Lietuvoje

2015.09.21 15:50

Lietuvos ministrai sutaria dėl Rusijos karinės bazės Baltarusijoje

ELTA 2015.09.21 15:50

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigia, kad Rusijos planai Baltarusijoje steigti karinę bazę yra dar vienas Maskvos bandymas kelti įtampą Rytų Europos regione. Jam antrina ir Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Pasak Lietuvos diplomatijos vadovo L. Linkevičiaus, bazės atsiradimas niekaip nepakeis Lietuvos, NATO ar ES vertinimų ar veiksmų bandant užsitikrinti savo saugumą.

„Mes iš savo pusės tos situacijos tikrai neketiname eskaluoti, neplanuojame kažkokių puolamųjų veiksmų (...) Tai, ką mes darome, yra priemonės, skirtos garantuoti NATO teritorijų, gyventojų saugumą. Tai, nepaisant nieko, ir darysime,“, – po susitikimo su ES vyriausiąja įgaliotine užsienio ir saugumo politikai Federica Mogherini žurnalistams sakė L. Linkevičius.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, komentuodamas tokius Rusijos planus, teigė, kad toks žingsnis pablogintų Baltarusijos santykius su Lietuva bei sumenkintų jos siekius normalizuoti santykius su NATO ir Europos Sąjunga.

„Neabejotina, kad naujos Rusijos karinės bazės atsiradimas Baltarusijos teritorijoje keltų papildomą įtampą mūsų regione ir darytų neigiamą įtaką dvišaliams Lietuvos ir Baltarusijos santykiams, o taip pat trukdytų Baltarusijos siekiams normalizuoti santykius su Europos Sąjunga ir NATO“, – sakė J. Olekas, kurio komentarą BNS pirmadienį perdavė Krašto apsaugos ministerijos ryšių su visuomene skyrius.

Ministras priminė, kad Baltarusijos ir Rusijos kariniai ryšiai yra „plačiai žinomi“, tačiau išreiškė viltį, kad Baltarusijos vadovybė „nesileis įtraukiama į tolesnį agresyvios Rusijos politikos kaimynų ir NATO Aljanso atžvilgiu įgyvendinimą“.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog Minskas kol kas nėra išreiškęs pozicijos šiuo klausimu.

Apie bazės įkūrimo planus Rusijos prezidento Vladimiro Putino administracija pranešė šeštadienį. Aviacijos bazės kompleksas galėtų atsirasti Baranovičiuose arba Bobruiske. Šiuo metu Rusijos ir Baltarusijos gynybos ministerijos derina planus dėl bazės nuomos ir veikimo laiko. Potencialioje bazėje būtų dislokuoti „Su-27“ naikintuvai.

Baltarusijoje, kuri ribojasi su NATO narėmis Lietuva, Latvija ir Lenkija, taip pat Ukraina, Rusija turi radiolokatorių ir karinio jūrų laivyno komunikacijų objektą, bet planuojamas objektas būtų pirmoji karinė bazė.