Lietuvoje

2020.02.21 11:04

Vilniaus rajono savivaldybė Skvernelio gatvės remontui atriekė 800 tūkst. eurų

atnaujinta 11.48
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.02.21 11:04

Vilniaus rajono savivaldybės taryba penktadienį patvirtino 2020-2022 m. metų strateginį veiklos planą. Taryba taip pat pritarė ir tam, kad būtų numatytos papildomos lėšos Upės gatvės, kurioje gyvena premjeras Saulius Skvernelis, asfaltavimui. Savivaldybė šios gatvės remontui ketina skirti 800 tūkst. Eur.

Upės gatvės remontui planuojama skirti 800 tūkst. eurų suma plane išdėstyta per trejus metus: šiemet gatvei numatoma skirti 200 tūkst., 2021 ir 2022 metais – po 300 tūkst. eurų.

Už šį strateginės veiklos plane numatytą lėšų skyrimą Zujūnų seniūnijos Upės gatvės remontui balsavo 18 Vilniaus rajono savivaldybės tarybos narių, 8 tarybos nariai balsavo „prieš“, susilaikė 2.

Atskirai balsuoti dėl 2020-2022 m. strateginės veiklos plano ir lėšų skyrimo Upės gatvės remontui klausimų paprašė Vilniaus rajono savivaldybės opozicija.

Vilniaus rajono savivaldybės merė Marija Rekst tarybos posėdžio metu tikino, kad kelių asfaltavimui numatytos lėšos ateityje gali keistis.

„Strateginis planas nėra biudžetas. Tai yra tik planavimas“, – atkreipė dėmesį M. Rekst.

Į tarybos posėdį atvykęs parlamentaras, konservatorių frakcijos Seime atstovas Justas Džiugelis kvietė tarybą palaukti lėšų skyrimo S. Skvernelio gatvei istoriją nagrinėjančios Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) išvadų ir tik tada spręsti dėl pinigų skyrimo kelių asfaltavimui.

„Kviesčiau tarybos narius ir merę atsikratyti nomenklatūrinio požiūrio, kai kelių remontas derinamas prie to, kur dirba valdininkas ar valdininkėlis. [...] Pinigų skyrimas turi būti skaidrus. [...]

Siūlau netęsti šio klausimo priėmimo tol, kol nėra klausimas išspręstas Vyriausiojoje tarnybinės etikos komisijoje“, – kalbėjo J. Džiugelis.

Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos taryboje atstovas Algis Vaitkevičius teigė, kad savivaldybės socdemai ragina balsuoti už 2020-2022 m. strateginį veiklos planą, tačiau pažymėjo, kad Upės gatvės asfaltavimui skirtų lėšų klausimas turėtų būti sprendžiamas atskirai.

„Socialdemokratų frakcija yra „už“ investicijas į Vilniaus rajoną. [...] Mes siūlome palaikyti strateginį veiklos planą, bet atskirti eilutę, kur numatytos lėtos Upės gatvei. [...] Turėtumėme dėl to spręsti atskirai“, – kalbėjo A. Vaitkevičius.

Vilniaus rajono merė replikavo, kad šis klausimas esą jau buvo aptartas.

Seimo narys J. Džiugelis merės M. Rekst klausė, ar buvo atlikti Upės gatvės eismo matavimai. Parlamentaras domėjosi, kokiais kriterijais remiantis, ketinama skirti papildomas lėšas gatvės, kurioje gyvena S. Skvernelis, asfaltavimo darbams.

M. Rekst aiškino, kad kai kurių Vilniaus rajono savivaldybės teritorijų atstovai yra mažiau aktyvūs ir dėl to į dalies gyventojų norus ir rūpesčius nėra atsižvelgiama.

„Mano pozicija iš viso yra kita. Susirenka seniūnaičiai, mes turime nemažai informacijos, kad visi traukia į savo pusę, į savo bendruomenę. [...] Ką daryti tiems kaimams, toms seniūnijoms, kurie neturi aktyvių seniūnaičių? Tai ten niekada nebus asfaltuotas kelias?“, – svarstė merė.

J. Džiugelis tarybos posėdyje dar kartą ragino tarybą padaryti pertrauką klausimo dėl lėšų skyrimo S. Skvernelio gatvės remontui svarstyme. Jis perspėjo, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija Seime ketina svarstyti, kokį teisinį kelią pasirinkti, reaguojant į kilusį skandalą.

„Tėvynės sąjungos frakcija svarstys eiti teisiniu keliu, o tokiu atveju ir visi sprendimai, kurie bus priimti, gali būti neteisėti“, – perspėjo Seimo narys.

Vilniaus rajono savivaldybės merė M. Rekst teigė mananti, kad tarybos sprendimai nėra susiję su VTEK tyrimu.

„Manau, kad kelio remontas nesusijęs su etikos komisija. Jeigu premjeras pažeidė įstatymą, jis turės reikalų su VTEK“, – dėstė M. Rekst.

Praėjusių metų pabaigoje kilo skandalas, kai 15min paskelbė, kad iš Vyriausybės Vilniaus rajono savivaldybei papildomai skirtų 300 tūkst. eurų keliams bei gatvėms kone visa suma buvo panaudota Upės gatvės, kurioje gyvena S. Skvernelis, asfaltavimo darbams. Šią situaciją tiria VTEK.

Prieš sprendimą – piketas prie savivaldybės

Penktadienio rytą Vilniaus rajono savivaldybės, kuri sprendė lėšų skyrimo S. Skvernelio gatvės remontui klausimą, piketavo minėtai iniciatyvai nepritariantys rajono bendruomenių gyventojai.

Į Vilniaus rajono savivaldybę penktadienio rytą atvyko Lindiniškių kaimo bendruomenės narys, opozicinių konservatorių frakcijai priklausantis parlamentaras J. Džiugelis. Jis pareiškė, kad rajono kelių asfaltavimo klausime egzistuoja neteisybė.

„Ši bendruomenė yra dariusi tyrimus, yra atlikti matavimai, koks yra kelio pravažumas, bet šitas kelias niekaip nėra įtraukiamas į prioritetinių sąrašą“, – žurnalistams sakė Seimo narys, kalbėdamas apie savo kaimo kelią.

„Manau, kad 21 a. Lietuva turėtų išsivaduoti iš nomenklatūrinio požiūrio, kai atitinkamas valdininkas link savo namų išsiasfaltuoja kelią ir pasipatogina gyvenimo kokybę, tuo tarpu kitos bendruomenės lieka nuskriaustos“, – pridūrė jis.

Lindiniškių bendruomenės vadovas Igoris Repovas tvirtino, kad kelių finansavimas turėtų būti skirstomas ne pagal tai, kur gyvena aukštas valdininkas, o aiškiais kriterijais, tokiais kaip kaimų apgyvendinimas, eismo intensyvumas.

„Aš specialiai vakar pravažiavau Upės gatve. Ten apie 3 kilometrai eina žvyrkelio miške, nė vieno gyvenamo namo, tai yra grynai miške esantis žvyrkelis. Mūsų atveju tai yra apgyvendintas kelias“, – kalbėjo I. Repovas.

Tuo metu bendruomenės „Slėnis“, kurios nariai yra ir Upės gatvės gyventojai, atstovė Renata Gorbačevska pabrėžė, kad patys žmonės skiria pusę sumos kelio asfaltavimui. Ji taip pat tvirtino, kad su premjeru apie gatvės asfaltavimą nėra kalbėjusi.

„Pati čia gyvenu 20 metų ir visą laiką yra nuolatinė problema dėl kelio.

Gyvenvietės (Upės gatvėje – LRT.lt) nėra naujai susikūrusios, tai yra seni namai, seni kaimai. Ten yra ir istorinių vietų, turime daug lankytinų vietų, kapaviečių turime senų, kurios yra lankomos žmonių“, – sakė R. Gorbačevska.

Ji taip pat tvirtino, kad Upės gatvėje ar jos prieigose nėra jokių ugdymo įstaigų, žmonės yra priversti dažnai važiuoti asfaltuotu žvyrkeliu.