Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.24 15:39

Komisija dėl koronaviruso siūlo Lietuvoje skelbti ekstremalią situaciją valstybės lygiu

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.02.24 15:39

Šiaurės Italijoje sparčiai plintant koronavirusui, pirmadienį sušaukta Valstybės ekstremalių situacijų komisija dėl kitų galimų prevencijos priemonių taikymo saugantis susirgimo atvejų Lietuvoje. Nuspręsta artimiausiu metu kreiptis į Vyriausybę dėl ekstremalios situacijos šalies mastu paskelbimo, pranešė vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

„Įvertinus koronaviruso plitimą Europoje, Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija prevencijos tikslams, noriu pabrėžti, kad prevencijos tikslams, efektyvesniam situacijos valdymui, siūlo Vyriausybei skelbti valstybės lygio ekstremalią situaciją. Galutinius sprendimus priims Vyriausybė“, – žurnalistams sakė R. Tamašunienė. Kada Vyriausybė priims sprendimą dėl ekstremalios situacijos Lietuvoje įvedimo, vidaus reikalų ministrė nepatikslino.

Valstybės ekstremalių situacijų komisijoje posėdžiavęs Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis pridūrė, kad koronaviruso protrūkis Italijos šiaurėje kelia didelį nerimą. Šiame regione atostogauja daug lietuvių su šeimomis, todėl buvo teiktas prašymas labiau sustiprinti prevencines priemones, pavyzdžiui, skelbti ekstremalią padėtį anksčiau, kad į viruso plitimą būtų reaguojama operatyviau.

Ekstremali situacija, anot viceministro, reikštų tai, kad būtų galima naudotis tam tikromis priemonėmis iš valstybės rezervo, būtų galima pildyti rezerve esančių atsargų skaičių ne viešųjų pirkimų būdu, ko dabar daryti negalima.

Po Vyriausybės sprendimo skelbti ekstremalią situaciją ar ne, paaiškės ir penktadienį numatytų Eurolygos krepšinio rungtynių tarp Milano „AX Armani Exchange“ bei Kauno „Žalgirio“ komandų Kauno „Žalgirio“ arenoje likimas. Pastarosios gali būti atšaukiamos.

A. Šešelgis sako nenorįs spekuliuoti, koks sprendimas bus priimtas. Kokį sprendimą priimti – konsultuojamasi ne tik su visuomenės sveikatos specialistais, bet ir su renginio organizatoriais.

LRT.lt pirmena, kad pirmadienį ryte posėdžiavo Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Ekstremalių sveikatai situacijų centras. Posėdžio metu nutarta išplėsti prevencines priemones, taikomas saugantis nuo koronaviruso COVID-19.

Spaudos konferencijos vaizdo įrašas

Komisija dėl koronaviruso siūlo Lietuvoje skelbti ekstremalią situaciją valstybės lygiu

Sugriežtinta atvykstančiųjų iš Italijos patikra

Nuo vasario 24 dienos prevencinės priemonės taikomos ne tik iš Kinijos, bet ir iš šiaurinės Italijos atvykstantiems žmonėms. Matuojama jų kūno temperatūra, renkami asmens duomenys, kad būtų galima su atvykusiais susisiekti ir dvi savaites sekti jų sveikatos būklę.

Vilniaus oro uoste keleiviams iš Šiaurės Italijos buvo skirtas B sektorius atvykimo terminale. Tik šioje zonoje vyksta skrydžių pasitikimas iš Italijos ir konsultuojami visi be išimties keleiviai. Šiuo metu minėti keleiviai į B sektorių patenka iš lauko ir neina likusia terminalo dalimi. Į šią zoną siunčiami tiek keleiviai, tiek jų bagažas. Teigiama, kad tokiu būdu keleivių srautas iš padidėjusios rizikos teritorijų maksimaliai atribojamas nuo kitų keleivių srauto.

Tokios priemonės bus taikomos visą laikotarpį, kurį jų imtis rekomenduos sveikatos specialistai.

Keleivių iš Šiaurės Italijos papildoma patikra gali trukti apie 10–15 minučių, todėl į tai atsižvelgti turėtų ir šiuos keleivius pasitinkantys žmonės atvykimo terminale. Kauno ir Palangos oro uostuose, remiantis specialistų rekomendacijomis, nuo pirmadienio taip pat bus imtasi papildomų priemonių keleivių srautams iš Italijos atskirti.

Atvykę ne oro keliu asmenys pasienio punktuose nebus tikrinami dėl Šengeno erdvei netaikomų apribojimų. Siekiant suvaldyti viruso plitimą antžeminiais keliais buvo kreiptasi į mobiliojo ryšio operatorius, kad šie Šiaurės Italijoje viešinčius Lietuvos piliečius informuotų trumpąja žinute, kokių prevencijos priemonių reikėtų laikytis, kur kreiptis kilus įtarimui dėl užsikrėtimo koronavirusu.

Atvykusiems tiek iš Kinijos, tiek iš Šiaurės Italijos rekomenduojama dvi savaites vengti socialinių kontaktų, likti namuose, dirbti nuotoliniu būdu. Jei darbdavys tokios galimybės nesudaro, siūloma kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą dėl nedarbingumo įgijimo.

Jei nėra galimybės saugiai apsistoti namuose dėl ten gyvenančių šeimos narių, kuriems kyla rizika užsikrėsti, dėl laikino apgyvendinimo siūloma kreiptis į savivaldybes.

Taip pat planuojama panaudoti mobilų termovizorių oro uostų teritorijoje, kad būtų matuojama atvykstančių asmenų temperatūra. Termovizoriumi keleivių temperatūra bus matuojama pačiame lėktuve.

Užsienio reikalų ministerija vykstantiesiems į Italiją rekomenduoja imtis atsargos priemonių, nepataria vykti į 12 savivaldybių šiaurės Italijoje. Lombardijoje patariama nevykti į Codogno, Castiglione d'Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano savivaldybes, Veneto regione – į Vo’ Euganeo, Mira.

Primenama, kad atvykusieji iš Kinijos, Šiaurės Italijos ar turėję kontaktą su COVID-19 užsikrėtusiu žmogumi asmenys, po to pajutę gripo simptomus, nedelsiant turi kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112. Kiti, nesilankę Italijoje, Kinijoje ar nebendravę su Azijos tautybės asmenimis, pajutę peršalimo simptomus turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Lietuvos naujienų agentūros BNS ir ELTA anksčiau pranešė, kad Italijoje koronavirusas diagnozuotas 152 pacientams. Šiaurės Italijoje mirė penki COVID-19 virusu užsikrėtę žmonės. Tai yra jau ketvirta auka šiauriniame Lombardijos regione, dar vienas žmogus mirė Veneto regione. Karantinas šiuo metu taikomas 11 Italijos miestelių: 10 Lombardijoje ir viename kaimyniniame Veneto regione. Maždaug 50 tūkst. jų gyventojų draudžiama išvykti.

Italijos pareigūnai sekmadienį pranešė, kad nutraukiami žymiojo Venecijos karnavalo renginiai, siekiant sustabdyti naujojo koronaviruso plitimą. Taip pat uždaryti keliolika turistų pamėgtų šiaurinių Italijos miestelių, duris užvėrė Milano katedra ir Venecijos bazilika.

Italija sausio pabaigoje pirmoji iš Europos valstybių paskelbė nepaprastąją padėtį dėl COVID-19, paaiškindama, jog taip siekia paspartinti pasiruošimus užkirsti kelią pavojingo naujo koronaviruso protrūkiui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi