Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.22 13:26

Po Briuselyje vykusių derybų Grybauskaitė nepagailėjo kritikos jose dalyvavusiam Nausėdai: derybos vakar žlugo

Praėjusiais metais kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė šeštadienį Vilniaus knygų mugėje atskleidė aktyvioje vidaus politikoje tikrai neplanuojanti dalyvauti ir daugiau į prezidento rinkimus nekandidatuos. Ji taip pat prisiminė, kaip 2009-aisiais nusprendė eiti į rinkimus, atskleidė, kaip priversdavo savęs klausyti aukščiausius pasaulio politikus ir nepagailėjo kritikos dabartiniam prezidentui Gitanui Nausėdai.

Prezidentas Gitanas Nausėda prieš kelias dienas Briuselyje kartu su kitais valstybių ir vyriausybių vadovais pradėjo įtemptas derybas dėl 2021–2027 metų Europos Sąjungos (ES) biudžeto.

Penktadienį jis paskelbė, kad ES biudžeto projekte Lietuvai numatyta beveik 200 mln. eurų kompensacija dėl emigracijos turėtų išlikti, nepaisant to, kaip toliau klostysis derybos ir tai pavadino „tvirtu laimėjimu“.

„Manau, kad tas laimėjimas jau niekur nedings, nes jis jau yra implementuotas (įtvirtintas)“, – žurnalistams Briuselyje sakė prezidentas, cituojamas BNS.

Tačiau dėl vykusių derybų Vilniaus knygų mugėje apsilankiusi D. Grybauskaitė nepagailėjo kritikos prezidentui.

„Derybos vakar neįvyko. Visi pasiūlymai dingo nuo stalo. Viskas bus iš naujo. Kol nebaigei derėtis, kalbėti apie tarpinius laimėjimus – negalima, nes jų gali nelikti. [...] Derybos vakar žlugo. Viskas. Vienintelis atsakymas“, – sakė ji.

Kol nebaigei derėtis, kalbėti apie tarpinius laimėjimus – negalima, nes jų gali nelikti. Derybos vakar žlugo. Viskas. Vienintelis atsakymas.

Pokalbio metu taip pat buvo paliesta įtempta situacija dėl Jaroslavo Narkevičiaus, kuris, nors ir buvo raginamas, nesutinka pasitraukti iš susisiekimo ministro posto. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija yra pripažinusi, jog jis pažeidė įstatymą, pietavęs pavaldžių įstaigų ir įmonių sąskaita. LRT.lt primena, kad prezidentas G. Nausėda ne kartą ragino ministrą atsistatydinti, tačiau jis to daryti neketina.

Grybauskaitės kritika Nausėdai: kol nebaigei derėtis, kalbėti apie tarpinius laimėjimus negalima

Susidariusią situaciją įvertino ir D. Grybauskaitė: „Gal pasakykime taip – politinės kultūros kartelė pažemėjo. Kaip ten kai kurie sako – ji žemiau plintuso.“

Paklausus, ar turi omenyje patį ministrą, ar ir premjerą, ji pakartojo: „Aš pasakiau, kad politinės kultūros kartelė pažemėjo. Apskritai. Taip jau yra. Bet tai nuo jūsų visų priklauso. Jeigu būsite pakantūs rinkėjai – taip ir bus“, – kreipėsi į susirinkusiuosius.

Jei nustoju kritikuoti, tai, vadinasi, jau jokių vilčių nėra – netikiu, kad žmogus gali kažką daryti. Tai dėl to ir tyliu dabar.

Taip pat ji mįslingai pridūrė: „Aš turėjau tokį principą, kad kai aš stipriai kritikuoju, vadinasi, aš dar kažko tikiuosi, kad žmogus gali kažką padaryti ar kažką keisti. O jei nustoju kritikuoti, tai, vadinasi, jau jokių vilčių nėra – netikiu, kad žmogus gali kažką daryti. Tai dėl to ir tyliu dabar.“

Ji neslėpė galvojanti, kad paskirti J. Narkevičių ministru buvo klaida : „Tai buvo klaida jį paskirti ir aš tą viešai esu pasakiusi.“

Tačiau paklausta, ar būtų skyrusi ekonomikos ir inovacijų ministru premjero Sauliaus Skvernelio patarėją Luką Savicką, ji teigė nenorinti pasisakyti: „Labai nemėgstu klausimų – kas būtų, jeigų būtų. Kiekvienoje konkrečioje situacijoje yra konkrečios žinios, ir aš dariau įvairių klaidų, galbūt norėdama paskubėt ar nusileist, paskui gal gailėjausi, ir yra įvairių situacijų dėl ministrų paskyrimų. Tikrai nenorėčiau vertinti ir smerkti. Kadangi ne aš buvau, aš nevertinsiu to sprendimo. Palikčiau prezidentui tą teisę vertinti jo sprendimus.“

LRT.lt primena, kad G. Nausėda nesutiko skirti L. Savicko ekonomikos ir inovacijų ministru.

Susirinkusiems žiūrovams buvo labai įdomu, ar D. Grybauskaitė neplanuoja grįžti į politiką, tačiau ji pripažino apie tai negalvojanti.

Grybauskaitė: išsiskirdavau, nes kalbėdavau labai trumpai, labai aiškiai ir beveik be jokio vandens

„Manau, kad demokratinėje valstybėje 10 metų tikrai užtenka, nes visgi buvimas per ilgai valdžioje turi tam tikrų rizikų, kad gali kažko nematyti, nepastebėti, piktnaudžiauti pradėti. Tikrai aktyvioje politikoje nenoriu ir neplanuoju dalyvauti, bet valstybės gyvenime – dalyvausiu, nes čia gyvenu, niekur neišvažiavau. Dabar tęsiu įvairius socialinius, lyderystės projektus, ir su viena aukštąja mokykla [turiu projektą] – būsiu globėjų tarnybos narė, o gal ir vadovė. Išties yra tos veiklos“, – sakė ji.

Ji taip pat prisiminė, kaip pati nusprendė kandidatuoti į valstybės prezidento postą: „Nuo nepriklausomybės atstatymo laikų jokioje partijos veikloje nedalyvavau ir nesiekiau politinių postų. Visada elgiausi pagal savo atsakomybės supratimą ir jaumą, o 2009 metai man buvo pašaukimo metai. Tada supratau savo pareigą valstybei. Buvo gili krizė, aš tuo metu buvau ES komisarė, buvusi finansų ministrė ir tikėjau, kad galiu padėti savo valstybei atsistoti ant kojų. Mano apsisprendimas buvo prisiimti atsakomybę ant savo pečių. Ne dėl garbės [tai dariau]. Niekada negalima eiti į aukštą postą tik būti jame, privalu eiti tik jei esi pasirengęs kažką padaryti. Ne būti, o padaryti.“

Taip, aš manau, kad didelė dalis viešumoje esančių žmonių ar užimančių postus, ateina būti ir save parodyti, savimi pasidžiaugti.

Ji neslėpė galvojanti, kad šiuo metu yra nemažai politikų, kurie tiesiog nori užimti aukštus postus, o ne daryti pokytį. „Taip, aš manau, kad didelė dalis viešumoje esančių žmonių ar užimančių postus, ateina būti ir save parodyti, savimi pasidžiaugti. Taip, tai galima matyti ir turbūt matome visi“, – sakė ji.

D. Grybauskaitė pasakojo visada besistengdavusi suformuluoti aiškias žinutes tiek politikams, tiek žmonėms ir žiniasklaidai.

„Ko gero, išsiskirdavau, ypač tarptautinėje erdvėje, iš kitų politikų, nes kalbėdavau labai trumpai, labai aiškiai ir beveik be jokio vandens. Pavyzdys – Europos Taryba, kai sėdi kolegos 27 dar, kur kažkas kalba kalba, o vieni miega, treti SMS siunčia. Aš kalbėdavau daugiausiai 2–3 minutes, bet kai pradėdavau – absoliučiai visi viską padėdavo ir įdėmiai klausydavo, nes žinodavo, kad greit baigsiu“, – juokėsi ji.

Prezidentę ir buvusią patarėją Daivą Ulbinaitę kalbinęs LRT laidų vedėjas Deividas Jursevičius pristatė dvi neseniai išleistas knygas apie D. Grybauskaitę „Nustokim krūpčiot“ ir „Prezidentė. Tekstai ir kontekstai“ .

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi