Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.22 07:00

Po mįslingos pagrobimo istorijos Vilniuje pasitikėjimas policija – didžiausias per 22 metus

atnaujinta 09.37
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2020.02.22 07:00

Naujausi visuomenės nuomonės apklausų bendrovės „Vilmorus“ duomenys rodo kiek geresnį prezidento Gitano Nausėdos vertinimą ir išaugusį pasitikėjimą užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi, LRT RADIJUI sako įmonės vadovas, sociologas Vladas Gaidys. Kalbant apie institucijas, anot sociologo, pasitikėjimas policija – didžiausias per 22 metus.

Anot LRT RADIJO pašnekovo, populiariausiu politiku be konkurencijos išlieka prezidentas G. Nausėda.

„Pirmoje vietoje, be konkurencijos, Gitanas Nausėda ir jo reitingas 74,3 proc., tai yra labai daug, antroje vietoje yra Linas Linkevičius – 54,2 proc. Ir čia yra L. Linkevičiaus rekordas – po truputį, po truputį (...) peržengė ne taip seniai 50 proc. ribą, tapo antru pagal populiarumą žmogumi, nors nėra taip pastebimas“, – sako V. Gaidys.

„Šiek tiek daugiau nei praėjusį mėnesį. Rezultatas yra geras“, – pažymi V. Gaidys.

Antroje vietoje rikiuojasi L. Linkevičius, surenkantis 54,2 proc. teigiamų vertinimų. Praėjusį mėnesį jį palankiai vertino 50,2 proc. gyventojų, neigiamai diplomatijos vadovą vertina 12,9 proc. (sausį – 13,2 proc.).

„Tai jo geriausias asmeninis rezultatas per dvi kadencijas“, – sako sociologas.

Pasak jo, gali būti, kad L. Linkevičiaus reitingą kilstelėjo vizitas į Baltarusiją.

„Gali būti interpretuojama kaip kaimyniškų santykių palaikymas, taip“, – sako „Vilmorus“ vadovas.

Trečioje vietoje – Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis. Jį teigiamai vertina 47,2 proc., o neigiamai – 20,8 proc. respondentų (sausį, atitinkamai, – 47,7 proc. ir 18,6 proc.).

Kiek žemiau – Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. Jo asmeninis reitingas yra mažiausias nuo tada, kai tapo meru 2015-aisiais.

Vasarį šį politiką palankiai vertino 37,5 proc. apklaustųjų, kai sausį – 41,6 proc. (tuo metu nepalankiai, atitinkamai, – 28,2 proc. ir 24,8 proc.).

„V. Matijošaitis. Žemiausias jo rezultatas per visą laiką, kiek jis reitinguojamas, kiek jis buvo Kauno miesto meru, čia yra pats žemiausias rezultatas“, – komentavo V. Gaidys.

Tvyrant įtampai su prezidentu, premjero populiarumas dar pasmuko

Tęsiantis įtampai tarp prezidento ir premjero, pastarojo reitingai dar pasmuko, o prezidento šiek tiek pakilo, rodo šeštadienį dienraštyje „Lietuvos rytas“ skelbiama „Vilmorus“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa. Pasak V. Gaidžio, premjero Sauliaus Skvernelio rezultatas išlieka neigiamas. S. Skvernelį neigiamai vertina 41,2 proc. respondentų, o teigiamai – 36,1 proc.

Jau sausį Vyriausybės vadovas sulaukė daugiau nepalankių vertinimų nei palankių – tuomet 38,6 proc. gyventojų jį vertino neigiamai, 36,4 proc. – teigiamai.

„S. Skvernelis toliau turi neigiamą balansą – daugiau neigiamų negu teigiamų vertinimų. (...) Matyt, ta polemika tarp prezidento ir ministro pirmininko išėjo S. Skvernelio nenaudai (...) Prezidentas truputį pakilo, S. Skvernelio sumažėjo reitingas. Prezidentas išlošė šį kartą“, – BNS sakė apklausą atlikusios bendrovės „Vilmorus“ vadovas.

Premjeras prezidento kritikos sulaukė dėl Vyriausybės sprendimo skirti lėšų asfaltuoti kelią prie jo namų, taip pat dėl atsisakymo iš pareigų atleisti susisiekimo ministrą Jaroslavą Narkevičių. G. Nausėda atmetė S. Skvernelio kandidatą į ekonomikos ir inovacijų ministrus.

„Jis turi daugiau neigiamų nei teigiamų įvertinimų. Panašiai, kaip buvo prieš metus, kai vyko prezidentinė kampanija, o po to vasarą jo reitingas atsistatė. Matyt, kad šiuo metu ta polemika tarp prezidento ir Skvernelio yra ne į naudą Skverneliui. Ta polemika yra dėl naujų ministrų, dėl susisiekimo ministro J. Narkevičiaus“, – kalba sociologas.

Šeštoje vietoje yra krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis – 31,1 proc. palankiai vertinančiųjų, toliau seka Seimo narė liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen – 29,8 proc., konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis – 28,1 proc. (nepalankiai vertinančiųjų – 46,9 proc.), socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis – 26,4 proc., dešimtoje vietoje yra Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius – 26,4 proc. (nepalankiai jį vertina 32,5 proc. respondentų).

Nepopuliariausiu politiku lieka susisiekimo ministras J. Narkevičius, neigiamai jį vertina 56,6 proc. respondentų, o teigiamai – 7,0 proc. (sausį, atitinkamai, – 55,1 proc. ir 7,5 proc.).

„Rekordininkas pagal teigiamų-neigiamų skirtumą yra ministras J. Narkevičius. Ne taip seniai jį nelabai kas žinojo, o dabar sužinojo turbūt dauguma žmonių, bet su minuso ženklu“, – teigė „Vilmorus“ vadovas V. Gaidys.

Auga pasitikėjimas policija

Itin aukštas yra policijos reitingas. Anot V. Gaidžio, šiuo metu jis siekia 68,4 proc. ir yra aukščiausias per 22 metus. Sausį pasitikėjimas siekė sausį – 64,2 proc.

„Prieš 22 metus buvo atvirkštinis rezultatas – maždaug tiek žmonių jais nepasitikėjo. Žingsnis po žingsnio jie pasiekė tokius rezultatus.

Dabartinis kilimas gal kiek susietas ir su įvykiu Vilniuje, kai buvo prapuolusi mergaitė, policija pademonstravo susitelkimą ir ėmėsi veiksmų“, – svarsto V. Gaidys.

„Du momentai: vienas – mobilizacija, kad greitai pavyko kažką mobilizuoti, o antras dalykas – pasirodė, kad ten nieko nebuvo, na, kažkaip gražiai išėjo (policija – BNS) iš tos situacijos, jie tų vaikų nepateikė kokiam pasityčiojimui, sklandžiai, skoningai pasibaigė gana kvaila situacija“, – komentavo V. Gaidys.

Ugniagesiai-gelbėtojai pirmauja užsitikrinę 91,3 proc. pasitikėjimą (sausį – 88,6 proc.). Trečioje vietoje – kariuomenė su nepakitusiu 62,2 proc. reitingu.

Smuktelėjo pasitikėjimas prezidento institucija – dabar jis siekia 52,3 proc. (sausį – 58,4 proc.).

Didesniais kaip 50 proc. vertinimais išsiskiria ir „Sodra“ (52,8 proc.), bažnyčia (52,6 proc.), sveikatos apsaugos sistema (51,2 proc.).

Labiausiai nepasitikima partijomis – jomis nepasitikėjo 60,8 proc. apklaustųjų, Seimu – 55,2 proc., Vyriausybe – 30,7 proc., teismais – 30,2 proc.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ gyventojų apklausą atliko vasario 7-13 dienomis, apklausti 1020 žmonių.

Visuomenės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ apklausa atlikta dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi