Naujienų srautas

Lietuvoje2020.02.19 11:44

Bakas prabilo apie Lietuvos saugumo institucijos kišimąsi į politinius procesus: siūlo parlamentinį tyrimą

Pranckietis situaciją vadina rimta; 13.07

Buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas, dabar opozicijoje dirbantis Vytautas Bakas trečiadienį prabilo apie vienos Lietuvos saugumo institucijos kišimąsi į politinius procesus ir pasiūlė atlikti parlamentinį tyrimą. Trumpai pristačius situaciją Seimo valdybai, ši nutarė susirinkti į uždarą posėdį. Tiesa, vėliau nutarta sprendimą dėl tyrimo priimti kitą savaitę.

V. Bakas teigia įtartinos informacijos gavęs 2019 metų pradžioje, kai vadovavo NSGK.

Pasak jo, vienoje iš nacionalinį saugumą užtikrinančių institucijų „nesant įstatyme numatytų pagrindų renkama informacija apie asmenis naudojantis institucijai suteiktomis galimybėmis“ ir „daromas galimai neteisėtas poveikis šalies vidaus politiniams procesams“. Tai rašoma LRT.lt turimame Seimo nario rašte parlamento valdybai.

Bakas prabilo apie vienos Lietuvos saugumo institucijos kišimąsi į politinius procesus: Pranckietis situaciją laiko rimta

Politikas teigia kreipęsis į Generalinę prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), tačiau sausio pabaigoje gavęs atsakymą, jog ikiteisminis tyrimas nepradėtas.

Jis pasiūlė į Seimą iškviesti generalinį prokurorą Evaldą Pašilį ir STT vadovą Žydrūną Bartkų, spręsti dėl parlamentinio tyrimo ir imtis kitų priemonių.

Keli Seimo valdybos nariai sakė, kad negali priimti jokių sprendimų, susijusių su V. Bako rašte išdėstytais pasiūlymais, ir sutarė konkretesnę informaciją aptarti uždarame posėdyje.

Seimo vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė klausė, kodėl pasiūlymus sudaryti parlamentinio tyrimo komisiją ir kviesti į Seimą teisėsaugos institucijų vadovus V. Bakas teikė būtent valdybai, nes tai įmanoma padaryti kitais būdais, numatytais Seimo statute.

„Iš tos informacijos, kuri man buvo pateikta, iš tos patirties, kurią aš įgijau kaip Seimo komiteto vadovas, vadovavęs dviems tyrimams, kurie baigėsi ir apkalta, ir daugybe teisės aktų pakeitimų, aš suprantu: pirma, kad tai yra klausimas, susijęs ne su vieno komiteto kompetencija. Tai yra susiję su Seimo valdybos kompetencija, kurioje yra ir pozicijos, ir opozicijos aukščiausia politinė vadovybe. Antra, tai susiję su žmogaus teisių apsauga ir mūsų nacionalinio saugumo interesais“, – atsakė V. Bakas.

„Tik tie žmonės, kurie čia yra, aukščiausi Seimo vadovai, gali priimti tokį sprendimą“, – pridūrė jis.

2019 metais Lietuvoje vyko treji rinkimai: savivaldos, prezidento ir Europos Parlamento. V. Bakas buvo prezidento rinkimuose kandidatavusio premjero Sauliaus Skvernelio štabo vadovas.

V. Pranckietis tikina, kad situacija yra rimta

Trečiadienį V. Bakui pasiūlius atlikti parlamentinį tyrimą dėl vienos Lietuvos saugumo institucijos kišimosi į politinius procesus, Seimo valdybąa susirinko į uždarą posėdį. Valdyba sprendimo – pradėti tyrimą ar ne – nepriėmė, kadangi, kaip žurnalistams sakė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, posėdyje dalyvavo 5 iš 8-nių valdybos narių.

Jis žurnalistus informavo, kad sprendimą Seimo valdyba priims kitą savaitę, trečiadienį.

V. Pranckietis, paklaustas, kaip vertina V. Bako pateiktą informaciją ir inicijuojamą idėją pradėti parlamentinį tyrimą, neslėpė pritariantis parlamentaro iniciatyvoms.

„Manau, kad ji (situacija – LRT.lt) yra pakankamai rimta. Jeigu tai yra įtaka rinkimams, įtaka politiniams procesams, pasinaudojant tomis galimybėmis, kurios yra suteiktos, tai tikrai yra rimta. [...] Jeigu tokie klausimai kyla, vadinasi, reikia į juos atsakinėti“, – komentavo V. Pranckietis.

Seimo vadovas atsisakė detaliai komentuoti, su kokia nerimą keliančia informacija susipažino parlamento valdyba. Jis tik pakartojo, kad parlamentinis tyrimas gali būti vykdomas dėl to, kad galimai „nesant įstatymuose nustatytų pagrindų, renkama informacija apie asmenis, naudojantis institucijų suteiktomis galimybėmis“. Kitas tyrimo klausimas, anot V. Pranckiečio, esą susijęs su „galimai daromu neteisėtu poveikiu šalies vidaus politiniams procesams“.

„Jeigu tokie klausimai bus priimti visai valdybai, tai kitą trečiadienį priimsime galutinė sprendimą sudaryti komisiją“, – pabrėžė V. Pranckietis.

Jis teigė, kad Seimo valdybai nebuvo pateikta informacija, kokia institucija esą galėjo kištis į politinius procesus.

V. Bakas kartoja – tyrimą gali atlikti tik patyrę politikai

Uždarame Seimo valdybos posėdyje dalyvavęs V. Bakas akcentavo, kad parlamentinis tyrimas dėl galimai daromos neteisėtos įtakos vidaus politikai gali būti atliktas patyrusių politikų rankomis.

„Tuo metu, kai gavau tą informaciją, aš mačiau, kad gali būti nusikaltimų požymių. Nusikaltimus tiria prokuratūra. Aš tą informaciją iš karto perdaviau generaliniam prokurorui. Dabar gavau atsakymus ir manau, kad problemos, su kuriomis yra susidurta, gali išspręsti tik Seimo valdyba, kur yra ir pozicija, ir opozicija, kur yra patyrę politikai, kuri gali šiek tiek atsiriboti nuo tos rinkiminės kampanijos konteksto, kuris dabar vyksta“, – žurnalistams sakė V. Bakas.

Seimo narys tikino negalintis atskleisti daugiau duomenų apie informaciją, kurios pagrindu, anot jo, turėtų būti atliktas parlamentinis tyrimas.

V. Bakas patikslino siekiantis, kad tyrimą atliktų Seimo laikinoji tyrimo komisija.

„Seimo valdyba gali tik inicijuoti tik inicijuoti komisiją. Aš tikiuosi, kad ji tai padarys“, – akcentavo politikas.

Savo ruožtu V. Bakas tikino, kad parlamentinio tyrimo iniciatyva nereiškia, kad jis nepasitiki teisėsaugos institucijomis.

„Nereikia painioti visos teisėsaugos ar visų institucijų su atskiromis iniciatyvomis. Žmonės, jei jie daro neteisėtus veiksmus, turi už tai ir atsakyti. Teisėsaugos institucijos tikrai veikia gerai, aš neturiu joms jokių priekaištų“, – komentavo V. Bakas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi