Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.19 15:08

Pacientų organizacijos piktinasi „pirmojo paskyrimo“ vaistų tvarka: ministras negali mums skirti gydymo

atnaujinta 17.56

Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui, kuris palieka galioti ministro Aurelijaus Verygos įvestą pirmojo pigiausio kompensuojamojo vaisto tvarką.

Tai esą užtikrins, kad visi pacientai, ypač sergantys sunkiomis ligomis, ir toliau galės gauti reikiamus vaistus mažesnėmis kainomis ir bus taikoma „pirmojo paskyrimo taisyklė“, kai pacientai skatinami rinktis pigiausią vaistą.

Vyriausiasis administracinis teismas buvo atšaukęs šią tvarką ir skelbė, kad patvirtindamas „pirmojo paskyrimo taisyklę“ įsakymu sveikatos apsaugos ministras A. Veryga viršijo kompetenciją. Vėliau A. Veryga „pirmojo paskyrimo taisyklę“ mėgino įtvirtinti Seime, bet jo siūlymui nebuvo pritarta.

„Siekdami, kad ta konkurencija nedingtų ir tvarka nenustotų galioti, nes ji yra veikianti – mes gi nieko nesiūlom keisti, mes siūlom neleisti sugriauti tai, kas dabar yra padaryta. Todėl atnešėm sprendimą į Vyriausybę, ką Vyriausybė ir patvirtino. Tai tikslas yra, kad liktų konkurencija tarp gamintojų, kad gamintojai konkuruotų efektyviai ir pacientai galėtų vaistą įsigyti su mažiausia priemoka. Tai kalbam apie tuos, kurie nevartoja dar vaisto, tai yra pirmas paskyrimas tiems, kurie nėra pripratę prie kokio nors medikamento, nežino, nepažįsta, nes gydytojai daugybę metų rašo veiklią medžiagą, o ne konkretų preparatą“, – LRT TELEVIZIJAI teigia A. Veryga.

„Pirmojo paskyrimo taisyklę“ kritikuoja dalis medikų ir pacientų organizacijų atstovų. Anot jų, pacientams ribojama galimybė rinktis, o kai kurie pigiausi vaistai neužtikrina kokybiško ir efektyvaus gydymo.

„Negali ministras skirti gydymo, o gydymą reikia (skirti – LRT.lt) pagal įvairią kiekvieno individualaus žmogaus sveikatą. Gydytojas turi teisę turėti parinkti tokį vaistą, koks jo manymu geriausiai tiktų“, – sako Pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.

Ministras kaltina pacientų organizacijas pasidavus farmacinių kompanijų melui.

„Iš esmės dirba tam, kad farmacijos kompanijos turėtų didesnį pelną ir tai nėra darbas pacientui. Visi gamintojai, visi taip pat ir tie, kurie vaistą sukūrė, gali konkuruoti dėl tos mažiausios kainos, ir tas, kuris sukūrė vaistą, turi geriausias sąlygas tą mažiausią kainą ir pasiūlyti“, – tikina ministras.

Pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė nesutinka ir sako, kad organizacija gina pacientų teises.

„Pacientų organizacijos tam ir yra, kad gintų sergančių žmonių tinkamą kokybišką individualų gydymą, o su farmacininkais jie veda derybas, o ne pacientai“, – atšauna V. Augustinienė.

A. Veryga pripažįsta, kad ir teisiškai nėra tobulas sprendimas, nes teismas įpareigojo tvarką reglamentuoti seimo įstatymu, o ne vyriausybės nutarimu. Tačiau seimas posėdžiaus tik nuo kovo vidurio, todėl pasak ministro nuspręsta priimti vyriausybės nutarimą, kad tvarka nesustotų galioti, kol seimas vėl iš naujo imsis šio klausimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi