Lietuvoje

2020.02.23 16:46

Alytaus sinagogos remontą ketinama baigti iki lapkričio

Ramūnas Jakubauskas, BNS2020.02.23 16:46

Alytaus sinagogos remontą ketinama baigti iki lapkričio mėnesio.

„Tai – išskirtinės istorinės vertės pastatas, kurio atnaujinimo ir rekonstrukcijos darbai bus baigti metų pabaigoje“, – BNS sakė miesto vicemerė Jurgita Šukevičienė.

Iki metų pabaigos ruošiamasi pabaigti sieninės tapybos atkūrimo darbus, o kiti remonto darbai – Moterų galerijoje sumontuotos grindys ir turėklai – bus baigti iki gegužės mėnesio.

Baigus visus darbus, pastate ketinama įkurti Alytaus kraštotyros muziejaus padalinį – Vizualiųjų menų centrą.

„Jame būtų galima organizuoti įvairias veiklas – parodas, edukacijas jaunimui ir taip toliau“, – teigė vicemerė.

Anot J. Šukevičienės, į metų pabaigoje vyksiantį sinagogos atidarymą bus kviečiama ir Lietuvos žydų bendruomenė, taip pat ketinama įamžinti ir žydų kultūrą.

„Sinagogoje bus išlaikomi autentiški fragmentai. Turėtų būti įkurta ekspozicija, kuri būtų skirta žydų istorijai. Bet kokiu atveju, sinagoga ir žydų kultūra žengs koja kojon ir tai bus prioritetas“, – kalbėjo J. Šukevičienė.

Pasak jos, iš viso nuo 2016 metų vykdyti tvarkybos darbai atsiėjo 1 mln. eurų, iš kurių 408 tūkst. eurų skyrė savivaldybė, likusią dalį – Europos Sąjunga.

Tvarkybos darbus, bendradarbiaujant su paveldosaugos institucijomis, sinagogoje atliko bendrovė „Ekodora“.

Pastaruoju metu sinagogoje buvo atlikti dekoratyvinių mūro atodangų struktūros – plytų – valymo darbai, sumontuota santechnika, sanitariniai mazgai ir rekuperacinės sistemos.

Pastate taip pat sumontuota elektros instaliacija, įrengtos pirmojo aukšto dalies sienų pertvaros, Vyrų maldų salėje sumontuotos grindys, Didžiojoje maldų salėje restauruota bima – kelių laiptelių pakyla, ant kurios atliekamos religinės apeigos.

Be kita ko, sinagogoje įrengta palėpė, vykdyti sieninės tapybos atkūrimo darbai.

Alytaus sinagogos pastato ir rabino namo kompleksas yra valstybės saugomas objektas.

Dabartinis sinagogos pastatas Kauno gatvėje yra pastatytas 1911 metais, per II-ąjį Pasaulinį karą buvo subjaurotas, sovietmečiu virto sandėliu. Prieš dabartinio pastato atsiradimą anksčiau ten stovėjo medinė sinagoga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.