Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.24 15:37

Piktnaudžiavimą tiriantys Kalėjimų departamento kriminalistai krėtė profesinę sąjungą

atnaujinta 17.23

Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos valdybos pareigūnai dėl galimo piktnaudžiavimo ir dokumento klastojimo pirmadienį atliko kratas Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos skyriuje.

„Informacijos patikrinimui ikiteisminio tyrimo veiksmų metu paimti Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos skyriaus dokumentai, galintys turėti reikšmės tyrimui“, – pranešė departamentas.

Anksčiau apie šią kratą pranešė pati profesinė sąjunga, ji šiuos veiksmus sieja su kritika Kalėjimų departamento Kriminalinei žvalgybai.

„Daugiau nei keistai atrodo, kai Kalėjimų departamento Kriminalinė žvalgyba piktnaudžiavimu kaltina net ir bausmių vykdymo sistemoje nedirbančiuosius. Akivaizdu, kad profsąjungos užmynė ant šios institucijos nuospaudos. Tačiau primename, kad profsąjungų veiklą reglamentuoja ir gina įstatymai, todėl toks galios demonstravimas netoleruotinas ir absurdiškas“, – pranešime cituojamas Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Vitalijus Jagminas.

Tiek Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga, tiek Lietuvos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinė sąjunga teigia ne kartą sulaukusios užuominų, kad nederėtų viešai kelti problemų, kylančių bausmių vykdymo sistemoje.

Jų žiniomis, ikiteisminis tyrimas dėl profesinės sąjungos veiklos pradėtas vasario 13 dieną.

Profsąjungų atstovai teigia, kad krata nebuvo sankcionuota teismo ir tai kelia labai daug klausimų dėl jos būtinybės ir skubos, „sudaro nuomonę, kad taip galimai siekiama išbalansuoti profsąjungų veiklą“.

Ikiteisminiam tyrimui vadovaujantis Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Giedrius Tarasevičius BNS iš pradžių nesutiko komentuoti šių teiginių, bet vėliau, susipažinęs su profesinės sąjungos paskelbta informacija, patikslino, kad kratos atliktos po to, kai profesinė sąjunga dokumentus atsisakė pateikti gražiuoju.

„Mes, elgdamiesi civilizuotai, paprašėme pateikti tyrimui reikšmės galinčius turėti dokumentus pagal reikalavimą, tačiau geranoriškai pateikti dokumentus atsisakė ir patys iškėlė sąlygą: jei norite, darykite kratą. Esant tokioms aplinkybėms, buvo surašytas tyrėjo nutarimas daryti kratą neatidėliotinai“, – BNS sakė jis.

Baudžiamojo proceso kodeksas numato, kad krata gali būti daroma motyvuota ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartimi.

Jeigu krata daroma neatidėliotinai, vėliau yra kreipiamasi į teismą ir jis vertina, ar situacija atitiko reikalingas sąlygas ir ar sankcionavimui yra pagrindas.

Prokuroro teigimu, dėl šio atvejo teismas dar nepasisakė: tam numatomas trijų dienų terminas.

Jeigu teismas nuspręstų kratos nesankcionuoti, jos metu surinkti duomenys negalėtų būti laikomi įrodymais.

Įtarimai šiame ikiteisminiame tyrime kol kas niekam nepareikšti.

„Priešingai, nei teigiama, bent jau iš mano pusės nėra duomenų, kad čia kažkas su kažkuo stengiasi susidoroti. Reikia patikrinti pradinius duomenis, dėl ko ir pradėtas ikiteisminis tyrimas, tai, kaip minėjau, eita pačiomis švelniausiomis priemonėmis ir įtariamųjų šiai dienai nėra“, – sakė G. Tarasevičius.

Kalėjimų departamento vadovybė savo ruožtu akcentuoja, kad ši situacija nekeičia konstruktyvaus bendradarbiavimo su profesinėmis sąjungomis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi