Lietuvoje

2015.09.22 20:08

Parlamentarus tenkina kandidatės į generalines prokurores kompetencija

BNS2015.09.22 20:08

Seimo narius tenkina kandidatės į generalines prokurores Editos Dambrauskienės profesinė kompetencija, tačiau jiems abejonių kyla, ar jai užteks charakterio tvirtumo atsispirti politikų įtakai, suvienyti susiskaldžiusią prokurorų bendruomenę.

„Atsakymai į klausimus, sakyčiau, dalykiški. Man atrodo, kad tiesiog klausimas yra dabar dėl jos, kaip vadovės, savybių“, – BNS sakė opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.

„Akivaizdu, kad norint iš tikrųjų pasiekti, jog Generalinė prokuratūra ir bendra prokuratūros sistema būtų suvienyta, kad būtų susodintos prie vieno stalo atskiros dalys tos organizacijos, tam reikia aiškios lyderystės, reikia stuburo tvirtumo ir gebėjimo rasti kompromisinius sprendimus“, – tvirtino jis.

Pasak E. Masiulio, nuomonę dėl to liberalai tikisi susidaryti per frakcijos narių susitikimą su kandidate.

Valdančiajai koalicijai priklausančios „tvarkiečių“ frakcijos seniūnas Petras Gražulis sakė turįs abejonių, ar kandidatė sugebės atsispirti politikų įtakai.

„Dabar visi žmonės labai gražiai moka kalbėti, labai gražiai kalbėjo ir buvęs generalinis prokuroras, ir ankstesni, bet darbai šiek tiek buvo kitokie. Kas yra svarbiausia? Svarbiausia, kad būtų nepriklausomas, laikytųsi tik įstatymų. Manau, kad šiandien tokių politinių bylų yra, frakcijoje paklausime, ką ji mano. Man tokia mintis peršasi, kad prezidentė ieško tokio kandidato, kuris būtų paklusnus jai, bet ne įstatymui, – teigė P. Gražulis. – (...) atrodo gana kompetentingas žmogus, bet čia priklauso nuo valios, tvirtumo, ar nepasiduos tai telefoninei teisei.“

Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas tvirtino, kad E. Dambrauskienė jam paliko geresnį įspūdį nei anksčiau prezidentės teiktas ir Seimo atmestas kandidatas Kauno apygardos teismo pirmininkas Nerijus Meilutis.

„Anas viską žinojo ir labai daug keikė buvusią valdžią, liaudiškai šnekant. Lyg prieš tai niekas nedirbo, ir ateina mesijas, kuris kažką padarys. Manau, kad kiekviena institucija dirba geriau ar blogiau, bet ką nors padaro. Negalima pasakyti, kad viską, ką daro, yra blogai. Šiuo atveju (kandidatė) realiai žiūri į gyvenimą ir realiai kalba apie problemas ir sprendimo kelius“, – svarstė socialdemokratas.

Parlamento pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė vylėsi, kad Seimas pritars E. Dambrauskienės kandidatūrai į Generalinės prokuratūros vadoves.

„Aš tikiuosi, kad niekas nepakiš kojos, ir kompetentinga kandidatė bus patvirtinta Seime. Frakcijos paprastai nuomonę susidaro po susitikimų frakcijose. Tai natūralu, nes tuomet galima pasikalbėti daugiau, išsamiau, ir pati kandidatė turi laiko daugiau pristatyti savo matymą ir programą, tiek Seimo nariai gali daugiau ir artimiau, betarpiškai pabendrauti“, – antradienį Seime žurnalistams sakė L. Graužinienė.

Opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius įvertino, kad E. Dambrauskienei kvalifikacijos užtenka, o tai, kad ji nėra žinoma platesnei visuomenės daliai, yra pliusas, o ne minusas.

„Vieni galvoja, kad tai trūkumas, aš galvoju, kad pliusas, nes iš tikrųjų prokuratūros sistemai reikia gana rimtų permainų, ir tai gali padaryti žmogus, kuris nėra tiesiogiai susijęs su pačia sistema. Todėl prezidentės pasirinkimas šioje vietoje ieškoti kandidato ar kandidatės ne iš pačios sistemos, mano manymu, tikrai yra racionalus“, – sakė A. Kubilius.

Antradienį Seimui pristatyta prezidentės Dalios Grybauskaitės siūloma kandidatė į generalines prokurores, Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkė 46 metų E. Dambrauskienė.

E. Dambrauskienė teisės magistro laipsnį yra įgijusi Vilniaus universiteto Teisės fakultete, ji yra dirbusi ikiteisminio tyrimo pareigūne, Šiaulių miesto apylinkės prokuratūros prokurore, advokate. 2008 metais E. Dambrauskienė  buvo paskirta Šiaulių miesto apylinkės teismo teisėja. Nuo 2011-ųjų vadovauja Kaišiadorių rajono apylinkės teismui.

Generalinė prokuratūra be nuolatinio vadovo liko birželio viduryje, kai baigėsi Dariaus Valio kadencija. Šalies vadovė į generalinius prokurorus pasiūlė Kauno apygardos teismo pirmininką N. Meilutį, bet Seimas kandidatūrai nepritarė. Prokuratūrai dabar laikinai vadovauja generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

Generalinį prokurorą penkerių metų kadencijai skiria prezidentas Seimo pritarimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.