pabrėžė R.Ditkevičiūtė.

Tačiau ji neslėpė skaitydama draugų žinutes jaučianti daug nerimo: „Baimė, manau, yra kiekvieno čia gyvenančio širdyje“.

Pataria kritiškai vertinti viešą informaciją

Italijoje, Veneto regione, gyvenanti Ramunė Kupšytė LRT RADIJUI sako pritarianti priemonėms, kurių imasi institucijos, tačiau skatina kiek kritiškiau vertinti skleidžiamą informaciją.

„Tai yra vienas iš atvejų, kai daugelis tampa „ekspertais“ ir „virusinių ligų žinovais“. Manau, kad reikėtų būti atsakingesniam, skleidžiant informaciją“, – sako R. Kupšytė.

Anot jos, institucijos turėtų ne tik imtis saugumo priemonių, bet ir nuraminti žmones.

„Mirčių padaugėjo, bet man trūksta kritinio požiūrio. [...] Visi žmonės, kurie mirė, buvo vyresni nei 80 metų ir didžioji dalis jau sirgo onkologinėmis ligomis. Nuo gripo Italijoje kasmet miršta 300–400 žmonių. Nesakau, kad nereikia imtis priemonių, bet reikia kritiškiau vertinti situaciją ir nekelti tiek panikos, o ramiai laikytis nurodymų“, – pabrėžia LRT RADIJO pašnekovė.

Siūlo įvesti ekstremalią padėtį

LRT.lt pranešė, kad dėl Šiaurės Italijoje sparčiai plintančio koronaviruso sušaukta Valstybės ekstremalių situacijų komisija dėl kitų galimų prevencijos priemonių taikymo saugantis koronaviruso atvejų šalyje.

Vienas iš siūlymų – įvesti Lietuvoje ekstremalią situaciją. Dėl to artimiausiu metu bus kreipiamasi į Vyriausybę, pranešė Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

Pirmadienį ryte posėdžiavo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) ekstremalių situacijų centras. Posėdžio metu nutarta išplėsti prevencines priemones, taikomas saugantis nuo koronaviruso COVID-19.

Populiariausi

Tragiškas gairas Anykščių rajone
9

Lietuvoje

2021.04.14 07:34

Skaudi nelaimė Anykščių rajone: per gaisrą žuvo keturi žmonės, trys iš jų – vaikai

Nausėda reiškia užuojautą; atnaujinta 09.22
9
Tragiškas gaisras Anykščių rajone
5

Lietuvoje

2021.04.14 10:38

Anykščių meras apie keturias gyvybes nusinešusį gaisrą: pirmasis sureagavo 17-metis sūnus, jis bandė gelbėti vaikus

netrukus šeimai bus suteiktas kitas socialinis būstas; atnaujinta 13.05
5
Karantinas Vilniuje

Lietuvoje

2021.04.14 12:57

Karantiną Vyriausybei siūloma pratęsti iki vasaros pradžios

daugiau laisvės – persirgusiems ir pasiskiepijusiems nuo COVID-19; atnaujinta 14.59