Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.22 21:17

Panevėžio rajone – dar viena tiksinti ekologinė bomba: žala gamtai gali siekti 8 mln. eurų

Dar viena tiksinti ekologinė bomba Panevėžio rajone. Šalia Ramygalos esančiose fermose – nelegalus įvairių atliekų sąvartynas. Vietiniai kone dešimtmetį šaukiasi pagalbos, tačiau pažaboti pažeidėjus sudėtinga ir patiems aplinkosaugininkams – nuolat keičiasi fermų savininkai, jie piktybiškai vengia mokėti baudas. Aplinkosaugininkų skaičiavimais, čia esančio sąvartyno žala gamtai gali siekti iki 8 mln. eurų.

Krūvos automobilių detalių, padangų, išardytos įvairios technikos – toks vaizdas šalia Ramygalos miestelio esančiose apleistose fermose. Vietiniai sako, kad tai – vienas žingsnis iki ekologinės nelaimės, mat atliekos neretai ir deginamos.

„Jeigu vėjas į mūsų pusę, mes naktį šokstame iš lovų, galvojame, kad laidai kažkokie kambaryje dega. Didžiulė smarvė, visa tarša ant daržovių, ant vaisių“, – pasakoja Ramygalos gyventoja Regina Juzėnienė

„Atliekų prikaupta tiek daug, kad bet kada gali užsidegti, bet kada gali įvykti panašus atvejis, kaip Alytuje“, – įsitikinusi bendruomenės pirmininkė Rasa Marozienė.

Bendruomenė ne kartą kreipėsi ir į policiją, ir į aplinkosaugininkus, pranešta ir Aplinkos apsaugos ministerijai.

Gyventojai sako, kad į jų skundus nereaguojama, o ir po jų neretai sulaukia grasinimų iš tose fermose dirbančiųjų.

Panorama. Dar viena ekologinė bomba: Panevėžio rajone aptiktas nelegalus įvairių atliekų sąvartynas

Pasak Ramygalos seniūno, gyventojai prašo išaiškinti ir nubausti savininkus, tačiau juos rasti ne taip paprasta – kasmet vis naujas šeimininkas.

„Nusiperka kitas savininkas, gal jam net primoka, kad jis tas fermas pasiimtų, taip iš tų pačių dirbančiųjų. Juos gaudo, baudžia, jiems turtą areštuoja, bet jie vis tiek degina“, – pasakoja Ramygalos seniūnas Valdas Chirvas.

Pasak Panevėžio aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkės, naujasis šeimininkas teisinasi nežinojęs, ką pirko, ir teritorija vėl lieka nesutvarkyta.

Aplinkosaugininkai kreipėsi ir į prokuratūrą bei policiją, kad būtų iškelta baudžiamoji byla dėl didelės žalos gamtai, tačiau gavo atsakymą, kad ikiteisminis tyrimas nebus atliekamas – esą patys aplinkosaugininkai turi priversti sutvarkyti aplinką.

„Vertiname pagal metodiką, patvirtintą aplinkos ministro. Jeigu šitos atliekos būtų išverstos aplinkoje, ne po stogu, pagal galimą kiekį, kuris identifikuotas, preliminariai žala galėtų siekti iki 8 mln. eurų“, – sako Panevėžio aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Ieva Jakupkaitė.

Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, šiose fermose nėra išduoti jokie taršos leidimai. Prieš du mėnesius vėl pasikeitė savininkas – 28-erių vyras, kurio deklaruota gyvenamoji vieta yra Jungtinė Karalystė.

Aplinkosaugininkams pavyko jį rasti, įteiktas nurodymas sutvarkyti aplinką iki vasario 28 d. Jei vyras vengs tai daryti, bus kreiptasi į teismą.

Neatmetama, kad sutvarkyti teritoriją gali tekti ir savivaldybei iš mokesčių mokėtojų pinigų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi