Lietuvoje

2020.02.20 11:40

Linkevičius po susitikimo su Juodkalnijos ministru: integracijos procesai vyksta ne pagal kalendorių

Paulina Levickytė, ELTA2020.02.20 11:40

Lietuvos diplomatijos vadovas Linas Linkevičius po susitikimo su Juodkalnijos užsienio reikalų ministras Srdžanu Darmanovičiumi teigė, kad, nors prieš kurį laiką Europos Komisija ir paskelbė, kad šešios Balkanų valstybės turėtų įstoti į ES iki 2025-ųjų, bet, pasak jo, integracijos procesas pagal kalendorių vykti neturėtų.

„Pradėsiu nuo to, kad nėra gera paslauga minėti tas datas. Kaip buvęs Europos Komisijos pirmininkas minėjo apie 2025 m., tai nemanau, kad tai yra teisingas kelias, nes integracija turi būti ne pagal kalendorių, o pagal reformas. Kolega jau minėjo, kad jų darbų intensyvumas didelis (...). Jų bendros užsienio ir saugumo politikos suderinamumas su ES yra tikrai unikalus, ir tas šimtas procentų tai yra didelių pastangų ir didelės valios rezultatas.

Žinoma, yra įvairių geopolitinių interesų regione. Spaudimas vyksta ir iš Serbijos, ir iš Rusijos. Bet Juodkalnija turi savo principus ir savo pozicijas ir jas labai aiškiai gina (...). Įstojimo datos tikrai nėra oficialiai paskelbtos, ir jos priklausys nuo proceso eigos“, – sakė L. Linkevičius.

Tuo metu Juodkalnijos užsienio reikalų ministras pritarė L. Linkevičiui ir teigė, kad Juodkalnija tikisi įstoti į ES per artėjančius penkerius ar šešerius metus.

„Mes tikimės, kad per penkerius šešerius metus procesas bus baigtas ar beveik baigtas mūsų atveju. Manau, kad reikės ir mūsų pastangų, bet taip pat ir ES palaikymo“, – teigė jis.

Susitikimo su ministru Linu Linkevičiumi metu taip pat buvo aptartos Lietuvos ir Juodkalnijos dvišalis bendradarbiavimas, Juodkalnijos pažanga derybose dėl narystės Europos Sąjungoje, situacija Vakarų Balkanuose, regioninio saugumo ir bendradarbiavimo NATO klausimai.

S. Darmanovičius taip pat oficialiai atidarys Juodkalnijos garbės konsulatą Lietuvoje, kuriam vadovaus Daiva Perevičienė. Tai bus pirmasis Vakarų Balkanų šalies garbės konsulatas Lietuvoje.

S. Darmanovičius taip pat susitiks su Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu ir Seimo Europos reikalų komiteto pirmininku Gediminu Kirkilu.

S. Darmanovičius Lietuvoje lankosi jau antrą kartą – pirmą kartą vizito į Lietuvą buvo atvykęs 2018 metais. Planuojama, kad kovo 9 dieną į Lietuvą oficialaus vizito atvyks Juodkalnijos prezidentas Milo Djukanovičius.

2006 metais nepriklausomybę paskelbusi Juodkalnija yra mažiausia Vakarų Balkanų šalis (620 tūkst. gyventojų). Ji taip pat jauniausia, 29-oji, NATO narė, aktyviai dalyvaujanti NATO veikloje. Juodkalnija prisideda prie saugumo Baltijos regione stiprinimo – 10 Juodkalnijos karių dalyvauja NATO priešakinių pajėgų batalione Latvijoje.

Juodkalnija taip pat yra didžiausią pažangą derybose dėl narystės ES padariusi ES šalis kandidatė, nuosekliai remianti ES užsienio ir saugumo politiką. Juodkalnija derybas dėl narystės ES pradėjo 2012 metais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt