Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.21 14:02

Nauja apsaugos priemonė nuo koronaviruso: pabuvusiems Kinijoje siūlo 2 savaičių nedarbingumą

Laura Adomavičienė, LRT.lt 2020.02.21 14:02

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) paskelbė naujas rekomendacijas dėl koronaviruso: Kinijoje pastaruoju metu besilankę ir grįžę į Lietuvą asmenys turėtų 2 savaitėms likti namuose. Jei darbdavys nesuteikia galimybių dirbti nuotoliniu būdu, NVSC gali padėti užtikrinti 2 savaitėms nedarbingumą.

Penktadienį NVCS surengta trumpa spaudos konferencija, per kurią pristatė naujausius su koronavirusu COVID-19 susijusius duomenis.

Taip pat per konferenciją pristatyti tarptautinių organizacijų rekomenduojami ligos valdymo būdai ir priemonės, kurios diegiamos Lietuvoje. Konferencijoje dalyvavo sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis bei NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

A. Šešelgis teigė, kad ekspertų gautos išvados dėl termovizorių naudojimo oro uostuose rodo, kad prietaisai nėra tinkami.

„Paskutinė naujiena, kuri šiandien gauta – ekspertų išvados dėl temovizoriaus, kuris buvo bandomas ilgą laiką. Turbūt ne viena modifikacija to termovizoriaus išbandyta. Lietuvoje tai visiškai nauja prevencijos priemonė žmonių temperatūrai nustatyti. Šitas termovizorius, jo modifikacija nėra visiškai tinkama tam darbui, kurį atliekia NVSC specialistai oro uostuose. Bet tas darbas bus tęsiamas toliau, bus ieškoma kitų variantų“, – sakė A. Šešelgis.

Anot viceministro, termovizorius, kuris buvo tikrinamas, daugiau yra skirtas nematomų teritorijų apsaugai, o ne asmenų masinėse susibūrimo vietose temperatūrai matuoti. Esant dideliam žmonių srautui, konkretaus asmens kūno temperatūra matuojama ne tiksliai. Šiuo atveju, anot viceministro, daugiau naudos duoda NVSC specialistų darbas oro uostuose, atsitiktinių asmenų temperatūros tikrinimas, keleivių informavimas apie virusą, prevencijos priemonės, dalinamos rekomendacijos, kaip elgtis kilus įtarimui.

LRT.lt anksčiau skelbė, kad telekomunikacijų bendrovė „Telia“ į Lietuvą atvežė Vokietijoje pagamintą termovizinę kamerą, kuri gali būti panaudota prevenciškai stabdant koronaviruso ar kitų epidemijų plitimą šalyje. Termovizorius gali matuoti praeivių temperatūrą oro uostuose, muitinėse ar bet kurioje kitoje vietoje, kurioje yra didelis iš svetur atvykstančių žmonių kiekis. Iki šiol tokios kameros Lietuvoje nebuvo naudotos.

Į Lietuvą atvyko 176 Kinijoje pabuvoję asmenys

A. Šešelgis anksčiau LRT TELEVIZIJAI yra teigęs, kad Lietuvoje dėl koronaviruso stebima daugiau nei 100 asmenų, kuriems taikomos profilaktinės priemonės. Tai iš viruso rizikos zonų grįžę gyventojai, kuriems rekomenduojama vengti didesnių susibūrimų vietų, nesinaudoti viešuoju transportu, pagal galimybes likti namuose.

NVSC Vilniaus departamento direktorė R. Lingienė patikslino, kad iki Lietuvoje užfiksuoti 176 Kinijos liaudies Respublikoje besilankę žmonės, kurie vėliau atvyko į Lietuvą. Dauguma jų – Lietuvos piliečiai. Žmonės sutikti visuose trijuose Lietuvos oro uostuose ir Klaipėdos jūrų uoste. Didžioji dauguma buvo sutiki Vilniaus oro uoste.

Besilankiusiems Kinijoje siūlo 2 savaites likti namuose

Iki šiol Lietuvoje nėra užfiksuoto nė vieno koronaviruso atvejo, tačiau nerimą kėlusių signalų būta. Pacientus dėl koronaviruso tyrė Panevėžio, Šiaulių, Kauno ligoninės, tačiau ši liga patvirtinta nebuvo.

Kilus koronaviruso bangai pasaulyje nuo sausio 25 dienos Lietuvos trijuose oro uostuose bei jūrų uoste Klaipėdoje budi NVSC specialistai, stebimi keleiviai, ypač atvykę iš Kinijos. Žmonėms matuojama temperatūra, teikiama su užkratu ir kovos būdais susijusi informacija. Situaciją nuolat stebi ir visuomenę informuoja Sveikatos apsaugos ministerija, aktyvuotas Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro darbas.

Visgi paskutinysis galimas atvejis, apie kurį savaitės pradžioje pranešė Kauno klinikinė ligoninė, įdomus tuo, kad pacientas, užsienio šalies pilietis, turėjo daugelį koronavirusui būdingų požymių. Asmuo keliavo po Kinijos Liaudies Respubliką, grįžęs apsistojo Alytuje ir po kurio laiko pajuto gripui būdingus simptomus.

„Šio susirgimo rezultatų mes tikrai su nerimu laukėme, bet laimei, reikia pasakyti, kad jeigu tas žmogus būtų susirgęs, liga išplisti neturėjo galimybių, nes jis buvo registruotas Vilniaus oro uoste, mūsų specialistai jį sutiko, jam skambinama buvo kiekvieną dieną. Jis žinojo, kaip elgtis: nėjo pas savo šeimos gydytoją, skambino į bendrąjį pagalbos centrą, kurie atitinkamai sureagavo“, – komentavo R. Lingienė.

Keleivių stebėseną NVSC specialistai planuoja tęsti, jiems padeda savanoriai iš Raudonojo Kryžiaus bei Maltos ordino, taip pat Šaulių sąjunga ir kitos institucijos.

R. Lingienė taip pat akcentavo, kad asmenims, kurie lankėsi Kinijos Liaudies Respublikoje, rekomenduoja vengti socialinių kontaktų.

„Rekomenduojame darbdaviams, kad tokiems žmonėms, esant galimybei, sudaryti sąlygas dirbti nuotoliniu būdu. Jeigu tokių sąlygų nėra, visi žmonės gali kreiptis į NVSC, tam yra mūsų interneto svetainėje speciali anketa, ir mes jiems organizuosime nedarbingumo suteikimą 14 parų nuo paskutinio lankymosi Kinijos Liaudies respublikoje laiko“, – sakė R. Lingienė.

Šiuo pagrindu nedarbingumas yra suteiktas vienam asmeniui iš Marijampolės. Pastarasis, NVSC atstovės tvirtinimu, šiuo metu yra visiškai sveikas.

Jei nėra galimybės dviems savaitėms likti namuose, jei kartu gyvena kiti asmenys, kuriems kiltų ligos atveju rizika užsikrėsti, dėl laikino prieglobsčio suteikimo asmenims siūloma kreiptis į savivaldybes.

Koronavirusas COVID-19: požymiai, gydymas ir prevencija

Koronavirusas, pavadintas COVID-19 vardu, kilo praėjusių metų gruodį Kinijoje. Viruso epicentru tapo jūros gėrybių ir egzotinių gyvūnų turgus Hubėjaus provincijos sostinėje Uhane. Liga pasireiškia karščiavimu, kosuliu, dusuliu ir ūmiu kvėpavimo sutrikimu.

Per porą mėnesių nuo viruso protrūkio pradžios pranešta apie 77,7 tūkst. užsikrėtimo atvejų, užregistruota 2 128 mirtys. Daugiausia mirčių užfiksuota Kinijoje (2 118), taip pat mirusiųjų nuo koronaviruso yra Honkonge (2), Irane (2), Japonijoje (2), Taivane (1), Filipinuose (1), Prancūzijoje (1), praneša Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras. Virusas išplito 30 pasaulio šalių, daugiausia Azijoje.

Koronavirusai yra virusai, kurie cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau žinoma, kad kai kurie iš jų veikia žmones. Panašu, kad COVID-19 perduodamas per kvėpavimo takų lašelius, kuriuos žmonės iščiaudi, iškosti ar iškvepia. Numanomas inkubacinis ligos laikotarpis gali būti iki dviejų savaičių. Reiškia, užsikrėtęs asmuo gali virusu infekuoti kitus asmenis pats to nežinodamas, nes ligos požymių nejaučia.

Koronavirusas yra pavojingas vyresnio amžiaus asmenims, vaikams, lėtinėmis ligomis sergantiems bei silpną imuninę sistemą turintiems žmonėms. Konkretaus gydymo šiai infekcinei ligai nėra. Įvairių šalių mokslininkai lenktyniauja kurdami vakciną nuo COVID-19, tačiau iki šiol liga gydoma antivirusiniais vaistais.

Nerimauti dėl infekcijos reiktų asmenims, kurie lankėsi Kinijoje arba turėjo kontaktą su koronavirusu užsikrėtusiais žmonėmis. Šie asmenys, pajutę peršalimo simptomus, nedelsiant turi skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Nesilankę Kinijoje, neturėję kontakto su Azijos šalių piliečiais ar su COVID-19 sergančiais asmenimis, bet peršalimo simptomus jaučiantys gyventojai greičiausiai yra užsikrėtęs sezoniniu gripu ar kitomis virusinėmis ligomis. Jiems rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Sparčiai plintant koronavirusui PSO sausio pabaigoje paskelbė pasaulinę ekstremalią padėtį, tačiau pabrėžiama, kad užsikrėtimo rizika COVID-19 virusu Europoje išlieka maža.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi