Lietuvoje

2020.02.24 12:09

Ministerija gyventojus ragina įsivertinti, ar saugu vykti į Italiją, – dėl viruso gali patekti į karantino zoną

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.02.24 12:09

Dėl Šiaurės Italijoje sparčiai plintančio koronaviruso Lietuvos oro uostų atstovai pirmadienį susitiko su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistais aptarti papildomų apsaugos priemonių. Po pasitarimo pranešta, kad į šią šalį vykstantys lietuviai gali patekti į karantino zoną, bet rizikas turi įsivertinti patys.

Sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis patikino, kad reaguojant į Italijoje plintantį koronavirusą oro uostuose bus taikomos prevencinės priemonės ne tik iš Kinijos, bet ir iš šiaurinės Italijos atvykstantiems žmonėms. Taip pat planuojama panaudoti mobilų termovizorių oro uostų teritorijoje, kad būtų matuojama atvykstančių asmenų temperatūra. Termovizoriumi keleivių temperatūra bus matuojama pačiame lėktuve. Mat yra pastebėta, kad kūno temperatūra gali kisti, jei į priėmimo salę iš lėktuvo keleiviai ateina per lauką. Tokiu atveju kūno temperatūros duomenys nėra tikslūs, sunku pastebėti galimai sergančius asmenis.

„Mūsų ekstremalių situacijų centras, reaguodamas į tai, kad koronaviruso atsiradimas Italijoje pasiekė daugiau kaip 150 žmonių, mus labai suneramino, todėl nuo pat ryto SAM ekstremalių situacijų operacijų centras rinkosi darbui. <...> Vienas iš pagrindinių klausimų – sustiprinama prevencija oro uostuose. Nutarėme, kad operatyviau galėtume kontroliuoti šitą situaciją. Yra išbandyta daug termovizorių. Vienas termovizorius, kuris tinka žmonių temperatūrai (matuoti), yra mobilus. Priimtas sprendimas, kad jis turėtų būti nedelsiant pradėtas naudoti kaip pagalbinė priemonė“, – sakė A. Šešelgis.

Jis pridūrė, kad aptartas ir veiksmų planas dėl savaitgalį Lietuvoje vyksiančių renginių. Šiuo klausimu pirmadienį po pietų šaukiama Valstybės ekstremalių situacijų komisija dėl kitų galimų prevencijos priemonių taikymo saugantis koronaviruso atvejų šalyje.

Išplėstos prevencijos priemonės gali paliesti ir penktadienį numatytas Eurolygos krepšinio rungtynes tarp Milano „AX Armani Exchange“ bei Kauno „Žalgirio“ komandų Kauno „Žalgirio“ arenoje.

„Šiandien mes kalbėjome ir su komandos vadovais, dalinamės visa būtina informacija. Mus labai neramina penktadienį vyksiančios rungtynės Kauno „Žalgirio“ arenoje. Manau, mes dėl šito klausimo po dviejų valandų bandysime prašyti rekomendacijų ir sprendimų Valstybės ekstremalių situacijų posėdžio metu“, – sakė A. Šešelgis.

Gyventojai, susiplanavę keliones į Šiaurės Italiją, turėtų pasvarstyti dėl galimybės ją atidėti. Jeigu nuspręsta rizikuoti ir vykti, gyventojai turėtų turėti omenyje, kad nuvykę į šią šalį gali patekti į karantino zoną bei neturėti galimybės parvykti kurį laiką namo. Grįžę jie taip pat gali būti stebimi, gali būti pasiūlyta saviizoliacija dviejų savaičių laikotarpiui.

Keliaujantiems taip pat bus siunčiamos trumposios žinutės į telefonus su reikiama informacija, kur kelionės metu kreiptis kilus koronaviruso pavojui.

Atkreipiamas dėmesys, kad kol kas nei Pasaulio sveikatos organizacija, nei Europos ligų kontrolės ir prevencijos centras neskelbia rekomendacijų dėl judėjimo apribojimo Šengeno erdvėje. Visi skrydžiai, verslo sandoriai, kelionės šioje zonoje vykdomos įprastai, todėl gyventojai turėtų patys įvertinti kelionių būtinybę bei užsikrėtimo virusu riziką.

„Panikuoti kol kas nėra pagrindo. Visos mūsų tarnybos yra pasiruošusios ir dirba. Jeigu pasitaiko, kad ir į laboratoriją vienas kitas mėginys papuola, labai operatyviai gaunami rezultatai. Ačiū Dievui, kad jie yra neigiami ir viruso mes neturime. Stengsimės daryti viską, jeigu virusas kartais ir patektų į Lietuvą, stengsimės, kad jis būtų lokalizuotas ir užkirstas kelias jo plitimui“, - komentavo sveikatos apsaugos viceministras.

Spaudos konferencijos vaizdo įrašas:

Sveikatos apsaugos ministerija siūlo apsvarstyti atidėti keliones į Šiaurės Italiją

NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė patvirtino, kad naktį iš sekmadienio į pirmadienį Vilniaus oro uoste nusileido lėktuvas iš Milano. Jį pasitiko budintys NVSC specialistai. Kitas lėktuvas su 150–180 keleivių nusileido pirmadienį apie pietus, atvykęs taip pat iš šios Šiaurės Italijos dalies. Tai vienintelis suplanuotas reisas pirmadienį, daugiau šią dieną skrydžių iš Italijos neturėtų būti.

Visi keleiviai, atvykę iš Šiaurės Italijos, priimami atskiroje zonoje, jiems suteikiama informacija apie prevencines koronaviruso priemones raštu ir žodžiu. Taip pat visi keleiviai paprašyti užpildyti keleivio korteles, kad su jais būtų galima susisiekti ir dvi savaites stebėti jų sveikatos būklę.

Visi iš Šiaurės Italijos atvykę asmenys raginami dvi savaites vengti socialinių kontaktų: likti namuose, nelankyti paskaitų, jei yra galimybė – dirbti iš namų nuotoliniu būdu. Jeigu tokios galimybės darbdavys nesuteikia, asmenys raginami kreiptis į NVSC dėl nedarbingumo pažymėjimo.

Neturintys galimybės likti namuose dėl rizikos užkrėsti šeimos narius gyventojai raginami dėl laikino prieglobsčio kreiptis į Lietuvos savivaldybes.

Per savaitę per Lietuvos oro uostus vykdoma apie 14 tiesioginių skrydžių į Šiaurės Italijos miestus ir iš jų.

Lietuvos naujienų agentūros BNS ir ELTA anksčiau pranešė, kad Italijoje koronavirusas diagnozuotas 152 pacientams. Šiauriniame Lombardijos regione mirė ketvirtas COVID-19 virusu užsikrėtęs žmogus – 84 metų vyras. Lombardijoje buvo imtasi karantino ir kitokių saugumo priemonių, mėginant suvaldyti ligos protrūkį.

Italijos pareigūnai sekmadienį pranešė, kad nutraukiami žymiojo Venecijos karnavalo renginiai, siekiant sustabdyti naujojo koronaviruso plitimą. Taip pat uždaryti keliolika turistų pamėgtų šiaurinių Italijos miestelių, duris užvėrė Milano katedra ir Venecijos bazilika.

Italija sausio pabaigoje pirmoji iš Europos valstybių paskelbė nepaprastąją padėtį dėl COVID-19, paaiškindama, jog taip siekia paspartinti pasiruošimus užkirsti kelią pavojingo naujojo koronaviruso protrūkiui.