Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.24 12:26

Kirkilas prezidentui pasiūlė keisti rinkimų sistemą: žmonės rinktų asmenybes, neliktų vienmandačių apygardų

atnaujinta 13.13
Gytis Pankūnas, LRT.lt 2020.02.24 12:26

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas, parlamentaras Gediminas Kirkilas, susitikęs su prezidentu Gitanu Nausėda, aptarė Seimo rinkimų tvarkos keitimą. „Socialdarbietis“ siūlo parlamentarus rinkti 13-oje daugiamandačių apygardų, vienmandačių apygardų neliktų. G. Nausėdos patarėjas Povilas Mačiulis teigė, kad, šalies vadovo manymu, dėl šių pokyčių reikia diskusijos.

Valdančiosios koalicijos partnerės LSDDP lyderis pasakojo, kad su kolegomis naują Seimo rinkimų tvarką siūlo įvesti nuo 2024 m. Anot G. Kirkilo, pagal praėjusią savaitę parlamente registruotas įstatymo pataisas, Seimo nariai būtų renkami 13-oje daugiamandačių apygardų: Alytaus apskrities – 7, Klaipėdos – 16, Kauno krašto – 14, Kauno miesto – 14, Marijampolės – 7, Panevėžio – 12, Šiaulių – 14, Tauragės – 5, Telšių – 7, Utenos – 7, Vilniaus krašto – 13; Vilniaus m. pirmojoje – 10; Vilniaus m. antrojoje – 15, iš viso – 141 Seimo narys. Taip pat, kaip siūlo „socialdarbiečiai“, viena rinkimų apskritis priklausytų Lietuvos išeivijai. Vienmandačių apygardų neliktų. Pasak G. Kirkilo, Rytų Europoje ne viena šalis naudojasi tokia rinkimų sistema, išskyrus Lietuvą, kurioje tebegalioja mišri Seimo rinkimų sistema.

Kirkilas, susitikęs su šalies vadovu, siūlo keisti Seimo rinkimų tvarką

„Mūsų apygardos keičiamos praktiškai prieš kiekvienus rinkimus. Tai reiškia, kad mes tikrai realiai neturime apygardų kaip bendruomenių, kurios būtų suvienytos. Pavyzdžiui, dabar pakeitus rinkimų apygardas, vienoje apygardoje išrinkto Seimo nario Antano Vinkaus apygardos neliko.

Šitos sistemos, kurią mes pasiūlėme, nereikėtų taip brangiai kaitalioti prieš kiekvienus rinkimus. Taip pat ji atliepia į tai, kad žmonės nori rinkti asmenybes, kitaip sakant, jūs paimate sąrašą ir apsisprendžiate, ar už jį balsuojate“, – pirmadienį prezidentūroje po susitikimo su šalies vadovu G. Nausėda žurnalistams sakė G. Kirkilas.

„Socialdarbiečių“ lyderis teigė, kad apie šią naują Seimo rinkimų sistemą turėtų pirmiau diskutuoti politologai, rinkimų ekspertai ir tik vėliau politikai. G. Kirkilas tikino, kad LSDDP nesieks, kad jų siūlomos įstatymų pataisos būtų svarstomos jau šių metų Seimo pavasario sesijos metu.

Prezidento G. Nausėdos patarėjas P. Mačiulis teigė, kad iki 2020 m. Seimo rinkimų keisti rinkimų tvarkos nėra nei laiko, nei pagrindo. Tiesa, jis patikino, kad prezidentas su G. Kirkilu apie LSDDP siūlomą naują Seimo rinkimų sistemą diskutavo.

„Reikia diskutuoti“, – sakė P. Mačiulis, paklaustas, kaip G. Nausėda vertina „socialdarbiečių“ iniciatyvą.

Užsiminė apie derybas dėl koalicinio sąrašo

LSDDP lyderis, kurio partija, įvairių apklausų duomenimis, Seimo rinkimuose 5 proc. rinkėjų pasitikėjimo barjero neperžengtų, neslėpė šių tyrimų rezultatų nesureikšminantis.

„Reitingas tam ir yra, kad jį įveiktume. Įveiksime“, – tikino G. Kirkilas.

Jis tikino, kad LSDDP svarsto 2020 m. Seimo rinkimuose dalyvauti savarankiškai, tačiau kartu pažymėjo, jog partija nespjautų ir į galimybę rinkimuose dalyvauti koaliciniame sąraše su dabartiniais koalicijos partneriais „valstiečiais“.

„Kol kas mes kalbamės su savo koalicijos partneriais „valstiečiais“, su kuriais ir esame atsakingi už valdžią. [...] Kol kas mes kalbamės apie tai, kad nekonkuruotume vienas prieš kitą apygardose. Gali būti įvairūs variantai, dabar diskutuojame, bet aišku, kad lyderiai (savo kandidatūrų – LRT.lt) vienas prieš kitą nesikels. Tai yra turbūt pirmas ir pats lengviausias susitarimas, o vėliau, matyt, eisime giliau, o giliau tai reiškia, kad galime eiti iki bendro sąrašo sudarymo“, – kalbėjo G. Kirkilas.

Aptarė politines aktualijas

G. Nausėdos patarėjas P. Mačiulis žurnalistus informavo, kad šalies vadovas su LSDDP lyderiu G. Kirkilu aptarė Seimo Europos reikalų komiteto darbus, prezidentūros iniciatyvas dėl viešųjų pirkimų tvarkos, turto konfiskavimo įstatymo pakeitimų.

„Taip pat buvo diskutuota apie papildomas laisvas dienas vieną vaiką auginantiems tėvams“, – teigė P. Mačiulis.

Taip pat, pasak G. Nausėdos patarėjo, prezidentas su G. Kirkilu aptarė artėjančius Seimo rinkimus, socialinės atskirties mažinimo priemones bei nacionalinį susitarimą dėl pertvarkų švietimo sistemoje.

G. Kirkilas žurnalistams sakė, kad LSDDP palaiko G. Nausėdos įstatymines iniciatyvas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi